Haris SapientiV neděli ve 13:30 hod. bude odstartovaný první dostih už třetího letošního dostihového dne na závodišti v Mostě. Tentokrát se tu neodběhne žádný dostih první kategorie, ale dva dostihy jsou určeny pro druhou kategorii koní. Hlavní zkouškou je Květnová cena hejtmana Ústeckého kraje, kde poměří síly osm koní. Více než polovina z nich se už objevila na startu velkého dostihu. Sezónu v ní začne loňský čtyřnásobný vítěz stáje Candy & Aqua Sapienti (Egerton), který se také může pochlubit druhým místem z Ceny prezidenta republiky.


Sapienti loni dokázal v Mostě vyhrát dva dostihy a vypadá jako ideální kandidát na vítězství. Budeme ale také velmi zvědavi na tuzemskou premiéru pětiletého bělouše Opinion Makera (Zoffany), který jako dvouletý dokázal vyhrát Listed v Itálii, a poslední dvě sezóny až do loňského května startoval na francouzských drahách. Na dráhu se tedy bude vracet po roční pauze a nově pod vedením zkušené trenérky Ivany Pejškové. Jeho výhodou je také nižší hmotnost v dostihu, například Sapienti mu bude poskytovat výhodu čtyř kilogramů. Počítat je také nutné s letos již druhým Valentino Dancerem (Planteur) a spolehlivým Urbi et Orbi (Observatory), který s železnou pravidelností získává pro svého majitele dotace. A bylo tomu tak i v jedničkových zkouškách. Překvapit může Waste No Time (Egerton), jež letos vstoupil do sezóny solidním třetím místem v dostihu třetí kategorie. Také Arlington (Fly to the Stars) umí zaběhnout dobře. Minule tu sice byl poslední, ale jen dvě délky za vítězkou. Nejslabšími články sestavy jsou začátečník Naex (Excelebration) a Abondance (Zanzibari).

O půl hodiny dříve se odběhne druhý dostih druhé kategorie, mílová Cena rodinného stříbra Ústeckého kraje o 90.000 Kč. Minimálně pět koní má velmi dobrou šanci usilovat o vítězství. Z této vyrovnané skupiny nese nejnižší hmotnost vítězka z Karlových Varů Rolaliza (Suteki Shinsukekun), v jejímž sedle bude opět žokej Jan Verner. Let Fire (Planteur) už letos dokázal zvítězit a pak propadl v Memoriálu Jaroslava Maška. Z boje o vítězství ho nelze ale vyřazovat, stejně jako ještě o kilogram více nesoucího Finiose (Midshsips), letos umístěného v Itáli i ve Velké Chuchli. Dobrou formou disponuje také letos již dvakrát druhý, byť o kategorii níže, Thailand (Lord of England). Kissi Sturm (Rosensturm) ještě ve své kariéře nezklamal. Trojice Orssio (Orpen), Speed Machine (Naaqoos) a Valmont Ohne (Look Honey) zdánlivě vyhlíží jako méně ambicozní v dostihu, ale nelze ji v handicapovém dostihu přehlížet.

Kromě dostihu poníků organizovaného Pony ligou (start v 15:20 hod.) jsou na programu také dva testy třetí kategorie. V Květnové mostecké míli o 60.000 Kč je dotřetice ve startovní listině osm jmen, z nichž tři budou mít dostihovou premiéru. Jedním z nich je také první potomek klisny Merlyp (Fairlipy), který se dostane na dráhu. Připomeňme, že tato rovněž svěřenkyně Filipa Neuberga způsobila na hipodromu před sedmi lety šok svým vítězstvím v Oaks. Z již startujících koní by měli nejspíše zasáhnout do boje o medailová místa Storm de Nuit (Vespone) a bělouš As De Treffles (Silver Frost) a Overdoseova dcera La Vida.

Zajímavá společnost si dala dostaveníčko v druhém trojkovém testu, Ceně společnosti Autodrom Most na 2200 metrů. Účastnice slovenské Ceny trojročných kobýl Falcon Baby (Sir Percy) byla naposledy v boji o vítězství a na předních místech v dostihu by se také měla objevit její vrstevnice Moon Shot (Rajsaman). Oběma klisnám ale může zatopit s letošní výbornou formou prezentovanou druhým místem na zdejší dráze a třetím v Lipsku Quest Royal (Glavalcour).

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Sázkové kurzy Tipsportu na dostihový den v Mostě     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking