troop commanderJak informoval server Tipařův palec získala stáj Meridian v Irsku novou posilu. Koněm, který by mohl kráčet ve stopách loňského vítěze slovenské trojkoruny Arcturuse (Fast Company), je 17. dubna 2017 narozený hnědák TROOP COMMANDER (War Command), který loni v péči Kevina Prendergasta zvítězil v jednom mílovém dostihu v Killarney a do ČR přišel s ratingem 81 liber.

Troop Commander byl svým trenérem Prendergastem zakoupen jako roček na Tattersalls Ireland September Yearling Sale za 26.000 €. První start absolvoval 18. července v Leopardstownu, kde se trati 7 furlongů neumístil. Totéž zopakoval i v následujících dvou startech na stejné distanci, po kterých však přišlo vítězství v mílovém handicapu o 8.274  vítězi v Killarney 24. srpna. V následujícím startu opět na míli v Listowelu v Premier Handicapu o 23.600 € vítězi skončil o 1/2 délky druhý a svou irskou anabázi zakončil čtvrtým místem v handicapu v Curragh opět na mílové distanci. Celkem za svou dosavadní kariéru vydělal 14.763 liber.

Hřebec pochází z druhého ročníku coolmorského plemeníka War Command (War Front), špičkového dvouletka, vítěze Dewhurst Stakes (Gr.1), Coventry Stakes (Gr.2) či Futurity Stakes (Gr.2), kterému se ve třech letech nepodařilo navázat na dvouletou formu a ze tří startů vytěžil jen jedno čtvrté místo v mílových St. James's Palace Stakes (Gr.1). Zatím dal Gr.2 vítěze ve dvou letech na 1300 metrů v Chile valacha Me Olvide a tři listed vítěze, z nichž jeden uspěl též v Chile (War Breeze, též umístění v Gr.1 Premio El Ensayo na 2400 metrů), kam hřebec pendluje, a dva, oba úspěšní ve dvou letech na krátkých distancích, se narodili v Irsku.

Matka Tempura, dcera plemeníka Cape Cross (mj. otec Epsom derby vítězů Sea The Stars a Golden Horn) vyhrála jako tříletá jeden dostih na 2300 metrů v Le Mans. V chovu dosud dala 3 vítěze ze 4 startujících potomků. Její syn Pioneertown (High Chaparral) získal 4 vítězství na vytrvaleckých tratích z nichž dvou dosáhl po svém exportu do Austrálie, a vydělal celkem 70.225 liber, dcera So Familiar (Zoffany) si vedla nejlépe ve dvou letech, kdy vyhrála handicap na 1300 metrů v Corku a dosáhla na rating 82 liber, ve třech letech její forma klesala.

Bába Trumbaka, dcera vytrvalého In The Wings (Sadler's Wells), zvítězila v Prix Corrida (Gr.3) a Prix de Flore (Gr.3), druhá skončila v Gr.2 Prix de Royallieu Hotel du Golf Barriere v Longchamp. (miv)