Procházíme-li historické prameny, a to ani ne až tak vzdálené, často se podivíme, kolik startů byli koně ještě před pár lety schopni absolvovat. Dvouciferný počet startů během jediné sezóny byl i u nás ještě v 60. letech více pravidlem než výjimkou a existují i mnohem bohatší kariéry.

 
Před 28 lety, přesně 9. července 1992, jedna taková skončila. Tehdy v Redcaru nastoupil na start tamního Jolly Sailor Selling Handicapu dvanáctiletý svěřenec trenér D. Chapmana Chaplins Club (Parade of Stars). S Kevinem Darleym v sedle vyhrál, nicméně krátce po doběhu byl oznámeno, že jeho kariéra končí.

Valach, který běhal v barvách někdejšího prvního muže britského turfu šéfa British Horseracing Board Petera Savilla, sice nikdy nevyhrál významnější dostih, historie na něj ale nezapomene. A to především díky jeho obrovské tvrdosti a neuvěřitelné sérii z léta roku 1988. Tehdy v průběhu 19 dnů od 16. července do 3. srpna dokázal na anglických drahách absolvovat 9 dostihů a co více, 7 z nich proměnil ve vítězství.

Jeho kariéra byla obdivuhodná. Vyhrál 24 dostihů a když probíhal naposledy vítězně cílem při výše zmíněném dostihu v Redcaru, bylo to jeho jubilejní 160. start. Ve dvou sezónách, 1985 a 1988, se mu podařilo vyhrát 9 handicapů, což byl anglický rekord v éře po roce 1990. I díky své nezlomné odolnosti si vysloužil důstojnou penzi ve stáji svého trenéra, kde žil až do svých 27 let. "Měl pevné zdraví až do konce svých dnů," uvedl po jeho smrti Chapman. "Byl to velký statný kň, který prožil dlouhý a šťastný život." (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net