VPVP cover frontV pondělí 5. října se na český knižní trh dostala pozoruhodná kniha pro děti Velký příběh Velké pardubické. Bohatě ilustrovaná publikace vypráví o životech odvážných dostihových jezdců a koní v průběhu téměř stopadesátileté historie nejstaršího a nejtěžšího překážkového dostihu kontinentální Evropy. Kniha také provází čtenáře kurzem Velké pardubické, představuje jednotlivé překážky a do dostihového světa nahlíží skrze dějinné událostí, které se odehrály na našem území. Ilustrátorka a autorka Tereza Marianová (Lukešová), stojí za vznikem knihy nejen jako výtvarnice, ale také jako autorka textů, komiksů a grafička.

V roce 2019 vyšla její úspěšná kniha o české myslivosti To jsem z toho jelen. Mimo to je podepsaná pod mnoha dalšími didaktickými a kreativními publikacemi. Knihou chce oslavit tento ušlechtilý, dynamický a mnohdy nebezpečný sport a lidi, kteří koním obětují veškerý svůj čas a životy.

Koně doprovázeli člověka, jeho život a práci od pradávna. Kůň byl roven hospodáři, přítel a chlouba indiánů i šlechticů. Koně z lidských životů postupně zmizeli. Česku však zůstala Velká pardubická. Její úžasnou dlouholetou tradici, chov koní v Čechách, lidské a koňské příběhy i mnohá tajemství dostihového sportu odhaluje ilustrovaná kniha Terezy Marianové (Lukešové).

S dostihy jsou spojeny často svérázné, odvážné a obdivuhodné osobnosti a koně. Jejich příběhy jsou vzpomínané většinou jen v dostihovém prostředí. Velká pardubická je největší dostihová událost u nás, taková koňská olympiáda, a rozhodně stojí za to o ní vyprávět,“ tvrdí sedmadvacetiletá autorka, jejíž autorská kniha Velký příběh Velké pardubické ilustracemi, komiksy a texty provází tratí a historií našeho nejstaršího a nejtěžšího překážkového dostihu.

lata 01 textKnihu startuje imaginární závod deseti legendárních koní a jezdců z historie Velké pardubické, kteří, ač se nemohli setkat, poměří své síly a provedou čtenáře přes třicet překážek a téměř 150 let historie. 130 barevných ilustrací nahlíží do života dostihových koní, komiksy vyprávějí příběhy velkých dostihových osobností a texty ukazují, jak dějinné události českých zemí od druhé poloviny 19. století ovlivnily slavný dostih i obyčejný život. Tereza knihu nejen ilustrovala, ale také graficky upravila a odborná a historická fakta o koních a dostizích převyprávěla jazykem vhodným pro děti a rodinné čtení.

Pocta dostihovému sportu

Skoro každý u nás zná hru Dostihy a sázky a Velkou pardubickou, kde se jednou za rok skáče nebezpečný Taxis. A není to málo?“ ptá se autorka. „Překážkové dostihy jsou náročný koníček a extrémní sport, zároveň spojený s určitou noblesou. Spojuje se v něm krása koní s lidskou dřinou, láska ke zvířatům a tvrdost k sobě samým. Chtěla jsem vyprávět nádherné i smutné příběhy, které jsou schované za jedním dostihovým odpolednem,“ dodává.

Naučná ilustrovaná kniha dětem odhalí příběh Laty Brandisové a život žen na přelomu 19. a 20. století. Vzpomene na kapitána Poplera i příběh českého veterináře, který ve svátečním obleku seběhl z tribuny a dojel dostih místo svého žokeje. A prozradí, jaká zvířata kromě koní sedlal nestárnoucí šampion Josef Váňa.

Velký příběh Velké pardubické vznikl, aby blíže představil dostihový sport a jeho příběhy široké veřejnosti. Zároveň si klade za cíl, podobně jako autorčina prvotina To jsem z toho jelen, kniha pojednávající o české myslivosti, překonat předsudky, které ohledně dostihů a využívání koní ve sportu panují. „S Velkou pardubickou jsou spojeny hlavně pády: v médiích se o ní píše často jen v souvislosti s nehodami – kde kdo spadl, zranil se nebo zabil. Mrzí mě, že jsou kvůli tomu pak odsuzovány celé dostihy,“ říká autorka. „Vždycky je dobré nahlédnout pod povrch. A díky množství inspirativních příběhů, které se s Velkou pojí, jsem mohla ukázat, že tento sport může být obohacující i v nečekaných směrech,“ dodává. Inspiraci k vytvoření knihy o Velké pardubické pro děti našla Tereza Marianová ve své dětské zálibě: „Jako malá jsem pořád kreslila koně. Moje první kniha bylo leporelo Kůň a jezevec, které jsem vyrobila s maminkou. A na dostihový program vrcholící Velkou pardubickou se koukám každý rok v televizi.“

Autorské a jiné knihy

Velký příběh Velké pardubické je už třetí autorskou knihou. Tereza Marianová v roce 2019 debutovala s knihou To jsem z toho jelen. V roce 2020 vyšlo v nakladatelství Meander autorské leporelo pro nejmenší Jak se koník ztratil a zase našel.

Tereza Marianová už má za sebou řadu projektů. Její ilustrace byly vystavovány v rámci zimních olympijských her v Pchjongjangu, ještě při studiu Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara ilustrovala knihy pro děti i dospělé, třeba Desiderata štětí, Příběhostroj nebo sérii knih pro děti s poruchou autistického spektra Jak na to? Tereza ilustruje pro přední česká nakladatelství, naposledy pro nakladatelství Meander v edici biblických příběhů pro děti Manamana, která vychází v listopadu 2020.

Autorskou knihu s více než 130 ilustracemi a poutavým vyprávěním vydává nakladatelství Albatros. Kniha je určena pro děti od 8 let.

Velký příběh Velké pardubické
Nakladatelství Albatros
Datum vydání: 5.10.2020
Najdete na FB: Tereza Marianová ilustrace, Instagram: luter8
www.terezalu.cz,
www.albatrosmedia.cz/tituly/63169450/velky-pribeh-velke-pardubicke/

zdroj: Tisková zpráva
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net