EJC Million ZockVydařený Evropský pohár žokejů přinesl překvapení v hlavním bodu programu, Leram EJC Million (3+, Gd-3, 1400 m, 2,600.000 Kč). Na dvě nejvyšší příčky se v něm dostali v zahraničí trénovaní koně, i když vítěz měl až do druhé poloviny léta mnoho společného s českým turfem. Bývalý zástupce stáje Joly a dvouletý šampion v sezóně 2016 ZOCK (Rock of Gibraltar) totiž ukázal v nejbohatším středoevropském rovinovém dostihu nejvíce sil, a pod vedením ž. Eduarda Pedrozy, který ho jezdil v Chuchli vítězně už jako dvouletého, zvítězil o více než dvě délky před německým Call Me Mister (Call Me Big).

Toho jezdil ž. Colm O' Donoughe a připravuje ho na závodišti v Hoppegartenu Jan Korpas. O druhé místo se v závěru strhla velká bitva, a jen krátkou hlavu za ním doběhl favorizovaný loňský vítěz dostihu Troizilet (Wootton Bassett), a výborný výkon podal i tříletý Politicum (Lethal Force), který za ním zaostal jen o hlavu. Třetím zahraničním účastníkem na tabuli byl Big Boots (Society Rock). Zock, kterého trénuje pro stáj Thorsten Raber Frederic Rossi, utvořil časem 1:24,57 nový rekord dostihu.

Světová jezdecká star, Christophe Soumillon, se poprvé ukázal českému publiku ve čtvrtém dostihu, kde skončil v poli poražených, ale v prvním z vrcholů EJC, BAK – 83. EJC Gerschův memoriál (2l., Listed., 1400 m, 750.000 Kč) se prezentoval nezapomenutelným způsobem. Dovedl totiž favorita dostihu, dosud ve Francii dvakrát čtvrtého RATE (Reliable Man) k naprosto suverénnímu sedmidélkovému vítězství v novém rekordu dostihu 1:24,65, kterým zlepšil stávající rekord dostihu o sekundu! Druhé místo získala klisna Achird (Archipenko) s ž. Murzabayevem, která si tak po Ceně Masise připsala další stříbro ve velkém dostihu. Dvě délky za ní zaostala vítězka Listed Velké ceny BBAG Baden Baden Eternity (Power), kterou vedl Filip Minařík. Stupně vítězů doplnili Torrero (Rock of Gibraltar) a bělouš Joganville (Rajsaman), který běžel v cílové rovině nejblíže divácké bariéře. Trenér Čestmír Olehla tak pro  DS Pegas připravil druhého vítěze významného dostihu.

EJC Million dobeh
Zock získává pod vedením Eduarda Pedrozzy své osmé a nejcennější vítězství. Triumfoval ve vrcholu Evropského poháru žokejů, Leram EJC Million

Po EJC Leram Million přišla na řadu PEMAT Trading EJC Long – 41. Velká cena českého turfu (3+, Listed, 2400 m, 750.000 Kč) a i tady putovalo vítězství v dostihu do zahraničí. Výborně běžel v cílové rovině zástupce tříletého ročníku, vítěz Saint Legeru Ramssio (Whipper), ale nejprve se před něho před cílem dostal Darkolva (Dark Angel), a poté ještě přišel nápor tříletého německého svěřence trenéra Güntera Richtera MONPTIho (Mamool), který přijel do Prahy jako vítěz srpnového vytrvaleckého dostihu kategorie C v Hoppagertenu. Ten pod taktovkou dnes podruhé vítězného Adrie de Vriese zvítězil o půl délky před Darkolvou. Třetí Ramssio zaostal za vítězem o tři délky. Pořadí na tabuli doplnili čtvrtý Portorikos (Intense Focus) a pátý Dominique (Motivator), spolufavorizovaný Premier Lion (Zanzibari) se Soumillonem stačil dnes jen na sedmé místo. Mopti, který hájí stáj Heland Racing, zaběhl časem 2:31,77 dosud nejrychlejší dostih EJC Long v jeho pětileté historii.

Před třemi týdny ve Velké ceně Prahy zvítězil Torque Power a Wireless skončil čtvrtý, dnes si ale v Lokotrans EJC Middle  (3+, Listed, ,1800 m, 750.000 Kč) pořadí prohodili a reprezentant stáje Leram se tak rozloučil s bohatou kariérou vítězstvím. Oba koně cválali dlouho vzadu a také do cílové roviny vběhli na posledních místech. Christophe Soumillon temperamentnímu ryzákovi našel dříve volnou cestu a ten WIRELESS (Kentucky Dynamite) dosáhl cíle o dvě a tři čtvrtě délky před druhým Sagarem (Excelebration) s ž. Pedrozou. Třetí Torque Power (Toronado) pod taktovkou Václava Janáčka na dnes už dvojnásobného vítěze EJC Lokotrans Middle ztrácel více než pět délek. Čtvrtý skončil loni v dostihu druhý Black Canyon (Manduro) a páté peníze bere nová posila stáje Lokotrans Boomboom Kiss, který je stejně jako Wireless synem plemeníka Kentucky Dynamite.

EJC Long dobeh
Darkolva a Ramssio se v PEMAT Trading EJC Long – 41. Velké ceně českého turfu snažili, ale nakonec vítězství putuje do Německa zásluhou Momptiho a de Vriese

V úvodní EJC Ceně společnosti Baltro (3+,  IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč) se vrátil po třech měsících vítězně na pražskou dráhu čtyřnásobný šampion Německa  Eduardo Pedroza. Jeho partnerem v dostihu byl někdejší dvouletý vítěz Listed v Itálii OPINION MAKER (Zoffany), který zvítězil poprvé za tréninku Ing. Ivany Pejškové a také získal vůbec první vítězství pro druhým rokem existující Stáj Walter. Bělouše vedl Pedroza v kontaktu s čelem dostihu a v polovině cílové roviny přešel do čela přes vedoucího a nejvíce zatíženého Dodybuda (Soviet Star). Dominoval o tři čtvrtě délky před dotahující zlepšenou Chicou Queridou (Frozen Power) a tříletou Náturou (Sharpour).

O post nejúspěšnější jezdkyně sezóny 2019 svádějí boj Vendula Korečková a Martina Havelková, které měly před EJC Cena společnosti Vesiba (3+, IV kat., 1800 m, 40.000 Kč) po 12 vítězstvích. Vendula Korečková v dostihu vedla dosud nevítěznou LA SOMMERU (Sommerabend). Klisna v posledních dvou startech naznačila zlepšení a dnes ho završila prvním vítězstvím pro stáj Protendon-Hulínský a svého trenéra MUDr. Václava Hulínského. Čelo dostihu dlouho okupoval nejvíce zatížený Goldenton (Egerton), ale na posledních 300 metrech cílové roviny byla tříletá La Sommera suverénní a dominovala o pět délek před spolehlivou Last Opera Song (Air Chief Marshall) a matadodem Wicker Stonem (Whipper). Pěkný finiš předvedl po téměř pětiměsící pauze se na dráhu vracející Azbuk (Sharpour), který proběhl cílem na čtvrtém místě.

Gerschuv memorial dobeh
Novým králem dvouletého ročníku se stal suverénní vítěz BAK – 83. EJC Gerschova memoriálu Rate. Christophe Soumillon tak dnes oslnil poprvé...

EJC Glomex Military Supplies handicap (3+, handicap III. kat., 1800 m, 60.000 Kč) byl prvním dostihem započítáváným do Evropského poháru žokejů. Ani nejvyšší hmotnost v poli 61 kg nezabránila svěřenci velezkušeného trenéra Jaroslava Drlíka ORSSIOvi (Orpen) stáje Hrubý ve druhém letošním prvenství. Jiří Palík ho poslal podél bariéry v cílové rovině do vedení, pětiletý hnědák akceleroval a zvítězil snadno o dvě a půl délky před o šest kilogramů méně zatíženým Popocatepetlem (Bully Pulpit) s ž. Grabergem. Ten o krátkou hlavu odkázal na třetí příčku Rustikala (Born To Sea). Favorizovaný Galios (Bully Pulpit) se opozdil na startu a stačil pouze na čtvrté místo.

Ve výborné formě se dnes prezentovali svěřenci zkušené trenérky Ivany Pejškové. Ta jako jediná z trenérů dnes slavila double, protože po Opinion Makerovi v úvodním dostihu se dokázal její svěřenec vítězně prosadit i ve druhém dostihu započítavaném do Evropského poháru žokejů, EJC Ceně společnosti Trade Fides  (3+, IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč). Tříletého ORLEANA (Egerton - Olmaia, Sholokhov) vedl poprvé v Česku startující Adrie de Vries, a pod jeho taktovkou dominoval zástupce stáje Hippolit Star - Pejšková o téměř tři délky před Black Bet (Dick Turpin), která finišovala za asistence ž. Janáčka vnější stranou dráhy a třetí Reine d´Argent (Kendargent) vedenou Filipem Minaříkem.

N19 orleano2

Vydařené odpoledne v Chuchle Areně Praha zakončil dostih trenérů, EJC cena společnosti Hrubymoving (4+, III. kat., 1400 m, 60.000 Kč), kde v závěru bojovali o vítězství dva svěřeneci trenéra Michala Kalčíka a zástupci stáje FVE - Relay JK Levín. Nakonec o půl délky potvrdil úlohu favorita loňský vítěz dostihu TROPICAL BOND (Forever Bond - Tropical Tern, Arctic Tern) s žokejem Janem Korpasem v sedle před Stormicem (Stormy Jail), kterého vedla Ilona Hronová. Třetí skončil Echo Rules (Aussie Rules) se svým trenérem Ivanem Kubem v sedle.