Vert liberte2Jeden z nejlépe obsazených ročníků v celé 44 leté historii CPI Hotel Velké ceny českého turfu (L, 3+, 2400 m, 600.000 Kč) byl vrcholem sobotního mítinku v Chuchle Areně Praha. V poli deseti koní se skvělým finišem blízko vnější bariéry jednoznačně prosadil čtyřletý svěřenec Dalibora Töröka VERT LIBERTE (Muhaarar) z dostihové stáje Pegas, který pod Petrem Foretem navázal na lehký srpnový triumf ve dvojce v Karlových Varech.

Už dlouho se v nejvýznamnějším meziročníkovém testu na distanci 2400 metrů nesešla tak kvalitní konkurence. Na atraktivitě dodal poli i fakt, že řada koní se spolu střetla poprvé, pro některé byl start v dostihu chuchelskou premiérou a pro favorizovaného Aigle Vaillanta (Wings of Eagles) dokonce premiérou před českým publikem. Janem Vernerem vedený hřebec, který v dubnu skvělým způsobem vyhrál Classe 1 dostih v Lyonu a poté skončil čtvrtý v listed v Longchamp, dobře odskočil, ale z prvního místa jej rychle vytlačil z vnějšího boxu odskakující Mo My Dream (Martillo). Tito dva nasadili velmi svižné tempo, které nepolevilo ani poté, co si na začátku protilehlé roviny pořadí vyměnili. Pole se tak značně roztáhlo, na jeho konci ještě se ztrátou poněkud nervózně cválal vítěz Zlatého poháru Rex of Thunder.
V lahovickém oblouku se rozdíl mezi prvním a posledním výrazně zmenšil, Aigle Vaillant ale dál držel první místo a do cílové roviny točil jako první s dvoudélkovým náskokem. Čtyřista metrů před cílem se pole roztáhlo po celé šířce dráhy a značně vyrovnalo. To už však plně rozbalil svůj finiš Petrem Foretem vedený VERT LIBERTE a poslední metry tak mohly dát vzpomenout na hodně podobné letošní derby. Vedoucího koně Lokotransu zvenčí skvělou koncovkou porazil zástupce DS Pegas a pěkným finišem si pro druhé peníze, stejně jako v derby, přišel Stronger Together (Buratino). Ve strhujícím závěru přešla přes Aigle Vaillanta ještě třetí Wellunca (Egerton), pátý finišoval Brilliant Star (Sea The Stars).

Vert Liberte, zakoupený na říjnové dražbě ročků společnosti Arqana v Deauville za 32.000 €, pochází z druhého ročníku excelentního sprintera Muhaarara (Oasis Dream), vítěze British Champion Sprint Stakes (Gr.1) či July Cupu (Gr.1), který se po 6 sezónách na anglickém Nunnery Stud přemístil do francouzského Haras des Faunes. Matka Rose Et Noire, dcera sprintera Dansili (Danehill), vyhrála ve třech letech ve Francii dostih na 2200 metrů. V chovu dala i s Vert Liberte 4 vítěze, kteří vesměs uměli "dokola" a to i po raném a rychlém Iffraaj. Zřejmě i díky matce Royal Highness, dceři vytrvalého Monsuna, která též uměla i klasických 2400 metrů.

Velka cena turfu2022

Poté, co přestal být součástí zrušeného Poháru žokejů, ztratil 86. Arqana Gerschův memoriál (I.k., 2, 1400 m) tři čtvrtiny z loňské dotace, což se projevilo i na méně početném startovním poli. Do dostihu o 150 tisíc vyrazilo 7 koní, z nichž nejrychleji reagovala dvojice Rabbit Zoustar (Zoustar) a Hidden Colony (Sioux Nation), která nasadila velmi svižné tempo. Šanci na triumf jim však vzala svěřenkyně Václava Luky SALT MIX (Gutaifan), kterou Václav Janáček držel na čtvrtém místě, sto metrů před cílem ji posunul na úroveň vedoucího Hidden Colony, od něhož vzápětí klisna snadno odešla a získala lehké 3 1/2 délkové vítězství. Za Hidden Colony a Rabbit Zoustar obsadil čtvrté místo Black Dark (Smooth Daddy).

Nyní ve dvou startech neporažená Salt Mix, zakoupená pro stáj BoKaBau s.r.o. loni na dražbě společnosti Goffs za 12.000 €, je dcerou Gutaifana, jehož otec Dark Angel (Acclamation) je mezi otci dvouletých pojmem.  Zatímco otcovská část pedigree nabízí ranost, matka Tender Surprise, dcera vytrvalého Doyena (Sadler's Wells), běhala proutěnky, na kterých získala tři vítězství. Klisna je polosestra vítěze Mill Reef Stakes (Gr.2) Toocoolforschool (Showcasing) a před Salt Mix měla na dráze dva potomky, z nichž jeden zvítězil.

Úspěšná sezóna Josefa Sallera

Program svátečního dne odstartovali dvouletí v Ceně Chuchle Areny Praha (III.k., 1200 m), v níž zkušenosti z předešlých dvou startů úspěšně zúročil favorizovaný RABBIT KANTHAROS (Kantharos), který pod Jiřím Chaloupkou lehce stylem start-cíl opanoval čtyřčlenné pole. Svěřence Allan Petrlíka, který je polobratrem listed umístěného Baytown Warrior (First Samurai), stáj koupila na květnovém breeze-upu v Irsku za 4.000 €.

Že bude letošní boj o titul šampióna ještě napínavý ukázala cílová rovina Cena Derby Clubu  Prague (IV.k., 1400 m), v níž o triumf bojovali tři nejlepší jezdci průběžného pořadí. Nejprve převzala vedení South Captiva (Holy Roman Emperor) s vedoucí Jiřinou  Andrésovou, po ní se na čelo dostala Milanem Zatloukalem vedená Dontellyourmother (Biraaj), poslední slovo však měl po bariéře útočící FRAM (Bully Pulpit - Freya, Ray of Light), kterého k druhému kariérnímu vítězství dovedla Vendula Korečková. Ta se tím přiblížila Jiřině Andrésové na rozdíl jediného vítězství.

Nepřehlédněte: Dufkovi v prodejce v Laroche koupili dvouletou Rise Above. Připravovat ji bude Ingrid Janáčková Koplíková v Chantilly

Svou dosud výrazně nejúspěšnější sezónu okořenila stáj The Sons of Sharpour Josefa Sallera mladšího osmým sezónním vítězstvím, o které se trochu nečekaně postaral tříletý svěřenec Konstantina Kobzareva CAUCASIAN (Holy Roman Emperor), který s Lukášem Charvátem takřka stylem start-cíl vyhrál dvojkový handicap Cena společnosti Tipsport na 1600 metrů a v závěrečné Ceně vážnice (hdcp V.k., 1600 m) přidal deváté vítězství sezóny LAUNCH ZONE (Zoffany) z lotu Michala Kalčíka, vedený Lucií Fialovou.

Skvělou formu má letos i šestiletá ultravytrvalá BLONDIE (Mount Nelson) trenérky Ilíkové, která na nepřerušenou sérii 4 vítězství navázala v trojkovém handicapu Cena společnosti Pro-doma na 2600 metrů pátým úspěchem v řadě. V sedle ryzky DS Joki byla žákyně Petra Zedková.