Theimer MilanTalentovaní překážkáři s výhledem pro Velkou
Bezmála 15 let se věnuje tréninku dostihových koní Ing. Milan Theimer. Posledních pět let se počet jím připravovaných koní zvětšil a dostavily se výborné výsledky Amant Grise, Klipa a Rammsteina, které dokázal přivést k vítězstvím na nejvyšší překážkové scéně.

Pro letošní sezónu najdeme ve středisku v Rudné pod Pradědem devět koní, mezi nimiž jsou opět i kandidáti pro start ve Velké pardubické.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Počet koní v tréninku: 9

Koně, kteří odešli po sezóně: Gauner Danon, Kier, Vinsti, Florida House (uspaný na klinice)

Koně přihlášení do klasik: žádní

Stájový personál: Naďa Knopová, Janek Soldán, Petra Lesáková, vypomáhají Roman Radovský, Jiří Kameníček, Martin Bouchal, Marek Stromský, Dr. Ján Mach

První jezdec stáje: spolupráce s Bohuslavem Mátlem

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Stáj Milana Theimera je zaměřená hlavně na překážky a proto nepřekvapí, že tu chybějí dvouletí koně. Silný majitel, stáj Orling, tu má čtyři koně. Z nich je velkou nadějí šestiletý Charme Look, loňský trojnásobný vítěz, jehož jediné zaváhání přišlo pouze v Ceně Vltavy, kde měl pád. „Charme Look je v pohodě a zdravý. Věk na účast ve Velké pardubické by už měl, ale v tuto chvíli ještě nevím, zda-li ho do ní budeme připravovat. Pokud bych to mohl ovlivnit, tedy pokud by paní majitelka dala na můj názor, tak já bych raději ještě rok počkal. S Charme Lookem pracujeme tak, aby mohl běhat tratě 5000 až 5500 metrů. Třídu má, je to naše velká naděje do větších dostihů, například do Ceny Labe, Ceny Vltavy, anebo by mohl absolvovat i nějaký zahraniční start,“ říká trenér na konto koně, kterého vedl k dostihovým krokům už od obsednutí a který ze sedmi zatím absolvovaných překážkových startů dokázal čtyři, většinou velmi suverénně, vyhrát.

Další reprezentant orlingovských barev Mr Yocker více jak půldruhého roku neběhal a při svých šesti překážkových startech také ukázal talent. I když je zatím nevítězný, umístil se již ve dvou jedničkových steeplechase v Pardubicích a Světlé Hoře. „Jeho zranění si vyžádalo delší čas na léčení a rekonvalescenci, na druhou stranu ale bělouš dozrál a dospěl, dříve s ním bylo horší pořízení. Rádi bychom ho směřovali do Velké pardubické, ale je otázkou, jestli to po té přestávce zvládne. Nyní ale pracuje bez problémů. Kdyby se ukázalo, že cesta do Velké pro něho zatím není to pravé, mohl by být směřovaný do Ceny Vltavy nebo Ceny Labe. Eventuelně bychom mu hledali dostih na Slovensku nebo případně v Itálii,“ zmiňuje předběžné plány se synem kdysi velmi populárního bělouše Yockera trenér.

První překážkovou sezónu absolvovala Macaone, která šest vítězství na rovinách získala ještě pod vedením Filipa Neuberga, a po sezóně 2011 ji paní Dušková poslala k trenéru Theimerovi. „Přišla po rovinové kariéře unavená, ale já jsem to podcenil a poslal jsem ji třikrát do Pardubic. Přesto tam ostudu neudělala, ale od prázdnin jsme ji raději dali odpočinout, chodila jen do výběhu. Teď vypadá velmi dobře, dospěla, je to taková mašina… Měla by chodit krosy do 4500 metrů.“

Jedním ze dvou tříletých koní ve zdejším středisku je vlastní trenérův odchovanec Lear (Mill Pond – Leontýna). „Je to jeden z posledních potomků Mill Ponda,“ upozorňuje trenér, „ale je narozený až v červnu. Je to obrovský, pozdní kůň. Otázkou je, kdy bude připravený k běhání. Zřejmě nejprve bude získávat dostihovou zkušenost v bumperech.“

Zatímco Lear bude na dráze hájit barvy stáje Orling, jeho vrstevnice Maska (Scater – Margot) by měla být koněm nově registrované stáje Faulhammer, společnosti zabývající se výrobou krmných směsí a krmení i pro jezdecké a dostihové koně. „Krmení pro dostihové koně je vyrobeno na základě receptury, kterou jsme s Ing.Mohelským sestavili. A těmito granulemi byli krmeni i Amant Gris a Klip,“ prozrazuje trenér Theimer. „Masku jsem k nám přivezl na podzim, zatím ještě moc necválá, v tuto chvíli spíše klušeme do kopců. Se svým původem pochopitelně zamíří na překážky, ale předtím by mohla zkusit nějakou rovinu na tratích od 1800 do 2400 metrů.“

Theimer trenink

Čtveřici koní má ve středisku v Rudné také stáj Lucie Vránové. Pátým rokem už se bude věnovat překážkám sedmiletý Granitol, který zatím sice na své první vítězství čeká, ale velmi často je k vidění v cíli do třetího místa. „Loni se nám bohužel zranil, musel být operován, a tak již od července nestartoval. Je to drobnější koník, takže ho budeme raději posílat na menší dráhy, jako např. do Koles, Slušovic nebo Lysé nad Labem. Na Pardubice zatím nemá. Může běhat dostihy do 5000 metrů. Musíme s ním ale opatrně, je potřeba mu hlídat nohy, přece jen již jednou měl větší zdravotní problém.“

Nováčkem ve stáji Lucie Vránové, a tedy i ve zdejším středisku, je čtyřletý Cotton Eye Joe. „Byl u trenéra Drlíka v Praze. Je pozdní, pošetřený, měl zatím jen čtyři starty. Je to ale takový rošťák, nechali jsme ho vykastrovat. Je již částečně zaskákaný, ale musí se ještě hodně učit. Dopřejeme mu tedy čas,“ říká o líbivém hnědákovi se čtyřmi bílými nohami trenér.

Do stáje Lucie Vránové patří i šestiletý Endless Storm a devítiletý Liesbrief, kteří přijeli od Jaroslava Myšky. „Oba jsou po zranění a po léčení, teprve začínají pracovat, takže s nimi počítáme se zapojením do sezóny až v její druhé polovině. Oba to jsou velcí koně, vhodní do vlhkých klimatických podmínek, tedy pro měkké blátivé dráhy. Uvidíme, jak se oba zapojí do sezóny. Je také možné, že s nimi budeme běhat až v zimě v zahraničí. Liesbrief je zkušeným překážkářem, jeho zatím poslední start skončil vítězstvím v Pardubicích, zatímco Endless Storm žádné dostihové zkušenosti se skoky nemá. Ale byl velmi kvalitním rovinovým koněm, jako dvouletý vyhrál Graded 2 dostih v Budapešti a o rok později doběhl například čtvrtý ve Slovenském Saint Legeru."

Středisko Milana Theimera v tuto chvíli není zcela zaplněno, jsou tu pro případné zájemce volné tři boxy. “Stále budujeme tréninkový areál. Podařilo se nám dobudovat cvalovou all-weatherovou dráhu, ovál dlouhý 450 metrů. Ještě budujeme další cvalovku s nezamrzajícím povrchem 1200 metrů, ale počasí nám ještě nedovolilo ho dodělat. Jsem moc rád, že máme k dispozici krytou halu, která nám moc pomáhá, koně tu absolvují gymnastiku a přiježďování.

S tím mi moc pomáhají moje partnerka Naďa a dcera Viktorie, obě se zkušenostmi ve sportovním ježdění. Naďa je mistryně České republiky ve všestrannosti z roku 1998, trenérka sportovních koní, a dcera Viky se rovněž stala mistryní České republiky v drezúře, ve všestrannosti i ve skákání. A pomáhají i další členové jezdeckého klubu, který je u nás ve stáji. Naši koně mají napracováno hodně a dobře, čekáme na jarnější počasí, až budeme moc více cválat,“ říká na závěr trenér Theimer s tím, že bychom jeho svěřence letos měli vidět poprvé v akci zřejmě 8. května v Pardubicích. (mze)

Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní
22. Helena Vocásková - Silný tříletý ročník a irské nákupy
23. Josef Bartoš - Více juniorů i koní do překážek
24. František Zobal - Velké středisko se zbraněni do překážek
25. Radim Bodlák - Line Honey, Fantazia Mia a zajímavé nákupy
26. Stanislav Popelka - Comeback Avereho a silná sestava překážkových koní
27. Grzegorz Witold Wroblewski - Ve Zhoři budou spoléhat na silnou sestavu starších koní
28. Filip Neuberg - Merlyp, Solini a zajímaví junioři
29. Ing. Zdena Havlíčková - Velká obměna ve složení koní










    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net