DevilVe čtvrtek 2. února, v době, kdy mu dle zvyklostí v chovu plnokrevníka už bylo 32 lety, ačkoliv do 32. narozenin mu chybělo ještě dva a půl měsíce, musel být uspán hnědák Devil (Amyndas). Napajedelský rodák, který do historie českého turfu vešel díky druhému místu ve Velké pardubické v roce 1998, kdy v ní poprvé uspěl trojnásobný vítěz Peruán (Agadir).

"Mohl bych říct, že odešel v plném zdraví, protože alespoň deset let jsme k němu nevolali veterináře. Ale už to vzdal, nechtěl ani vstát a tak jsme jej uspali," uvedl pro naše stránky Vítězslav Vanda, u něhož Devil trávil zasloužený odpočinek.

Byl to kůň, který pamatoval hodně a je jisté, že takových čtyřnohých pamětníků už náš turf moc nemá. Narodil se v dubnu roku 1991 jako výsledek první připouštěcí sezóny po listopadovém převratu. Jeho matkou byla vítězka Ceny Hřebčína Napajedla Difuze (Behistoun), otcem předlistopadový šampión československých plemeníků Amyndas (Sparkler), kterému v době Devilova narození už zbývalo jen pár měsíců do nešťastného pronájmu do německého chovu.

Dostihovou kariéru zahájil v barvách jedné z významných postav polistopadového období - německé podnikatelky Nicoly Ahrend, připravován v Lysé Františkem Vítkem. A nevedl si špatně, byť do nejvyšší ligy do nikdy nedotáhl. Vyhrál šest dostihů, z toho dva na německých drahách, což v polovině 90. let rozhodně nebylo nic běžného. Dvakrát se postavil na start jedničkového dostihu a ani tam si nevedl špatně. V Ceně Mladé Fronty, což býval poslední trial na České derby, obsadil čtvrté místo za pozdějším derby vítězem Progressionem, a na podzim skončil sedmý v poli 12 koní v Saint Leger.

Jako pětiletý poprvé vyzkoušel s Martinem Liškou v sedle proutěnky, na kterých stejný rok dvakrát triumfoval. Stále ještě v péči Františka Vítka, ale nejprve v barvách stáje Nikolas a poté pro Stáj deníku Sport. S Liškou pak při mítinku s Velkou pardubickou obsadil třetí místo v jedničkové Ceně DMP.

V šesti letech, jako reprezentant stáje Mattelin E., už začal koketovat s těžkými skoky, na něž plně přešel následující sezónu, kdy už jej měl v péči Evžen Pindur a byl v majetku paní Nicole Valentové. Během sezony se propracoval do nejvyšší kategorie, kde po dvou umístěních přišel valachův životní dostih - Velká pardubická. Ta byla tehdy plná velkých jmen, mezi nimiž nechyběla jak irská hvězda Risk of Thunder, tak předešlí vítězové Cipísek a Vronsky, skvělá Čest, Barrow či Marketplace. Devil si pod amatérem Romanem Tůmou vedl skvěle, všechna velká jména nechal za sebou, měl však tu smůlu, že narazil na tehdy vycházející hvězdu Velké Peruána, který tehdy získal první z trojice vítězství. Devil na něj v cíli ztrácel 4 délky, stačilo to však na pohodlné druhé místo, protože zbytek pole od něj dělilo dlouhých 18 délek.

vp 1998
Devilův životní úspěch - druhé místo za Peruánem ve Velké pardubické

Byl to Devilův první a jediný start v našem nejpopulárnějším dostihu. Následující sezónu se zranil a ani návrat po tříleté pauze nepřinesl formu, jakou tehdy v Pardubicích předvedl. Další dvě dekády pak strávil na penzi, část z ní jako společník vítězky St. Legeru Polynésie, odchovankyně Vítězslava Vandy, která též posléze běhala v barvách Nicole TJ Monty UH paní Nicole Valentové.