Zlaty poharEZ Praha dobehDostihové odpoledne v Chuchli bylo ve znamení úspěchů tréninkového střediska Němčice. Trenérka Vocásková si totiž vítězstvím na rovině upevnila již tak suverénní pozici v čele šampionátu, a v žebříčku překážkových trenérů "dvěma trefami" vyrovnala na počet vítězství vedoucího Josefa Váňu a prohrává tak s ním již jen o druhá místa. Mezi jejími třemi dnešními vítěznými svěřenci byl také Amadeon, který si pod vedením Sertashe Ferhanova zajistil úspěchem ve 12. Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha, a. s. první překážkové vítězství nejvyšší kategorie. Ferhanov dnes zvítězil dvakrát, stejně jako Jan Rája.

Pouhých pět koní na startu hlavního dostihu, 12. Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha, a. s. (4+., prout. překážky I. kat., 4200 m, 360.000 Kč) zřejmě bylo příčinou toho, že se více než polovina dostihu odbývala v pomalém tempu. Toho se chopil Dangerous Gleam (Generous) před Sixtysevenem (Rainbows For Life), třetí cválal Lamum (Samum) před favorizovaným Amadeonem a pole uzavíral Sundara (Galileo). Tempo se zrychlilo až ke konci předposlední roviny, kdy se drali dopředu Amadeon a s velkou chutí běžící Sundara. Oba koně také zavedli pole do cílové roviny, kde se k nim už nikdo z dalších tří soupeřů nedokázal přibližit. Amadeon dosáhl třetího vítězství v řadě za sebou o necelé dvě délky před Sundarou. Třetí Lamum už ztrácel na vítězného zástupce stáje Stanislav Chudáček v cíli více než 15 délek. O tři a půl délky za ním dorazil do cíle čtvrtý Sixtyseven. S odstupem 13 délek za ním doběhl poslední při svém návratu na dráhu po 11 měsících Dangerous Gleam. Svěřenec trenérky Vocáskové AMADEON (Amadeus Wolf) docílil svého již devátého vítězství. V jeho sedle byla překážková jednička němčického tréninkového střediska Sertash Ferhanov, který se jedenáctým vítězstvím v sezóně dostal na druhé místo v šampionátu jezdců před Jana Odložila.

Druhý mítink podzimní sezóny na pražském závodišti otevřela Cena společnosti Tipa Telekom Plus, a. s. (3+, handicap III. kat., 1000 m, 60.000 Kč), kde dokázala splnit roli favoritky svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové ARCHIPENKA (Archipenko) reprezentující stáj 3 hearts. Na čtyřletou klisnu vedenou Adamem Florianem ještě dotírala pěkně finišující a o 2,5 kg více zatížená Kostiya (Dark Angel), ale nakonec se o třičtvrtě délky musela spokojit se druhým místem. O délku a čtvrt zpět doběhl do cíle na třetím místě spolehlivý Monte Christo (Tiger Cafe). Letos potřetí startující Archipenka dokázala zaběhnout kilometrovou trať ve velmi rychlém tempu 0:58,42, čímž zaostala jen 32 setin sekundy za rekordním výkonem reprezentantky stáje Joly Anitschky z letošního května. Trenérka Vocásková si tak připsala do rovinového šampionátu už 30. vítězství a talentovaný jezdec Florian 17. prvenství, čímž mu patří třetí příčka mezi jezdci.

V Ceně společnosti SUDOP Brno, spol. s. r. o. – Cena EBF (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) byla na startu polovina koní, kteří debutovali a tak o nestandardní situace nebyla nouze. Anjellico (Egerton) se vydal do dostihu bez své jezdkyně a sledovaný Angkor Vat (Nathaniel) se zbavil své jezdkyně zase po dostihu. Tempa dostihu se chopil favorizovaný polobratr druhé z Českého derby Krasavy Kristian, přes kterého se ale v oblouku přehnal Blitzkrieg (Sea The Moon). V cílové rovině se nejprve zdálo, že se kromě Kristiana (Moonjaz) do boje o vítězství zapojí už jen nejdražší kůň v poli Angkor Vat, ale nakonec měli navrch dva koně běžící u vnější bariéry. Při debutu dokázal zůstat neporažený svěřenec Ing. Václava Luky GREAT GUNNAR ( Ausie Rules) stáje Westminster Race Horses, který dominoval o délku před bělkou Astorií (Silver Frost). Na třetím místě nakonec zůstal podél bariéry cválající Angkor Wat. První tři koně v cíli dnes startovali poprvé. V sedle vítěze byl žák David Liška, který vede nyní šampionát s 24 prvenstvími a do zisku žokejského titulu mu už zbývá jen pět "čárek".

Zlaty poharEZ Praha dekor
Snímek ze slavnostního předávání čestných cen vítězům 12. Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha, a. s.

Favorit se prosadil také v prvním překážkovém chodu odpoledne, Ceně společnosti Signalbau, a. s. (4+, prout. překážky IV. kat., 3300 m, 60.000 Kč). V pomalém tempu nejprve šéfoval jeden ze dvou zástupců stáje EŽ Praha a.s. Skyline Runner (Zoffany), kterého při prvním probíháním cílem vystřídal stájový kolega Charismatic (Pop Rock). Půl kola před cílem se viditelně zrychlilo tempo a v posledním oblouku se už drala do vedení favorizovaná FAMOUS VALLEY (Famous Name). Pod vedením Sertashe Ferhanova pak o pár chvil později zvítězila pro stáj Ing. Stanislava Chudáčka už popáté za sebou, tentokrát o pět délek před Charismaticem. Třetí Skyline Runner ztrácel na vítězku už 14 délek. Finále (Midships) bohužel měla pád na předposlení překážce.

Dramatický náboj v cílové rovině nechyběl handicapové Ceně společnosti Českomoravská železniční opravna, spol. s r. o. (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč), kde se prvních devět koní z celkem 13 startujících vešlo v cíli do rozmezí pouhých dvou délek. Roli favoritky dostihu nakonec dokázala o krátkou hlavu potvrdit v souboji tříletých klisen LA VELOCITA (Iffraaj) patřící DS Mlékojedy a trénovaná Josefem Bartošem st. Druhé místo získala překvapivě Nelissa (Egerton), která byla v cíli o hlavu před Victorií Reginou (Four Star General). V sedle vítězky byl žokej Jan Rája, který se  ozdobil 12. vítězstvím v sezóně.

Dobré výsledky během letního období korunovala vítězstvím v Ceně společnosti AŽD Praha, spol. s r. o. (3+, handicap III. kat., 1800 m, 60.000 Kč) svěřenkyně pošesté vítězného trenéra Miroslava Nieslanika IWNIANKA (Tempelwächter), která v cíli za sebou zanechala o půl délky rovněž výsledkově spolehlivého Mujahid Brave (Pouvoir Absolu), Jen o krk zpět skončil třetí Galis (Suteki Shinsukekun), jenž minule obsadil druhé místo v jedničkové Velké ceně BBAG. Favorizovaný Lucian (Literato) skončil až šestý. Jan Rája tak dnes nejen docílil nejen druhého vítěztsví, ale také se posunul na pátou příčku v šampionátu.

Cena společnosti KK – Provoz a Opravy Lokomotiv, s. r. o.
(3+, handicap V. kat.,1800 m, 20.000 Kč) byla určená žákovským a mladým jezdcům a jejím favoritem byl Ladar (Midships) s vedoucím jezdcem rovinového šampionátu Davidem Liškou. Bělouš se také v lahovickém oblouku posunul do čela a zavedl třináctihlavé pole soupeřů do cílové roviny. Podél bariéry ale už příliš nezrychloval, naopak boj o vítězství se odehrával ve druhé polovině dráhy, kde se snažila uspět trojice koní. Už před třemi měsíci se osvědčila dvojice LABOND (Forever Bond - Jady Turada, Jurado) - Anna Hůlová, kteří zvítězili právě na zdejší dráze. A povedlo se jim na toto vítězství výborně navázat. Sedmiletý zástupce SŠ dostihového sportu a svěřenec Ing. Marcely Sýkorové totiž zvítězil o půl délky před zlepšenou Touchy Feely (Midships) s Davidem Dygrýnem a třetím Lysyanargentem (Kendargent), jehož vedla žákyně Alena Plimlová. Pro Annu Hůlovou znamenal dnešní dostih teprve čtvrtý start a už druhé prvenství.

K největšímu překvapení během dne došlo v posledním dostihu mítinku, Ceně společnosti SUDOP Praha, a. s. (3+, handicap IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč). Z trojice koní usilujících o první příčku totiž neměla překvapivě nejvíce sil favoritka, vítězka z Mostu  La Paix (Montmartre), ale o 12,5 kilogramy méně zatížená svěřenkyně trenéra Martina Pišla LA SARENNE (Rajsaman), která pro stáj Rozkovec získala při 10. startu první vítězství. Michaela Musialová ji dovedla k vítězství o krk. Za druhou La Paix zaostala jen o nos třetí Eowyn (Bretigny). O tempo se dlouho starající Ladaron (Egerton) skončil čtvrtý. Trenér Pišl slaví třetí triumf v sezóně, zatímco jezdkyně Musialová pátý včetně jednoho vítězného zásahu v Drážďanech.