Karlovy VaryKarlovarské závodiště se rozloučilo s letošní sezónou mj. důležitým testem dvouletých klisen, 38. Cenou zimní královny DS Pegas (2l. kl., Listed, 1600 m, 550.000 Kč). Ve třech startech neporaženou dosavadní leaderku ročníku a velkou favoritku dostihu Barthesu (Alhebayeb) v ní dokázala přemoci klisna, která zatím měla na svém kontě vítězný debut z druhé poloviny července. Reprezentantku stáje Leram FRAGU (Holy Roman Emperor) připravovanou trenérem Václavem Lukou, který si připsal v letošní sezóně už desáté velké vítězství, jezdil druhý jezdec šampionátu Jan Verner.

Desetinová favoritka, mj. vítězka dosavadních nejdůležitějších testů dvouletého ročníku Ceny Masise a Simsonovy ceny Barthesa, zavedla pole do cílové roviny a cválala vstříc vítězství, ale po distanci na ní zaútočila Fraga, která nakonec o délku a čtvrt triumfovala. Jen půl délky za Barthesou doběhla zástupkyně stáje sponzora dostihu Sterli (Intello). Vítězka z Mostu a stájová kolegyně Barthesy Francesca Bella (Kingston Hill) již byla za třemi nejlepšími v cíli s několikadélkovým odstupem a tabuli doplnila čtvrtá z Ceny Masise Maverana (Grand Presidium). Nejlepší v cíli ze tří českých odchovankyň byla na šestém místě Finiga (Mikhail Glinka). Trenér vítězné Fragy Luka se radoval z 23. triumfu v aktuální sezóně.

Vítězka Ceny zimní královny FRAGA byla zakoupena jako roček za 14.000 euro na Tattersalls Ireland September Yearling Sale bloodstock agentem Tomášem Jandou. Její otec Holy Roman Emperor (Danehill) je mj. vítězem dvou dostihů grupy 1, Grand Criterium a Phoenix Stakes. Matka Dame Lucy (Refuse to Bend) zvítězila ve dvou dostizích a Fraga je jejím druhým potomkem. Její o rok starší polobratr Will Be King (Charm Spirit) je dosud nezvítězivší a více se mu dařilo jako dvouletému, kdy zaznamenal čtyři ze svých dosavadních pěti umístění na tabuli. Z rodiny také pochází vícenásobný šampion a vítěz tří dostihů grupy 1 Halling (Diesis).

Závěrečný mítink karlovarské sezóny otevřela Cena EBF (2l.,  II. kat., 1400 m, 60.000 Kč) určená nejmladšímu dostihovému ročníku. Při třetím startu se v něm poprvé vítězně prosadila polosestra dvou jedničkových koní, Astorie (Silver Frost) a Korfua (Blue Coral) KATHY AMES (Intello), kterou vedl při svém jubilejním 20. vítězství v letošní sezóně Jan Verner. Svěřenkyně Pavla Tůmy a zástupkyně stáje a chovu JUDr. Jiřího Charváta s lehkostí zvítězila o půldruhé délky před Rabbit Breath (Bated Breath) a zlepšenou Sylvianou (Zanzibari).

Nejstarším a nejvíce zatíženým účastníkem Ceny primátorky města Karlovy Vary (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) byl trenérem Jaroslavem Jelenem připravovaný desetiletý TROP (Bully Pulpit - Tassilie, Definite Article). Dokázal zahambit jedenáct tříletých až šestiletých soupeřů, když vedoucí jezdec šampionátu Adam Florian jej dovedl k vítězství před Like a Trinity (Makfi), která nosila o 11 kg méne. Favorizovaný Penseur (Intello) prohrál o hlavu boj s Rolalizou (Suteki Shinsukekun) o třetí peníze. Trop si tak dnes v Karlových Varech připsal sedmé vítězství při 49. startu v kariéře a přinesl první letošní triumf 25 let existující Stáji Pěčín - Jelen.

Utkání supervytrvalců, Cena šlechtitelů společnosti SELGEN (3+, IV. kat., 3000 m, 40.000 Kč), mělo zajímavé rozuzlení. V závěru dostihu totiž usiloval o vítězství nejen vítěz ze Slušovic a desetinový favorit dostihu Epauled (Epaulette), ale také teprve podruhé startující polosestra jedničkové vítězky Diredawy (Access to Java) DARALARA (Durante Alighieri - Dedarina, Zaha). Klisnu, kterou pro Stáj Luka Ing. Václava Luky st. připravuje Eva Záhorová, dokázala favorita o hlavu porazit. Třetí místo o pět délek zpět získala prověřená vytrvalkyně Kopretina (Tempeltänzer). V sedle vítězky byla ž. Pavlína Filipová, která zvítězila letos posedmé a přesně tolik vítězů letos připravila trenérka Záhorová.

Po více než dvou letech se vrátil na karlovarské závodiště pro další triumf třetí ze Slovenského derby RES JUDICATA (Jukebox Jury) a jeho úspěch v 32. Ceně Jockey Clubu ČR  (3+, II. kat., 2000 m, 100.000 Kč) znamenal dnešní double pro trenéra Tůmu a stáj Dr. Charvát. Bělouš, kterého vedl Jiří Chaloupka, dominoval s nejvyšší vahou v poli 60 kg o délku před naopak nejméně zatíženou a teprve podruhé startující tříletou That´s My Girl (Jukebox Jury) a slovenským Kilwordem (Thousand Words).

Žokej Jan Verner stahuje náskok vedoucího jezdce žokeje Adama Floriana a dokladem toho byl jeho dnešní hattrick. Třetí vítězství během posledního karlovarského mítinku si připsal v Ceně Jaromíra Maruny Elektro servis (3+, handicap V. kat., 2000 m, 25.000 Kč), kde  desetiletého matadora LATRIBa (Tribal Instinct - Lady Turada, Jurado) přivedl ke třetímu vítězství v kariéře a pokaždé byl při jeho triumfu v jeho sedle. Zástupce stáje Střední školy dostihového sportu a jezdectví a svěřenec treníérky Sýkorové o krk porazil Arignyho (Bretigny) a Destiny Star (Egerton), jejíž jezdkyně neměla v cílové rovině nohy ve třmenech. Žokej Jan Verner nasbíral letos 29 vítězství a to znamená jeho druhou nejúspěšnější sezónu.

N19 arlington2

Posledním letošním dostihem na Hipodromu Holoubek byla překážková Cena statku Chyše (4+, steeple, IV. kat., 3700 m, 60.000 Kč), ve které se sešli tři zkušení překážkáři a tři začátečníci či méně často na překážkách se prezentující koně. K těm patřil také svěřenec trenérky Záhorové ARLINGTON (Fly to the Stars - Aiguebelle, Lord of Man), kterého při jeho premiéře na skocích dovedl ž. Jaroslav Myška k prvensví o dvě a půl délky před pardubickými dostihy prověřenou Yarou (Yeats). Další koně byli již v cíli o mnoho délek zpět, třetí peníze získala na překážky se vracející Gold Havanah (Havana Gold).