Velka cervnova dobehTen, kdo čekal v hlavním pražském dostihu a posledním testu na České derby, 67. Velké červnové ceně Auto Jarov Kunratice (3l., I. kat., 2200 m, 150.000 Kč) nějaké překvapení, musel být zklamán. První dvě místa totiž podle očekávání ovládli synové plemeníka Nathaniel (Galileo). Roli favorita potvrdil vítěz první derby-předzkoušky, karlovarské Jarní ceny ANGKOR WAT, který za asistence žokeje Jaromíra Šafáře o délku porazil Pacific Hilla. Ten po Memoriálu JUDr. Frankenbergera obsadil další druhé místo ve významném testu tříletého ročníku. 


V patnáctihlavém poli Velké červnové se dlouho staral o tempo Well Absolu (Pouvoir Absolu), kterého v počátku dostihu na chvíli vystřídal Zamindarton (Egerton). Favorizovaný Angkor Wat cválal po bariéře okolo páté pozice a v lahovickém oblouku ho Jaromír Šafář posunul na třetí příčku. Přibližně 400 metrlůpřed cílem se objevili vedle stále vedoucího Well Absoluta Angkor Wat a Pacific Hill, ke kterým se snažil připojit do hry o vítězství také Chiouboucar (Rail Link). Angkor Wat ale převzal vedení a už si délkové vítězství před Pacific Hillem nenechal vzít. Krásným finišem pak sebral Chiouboucarovi třetí peníze český odchovanec Big Ben (Mikhail Glinka) a zaujal také pohledný finiš Urana (Reliable Man) běžícího nejblíže k publiku. Zanedbatelná také není skutečnost, že mezi koňmi v cíli nebyly velké rozdíly, ostatně prvních deset umístěných se vešlo do rozmezí sedmi délek.

Dnes byla ve Velké Chuchli pevná dráha a tak nepřekvapila skutečnost, že po klisnách v Ceně Nory Jeane byl také překonán rekordní čas Velké červnové ceny. Angkor Wat pod taktovkou Jaromíra Šafáře "o sekundu vymazal" z tabulek dvacet let starý výkon Ray of Lighta. Ryzák v péči trenéra Josefa Váni vyhrál už potřetí z pěti startů. Jako roček byl majitelem Jiřím Odcházelem pořízený na aukci za 80.000 euro.Obhajovat vítězství v 16. Ceně Nory Jeane (3+ kl., I. kat., 1600 m, 150.000 Kč) přijela z Lysé nad Labem výborná Saša (Makfi), která na rozdíl od svých šesti soupeřek teprve zahajovala sezónu. To ale samozřejmě nemohlo ohrozit její pozici favoritky dostihu. O tempo se dlouho starala loni v Ceně Nory Jeane druhá Rabbit Havana (Havana Gold), zatímco Saša cválala na páté pozici. V cílové rovině ji Vendula Korečková nasměřovala k bariéře a 400 metrů před cílem se dostala vedle leaderky. Dlouhý táhlý finiš ale také předvedla letošní vítězka dvojkového handicapu z dubna IWNIANKA (Tempelwächter), která byla Saše důstojnou soupeřkou a nakonec o kilogram a více nesoucí Sašu o krk porazila. Jejich souboj sledovala s více než dvoudélkovým odstupem třetí Rabbit Havana, která za seobou o délku zanechala z Německa přicestující Wangi Wangi (Areion). Ze dvou zástupkyň tříletého ročníku se lépe prezentovala pátá Haveyoueverseen (Literato). Iwnianka patřící stáji MUDr. Eva Nieslaniková časem 1:37,61 překonala rekord dostihu a připsala si první vítězství v dostihu nejvyšší kategorie. Naposledy v první kategoriii startovala jako tříletá, kdy byla čtvrtá v Ceně Wago a poté desátá v Oaks. Její vítězství je dalším stvrzením výborné spolupráce žokeje Jana Ráji a trenéra Miroslava Nieslanika, kteří společně letos dosáhli už šestého triumfu v aktuální sezóně. Jan Rája dnes dosáhle double a také ohrožuje vedoucí pozici Jana Vernera v šampionátu jezdců.

Úvod důležitého dostihového dne obstaralo deset juniorů v Ceně společnosti Emont Bohemia (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). V cílové rovině se zdálo, že by se vítězkou mohla stát Renata (Poet´s Voice), ale nakonec největší finiš ukázala BARTHESA (Alhebayeb) stáje Statek Blata Český Ráj v péči trenérky Heleny Vocáskové. Bělku provedl cílem o třičtvrtě délky před Renatou poprvé na tuzemské dráze letos při minimu startů vítězný žokej Tomáš Lukášek. Solidně se také ukázala třetí Ambra (Stormy River), která odsunula dlouho vedoucí Shenah (Dandy Man) na čtvrtou příčku.

Cena Nory Jeane dobeh
Krásný souboj Iwnianky (ž. Rája) a Saši (ž. Korečková) o vítězství v Ceně Nory Jeane

Stáj Statek Blata Český ráj rodiny Dufkových byla úspěšná i v následujícím dostihu pro dosud nezvítězivší tříleté. V Ceně České pojišťovny, a.s. (3l., IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč) byla preferovaným koněm pátá z Jarní ceny klisen Olinka (Alaska River), která také v cílové rovině usilovala o vítězství, ale nakonec ji o něj připravil o tři kilogramy méně zatížený POWER ANGEL (Dark Angel), který se po dvou letošních šestých místech prosadil pod vedením posedmé letos triumfující ž. Venduly Korečkové o třičtvrtě délky. Dobře si počínala při svém druhém startu Aztekova sestra Azteka (Moonjaz), která získala třetí peníze. Vítěze připravuje v Lysé nad Labem Tomáš Váňa, který je s pěti vítězstvími na třetím místě mezi trenéry koní na rovině.

V Ceně Klokánků Štěrboholy a Chodov (3+,  handicap III. kat.,1400 m, 60.000 Kč) dokumentoval stoupající formu svěřenců trenéra Michala Kalčíka a zástupců stáje FVE - Relay Farma Levín MONTE CHRISTO (Tiger Cafe - Mary Lou. Beccari), kterého žák David Liška přivedl dobře načasovaným útokem v sedmému vítězství v kariéře, přestože nesl nejvyšší hmotnost v poli 61,5 kilogramu. Druhou příčku získal o krk Gold of Gibraltar (Rock of Gibraltar). Půl délky za ním uspěl v souboji o třetí peníze Tiggy Blue (Blue Coral), který o hlavu udolal Taella (Mikhail Glinka). 

V mezinárodním utkání žáků, Ceně mladých talentů (3+, IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) přivedl David Liška do cíle suverénně prvního dalšího favorita POPOCATEPETLa (Bully Pulpit - La Palangrotte, Astarabad). Čtyřletý svěřenec trenéra Karla Germiče při šestém startu v kariéře získal premiérové vítězství pro svého majitele stáj JAZAM, která rovněž poprvé zavítala do dekorovacího centra za vítězství. Popocatepetl lehce o pět délek zvítězil před zlepšeným Zamingertonem (Egerton) se Simonou Laubeovou v sedle a třetím Eruptionem (Muhtathir), kterého vedla Alena Plimlová. Trenér Germič slaví první vítězství v sezóně, zatímco David Liška, stejně jako Jan Rája, desátým prvenstvím zaútočil na vedoucí pozici Jana Vernera mezi jezdci na rovinách.

V druhém dostihu mezinárodního utkání žáků, Memoriálu Miloslava Nového (3+, handicap V. kat., 1800 m, 20.000 Kč) dokázal porazit favorizovaného Anhora (Kamsin) s žákyní Laubeovou, který ale nesl nejvyšší hmotnost 64 kg, polský rodák DALTON (Roulette) hájící barvy stáje LorenzoWinfieldSyndicate, kterého trénuje Tomáš Hurt. Ten Daltona nasedlal maďarskému žáku jménem Elöd Morvai, který si tak spravil chuť za poslední místo z prvního dostihu. Třetí příčka patřila Lemesíně (Signe Divine) vedené Davidem Liškou.

Tečku za krásným letním odpolednem na pražském závodišti udělala Cena Fontana Watercoolers (3+, handicap III. kat., 1800 m, 60.000 Kč), kde se letos už podruhé vítězně prosadil BEE CHIC (Elusive City), kterého dnes podruhé vítězný Jan Rája provedl okolo cílového sloupku s náskokem více než tří délek na minule vítězné Cawoka (Tagula) a Galiose (Bully Pulpit). Vítěz patří Stáji Luki a připravuje ho trenérka Alena Škrášková. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking