Do Českého derby jej přivedlo nádherné vítězství ve Starohájském kritériu, dostihu, který můžeme považovat za jeden z trialů naší modré stuhy. Každoročně z něj do derby zamíří alespoň jeden kůň, nicméně jejich bilance v Českém derby není nijak oslňující. Posledním vítězem Starohájského kritéria, který následně uspěl i v Českém derby, byl v roce 1998 úspěšný Temirkanov. Půjde Rex of Thunder v jeho šlépějích? 


 

dres  REX OF THUNDER (GB) 
Night Of Thunder - Rio's Cliffs (Canford Cliffs)
Majitel
: Stáj Březová
Chovatel: Snailwell Stud
Trenér: Jan Demele
Jezdec: ž. Michal Demo
Vývoj handicapu v ČR: 65,5 - 67,5/71,5 - 76

Kariéra:
Rex of Thundera zakoupil Tomáš Janda na říjnové dražbě ročků společnosti Tattersalls v Newmarketu (Book 3) za 42.000 gns.

Pohledný hnědák vstoupil do českého turfu razantním způsobem, když suverénním způsobem ovládl dostih na 1200 metrů, kterým na konci loňského srpna zahájil v Bratislavě svou dostihovou kariéru. Následně startoval v Gerschově memoriálu, kde skončil třetí za Vert Liberte a Rabbit Red Jazz.
Letos byl hlášen do Velké jarní ceny, ale z té byl škrtnut a první start absolvoval až 23. května v Bratislavě, kde jistě vyhrál handicap proti starším koním na 1700 metrů. Že nadále zůstává derby kandidátem, s nímž je třeba počítat, předvedl ve Starohájském kritériu (I.k., 2000 m). Navzdory chtivějšímu projevu v úvodní části dostihu, nástupu z konce pole a hledání prostoru k útoku v cílové rovině předvedl poté, co mu Michal Demo našel prostor, nádherný finiš, kterým lehce vyhrál, 2 3/4 délky před výborným Petardou.  

Rodokmen:
Rex of Thunder pochází z druhého ročníku vítěze 2000 Guineas (Gr.1,1600 m) či Lockinge Stakes (Gr.1, 1600m) Night of Thundera (Dubawi). Plemeník irského Kildangan Stud měl excelentní start v chovu, když jeho první ročník čítal 14 blacktype vítězů. Patří k nim i jeho první Gr.1 vítěz - novozélandský Kukeracha, vítěz Queensland Derby (Gr.1, 2400 m), na distanci "dokola" se prosadila i vítězka Oaks d'Italia (Gr.2, 2200 m) Auyantepui, ale třeba i vítěz Dante Stakes (Gr.2, 2100 m) Thunderous.
Matka Rio's Cliffs, dcera elitního mílaře Canford Cliffse (Tagula), vyhrála ve dvou a třech letech dva dostihy na tratích 1500 a 1400 metrů, Rex of Thunder je jejím prvním potomkem. Bába What's Up Pussycat (Danehill Dancer) vyhrála jako dvouletá dva dostihy na 1200 metrů, ve třech letech běhala především míle.

Resumé:
Třídu rozhodně má, nechybí mu silný finiš a zřejmě ještě neukázal vše, co umí. To jsou plus. Na druhou stranu tři dostihy vyhrál v Bratislavě, jedinou porážku utrpěl v Chuchli a distance 2400 metrů může být už lehce za jeho optimem. Bude u něj asi hodně záležet na průběhu dostihu a také na počasí. Rozhodně nemá rád měkko, a tak tým s obavami sleduje vývoj počasí v nejbližších dnech. Je to podle nás kůň, který když mu vše klapne, může bojovat o medailové pozice.

Předchozí vizitky:
1. KMOTR
2. SUBARAYA
3. GLOBAL MAN
4. RABBIT RED JAZZ
5. VERT LIBERTE

6. BESIBERRI    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net