Pět zajímavých a vesměs vynikajících koní registrovaných zahraničními dostihovými autoritami se zúčastní letošního ročníku Evropského poháru žokejů. Největší hvězdou mezi nimi pochopitelně je desetiletý svěřenec trenéra Toma Hogana, šampion a vítěz tří dostihů grupa 1 Gordon Lord Byron. S výborným renomé ale přijedou do Prahy také němečtí grupoví vítězové Shining Emerald (viz foto Dr. Fuchse) a Julio. Z Německa přicestuje rovněž Doinyo, a stejně jako málo zkušený slovenský Mr Zuru, může sehrát ve svém dostihu důležitou roli.

DOINYO (Halling), 7letý tm. hnědák valach, trenér: Christian Zschache, stáj: Ch. Zschache (Německo)
kariéra: 27 startů, 6 vítězství, zisk 63.000 euro (cca 1,6 mil. Kč), aktuální GAG 78 (nejvíce v kariéře 79)

Doinyo se v sobotu pod vedením Wladimira Panowa zúčastní EJC Lokotrans Middle. Startuje od dvou let, má šest vítězství na tratích od 1600 do 2000 m. Jeho poslední vítězství se odehrálo loni v polovině června v Drážďanech, kde pod vedením Reného Piechuleka dominoval v handicapu kat. C na 1900 metrů o 22.500 euro, přičemž nosil jednu z nejnižších hmotností v dostihu 54 kg. Pro zajímavost v tomto dostihu skončil na předposledním místě nyní již v barvách Lokotransu startující Lagoas (Shamardal), který byl v sedle s Eddiem Pedrozou favoritem dostihu (a tato dvojice bude v sobotu znovu Doinyovi soupeřem). V blacktype společnosti byl Doinyo k vidění jen jednou a to v tradiční drážďanské listopadové Listed Grosser Dresdner Herbstpreis. Předloni v ní na podzim doběhl sedmý. Tehdy finišovala  na druhé příčce svěřenkyně trenérky Pejškové Dally Hit (Ad Valorem).
Letos startoval Doinyo pětkrát se čtyřmi umístěními na tabuli. Třikrát doběhl do cíle na druhém místě. Také tomu tak bylo při jeho posledním vystoupení na dráze 30. srpna v Baden - Badenu v handicapu kat. B Tattersalls Winners Cup na 1800 m o 22.500 euro, kde prohrál o délku se stejně zatíženým Northern Rock (Santiago). Doinya tehdy vedl Filip Minařík.

GORDON LORD BYRON (Byron), 10letý hnědák valach, trenér Tom Hogan, majitelé: Dr. Cyrus Poonawalla a Morgan Calahan (Irsko)
kariéra: 90 startů, 16 vítězství, zisk 1,8 mil. liber (cca 54 mil. Kč), aktuální rating 110 (nejvíce v kariéře 118)

Koňská hvězda mítinku EJC také patří indickému podnikateli Dr. Cyrusovi Poonawallovi, který je podle žebříčku Forbes 170. nejbohatším člověkem planety a má své podnikatelské aktivity také v naší zemi. Kolem Gordona Lorda Byrona je silný příběh, který by vystačil na scénář bezesporu úspěšného filmu. Jen "v kostce" - byl zakoupený dcerou Morgana Calahana Jessicou jako roček za 2.000 euro s tím, že bude prodán se ziskem jako dvouletý. Hřebeček ale neměl dobrý rodokmen a v době krize ho nikdo nekoupil. Při prvním startu 5. července na závodišti v Roscommonu se pokusil přeskočit bariéru a zlomil si přitom pánev. Majitel Morgan Calahan a trenér Tom Hogan ale udělali vše proto, aby se Gordon Lord Byron uzdravil. Po roce byl schopný se vrátit na dostihy. Skutečnost, že tehdy doběhl daleko poslední nebyla vůbec důležitá, protože později jim důvěru mnohokrát splatil.
Rozebírat podrobně jeho kariéru by znamenalo zaplnit mnoho papíru, a proto se omezíme jen na základní fakta. Gordon Lord Byron prožívá již devátou sezónu na dráze. Praha bude 27. závodištěm, které navštíví a Česká republika již osmou zemí, v níž bude startovat (po Irsku, Anglii, Francii, Hongkongu, Spojených arabských emirátech, Kataru a Austrálii). Koňský světoběžník se z Gordona Lord Byrona stal poté, co si podíl na něm Dr. Poonawalla zakoupil pro to, aby mohl financovat jeho starty po celém světě. Mezi 16 jeho vítězstvími je sedm úspěchů v grupových dostizích včetně tří dostihů grupy 1 - Qatar Prix de La Foret, Sprint Cup a George Ryder Stakes.
Letos má Gordon Lord Byron na svém kontě osm startů a v každém z nich se umístil. Prvním bylo čtvrté místo v katarském Doha 23. února a tím posledním druhá příčka 8. září v Navanu v dostihu na 1200 metrů, kterého se zúčastnili pouze tři koně. Gordonovi chyběla na vítěze v cíli jen krátká hlava.

GordonLordByron PrixJeanPrat
Vítězství Gordon Lord Byrona a Williama Buicka v Gr. 1, Prix Jean Prat, v sezóně 2012

JULIO (Exceed and Excel), 3letý hnědák, trenér: Mario Hofer, stáj: Eckhard Sauren (Německo)
kariéra: 9 startů, 3 vítězství, zisk 187.200 euro (cca 4,9 mil. Kč), aktuální GAG 93 (to je nejvíce v jeho kariéře)
Julio už od počátku své kariéry patří do špičky ročníku. Loni doběhl třetí ve dvou dostizích grupy 3. Nejprve v Zukunftsrennen na 1400 metrů o 55.000 euro, kde skončil šest délek za vítězem, a o měsíc později se mu dařilo také ve Francii. Na závodišti  Saint - Cloud v Prix Thomas Bryon s A. Pietschem v sedle ztrácel v cíli sedm délek na vítězného Sacred Life (Siyouni) a Theo Bachelota. Mimoto vyhrál jako dvouletý dva dostihy na 1300 a 1400 metrů.
Letos zahájil Julio kariéru sedmou příčku v německé Velké jarní, tedy v Gr. 2 Mehl - Mulhens - Rennen. Za vítězným outsiderem Ancient Spirit (Invincible Spirit) s Filipem Minaříkem tehdy zaostal  o 10 délek. Do nejlepší společnosti se Julio vrátil posledního června v Hamburgu a v Gr. 3 Hamburger Flieger Preis dokázal pod taktovkou Alexandera Pietsche o hlavu dominovat. Následným (a zatím posledním) startem Julia byla tradiční Goldene Peitsche, tedy grupa 2 na 1200 metrů o 70.000 euro v Baden - Badenu. Tady se Juliovi vůbec nedařilo, proběhl totiž okolo cílového mezníku totiž poslední dvanáctý, když mezi ním a vítěznou Raven´s Lady (Raven´s Pass) bylo v cíli přibližně 10 délek. Jeho vítězná vzdálenost je 1200 až 1400 metrů.

MR ZURU (Famous Name), 4letý hnědák valach, trenér: Jaroslav Brečka, stáj: DS Millennium (Slovensko)
kariéra: 5 startů, 0 vítězství, zisk 239.730 Kč (po přepočtu)
Kariéra Mr. Zurua není dlouhá. Jako dvouletý se coby svěřenec trenéra Kovácse objevil jen v září v kvalifikačním dostihu a oficiální dostih poté již neabsolvoval. O rok později se měřil se soupeři jen do poloviny sezóny. Po dvou umístěních v nižší kategorii ho realizační tým vyslal na start předzkoušky derby Alagi-díj, kde s Jiřím Palíkem skonřil na šesté příčce. Poté byl opět s žokejem Palíkem v sedle nasměrován na start 95. Magyar Derby, kde překvapil třetím místem, dvě a půl délky za vítězem. To byl ale poslední start Mr Zuru za stáj Lords of Horses a maďarského trenéra. Do světa dostihů se vrátil až po více než roce. Jeho nový trenér Jaroslav Brečka ho výborně připravil pro Cenu turfu v polovině srpna v Bratislavě, kde ho jezdil ž. Petr Foret. Spolešně podali výborný výkon, když jen o hlavu zaostali za vítězným Portorikosem (Intense Focus).

SHINING EMERALD (Clodovil), 7letý bělouš valach, trenér: Andreas Wöhler, stáj: UNIA Racing (Německo)
kariéra: 30 startů, 9 vítězství, zisk 209.265 euro (cca 5,4 mil. Kč), aktuální GAG 88,5 (nejvíce v kariéře 95,5)
Majitel stáje UNIA Racing, dubajský magnát Jaber Abdullah, měl první dvě sezóny bělouše v tréninku v Irsku u trenéra Deegana. Už jako dvouletý dokázal Shining Emerald vyhrát Listed Blenheim Stakes o tři délky a sezónu následně ukončil třetí příčkou v Gr. Killavullan Stakes na 1400 metrů. Tříletou kariéru ukončil Shining Emerald už v červenci. V grupových dostizích se mu nedařilo, ale při třech startech ve společnosti Listed se pokaždé umístil. Mj i v trialu na 2000 Guineí, kde skončil druhý. Do klasického dostihu už ale poté nepokračoval. Od čtyř let je v tréninku Andrease Wöhlera a patří k nejlepším německým sprinterům. Jeho top sezónami byly roky 2015 a 2016, kdy vyhrál čtyři blacktype dostihy včetně Gr. 2 Goldene Peitsche a dokonce dvakrát Silberne Peitsche mající statut grupy 3.
Loni se Shining Emerald zapojil do dostihového dění až ve druhé polovině sezóny vítěztsvím v dostihu kat. E v Bad Doberanu na 1300 m. Poté následovalo čtvrté místo v Goldene Peitsche, nos od třetí příčky a necelé dvě délky za triumfujícím Sonem Cesiem (Zafeen) francouzského trenéra Chappeta. A v posledním startu loni v dostihu Listed doběhl poslední.
V aktuální sezóně má bělouš na svém kontě pět startů se dvěma umístěními. Mezi grupovými koňmi se mu už tolik nedaří, ale dvakrát se umístil v Listed včetně posledního startu. 9. září v Düsseldorfer Fliegerpreis na 1400 metrů. V ní skončil na čtvrté příčce, čtyři a čtvrt délky za Clear Water (Hard Spun) trénovaným v Anglii. Vítězná distance Shining Emeralda má rozpětí od 1200 do 1400 metrů, úspěchů na 1200 metrů je ovšem drtivá většina.