chuchle zanr2Hlavní slovo měly dnes na pražském závodišti klisny ve Velké ceně Metrostavu – 17. Memoriálu Harryho Petrlíka (3+ kl., I. kat., 1600 m, 150.000 Kč). Dostih byl potvrzením výborné sezóny tréninkového střediska Lukaracing v Bošovicích, protože se v něm prosadila ž. Davidem Liškou vedená RABBIT HAVANA (Havana Gold), jíž zakoupila stáj ML Racing v prodejním dostihu v Mostě před pěti týdny a která je od té doby v tréninku Václava Luky.

Rabbit Havana s Davidem Liškou odvodila většinu mílové trati, ale ve druhé polovině cílové roviny se ale před ní dostala bývalá stájová kolegyně a loňská dvouletá šampionka Dark Absolu (Pouvoir Absolu). Už se zdálo, že si bílá reprezentantka stáje Rabbit Trhový Štěpánov připíše druhé velké vítězství, ale nakonec se Rabbit Havana ještě zmobilizovala a strhla cenné vítězství o krk na svou stranu. Při své první účasti v nejvyšší kategorii se vedle vítězky neztratila ani Wlastina (Makfi), která získala třetí místo a dokázala o krk odsunout na čtvrtou příčku elitní sprinterku Efily (Slickly). Favorizovaná Astoria (Silver Frost) se musela spokojit z posledním místem na tabuli. Žokej David Liška se vrátil po dvou a půl měsících na vítěznou vlnu a získal tak už 11. prvenství v nejvyšší kategorii ve své kariéře. Trenér Václav Luka zaokrouhlil počet svých letošních velkých vítězství na rovný tucet!

Rabbit Havanu zakoupil Rabbit Trhový Štěpánov jako odstávče za 3.000 guineí na Tattersalls Foal Sale. Před pěti týdny jí za 92.000 Kč zakoupil v prodejním dostihu v Mostě pro stáj ML Racing trenér Václav Luka. Klisnin otec, vítěz Prix Jean Prat Havana Gold )Teofilo) je u nás dostatečně známý díky vítězce Jarní ceny klisen a druhé z Oaks Gold Memory a také zatím sedminásobné vítězce Gold Havanah. Matkou Rabbit Havany je klisna Pure Speculation (Salse) vítězná ve dvou letech, která zatím dala tři vítěze včetně Doughnut (Acclamation), čtvrté v Listed Marygate Stakes.

Úvod mítinku v Chuchle Aréně Praha obstarali dvouletí koně v Ceně Lucky Rain (2l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Tón dostihu dlouho udával debutant Suprtupl (Worthadd), ale v cílové rovině kraloval HUNTER´S RULES (Hunter's Light - Reglisse), polobratr úspěšného Res Judicaty (Jukebox Jury), mj. vítěze Listed Karpatské ceny a třetího ze Slovenského derby. Zástupce stáje a chovu JUDr. Jiřího Charváta držel Jan Verner blízko vedoucímu koni a v cílové rovině zvítězil jistě o délku před polobratrem skvělého Al Bustana (Medecis), hnědákem Averisem (Pouvoir Absolu). Třetí Silver Trigger (Rio De La Plata) dokázal porazit desetinovou favoritku dostihu Dasu In (Free Eagle), která byla na protilehlé rovině hodně "chtivá" a musela se spokojit se čtvrtým místem. Trenér Pavel Tůma zaznamenal už 26. vítězství v sezóně a přiblížil se významně svému nejlepšímu výsledku ze sezóny 2017.

N19 huntersrules

Další díl celoročního seriálu Fitmin Cupu pro dvouleté české odchovance, Cenu portálu Fitmin & TURF Magazín (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) vyhrála podruhé startující VADETABERRY (The Bogberry - Vadeta, Saddex), která po pěkném finiši zvítězila o půl délky za asistence Simony Laubeové před favoritkou dostihu Finigou (Mikhail Glinka), za níž o více než dvě délky zaostal Hereticův syn Lucas Warrior. Vítězná klisna je prvním startujícím potomkem účastnice Ceny zimní královny a Ceny zimního favorita Vadety, která skončila kariéru v polovině tříleté sezóny, ale jako dcera šampionky a vítězky dvou dostihu nejvyšší kategorie Vadeony (Security Risk) dostala důvěru v chovu. Trenér Allan Petrlík a stáj Rabbit Trhový Štěpánov prožívají úspěšný víkend, protože už včera v Brně slavili dvě vítězství.

Původně devítihlavé pole Ceny Renomia (3+, handicap II. kat., 1200 m, 90.000 Kč) se na startu ztenčilo o dvě účastnice, protože naposledy ve Slušovicích vítězná Mayda (Approve) a Like A Trinity (Makfi) se vydaly do dostihu bez svých jezdkyň. Za této situace si připsala snadné šestidélkové vítězství GILIENNE (Stormy Jail - Golondrina, Security Risk), která pro stáj ŠIMI a trenéra Ivana Kuba získala letos už třetí vítězství. Klisna využila nejnižší hmotnosti v poli 53 kg a porazila s přehledem druhou Manollu (Tuger Cafe) a třetího spolehlivého matadora Wobull Se Now (Bully Pulpit). Žokej Jan Verner bojuje s Adamem Florianem o post letošního šampiona. Oba vyhráli o tomto víkendu dvakrát a stav mezi nimi je 27:24 pro Adama Floriana.

N19 gilienne3

Memoriál Josefa Šacha (3+, handicap IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč) zůstane navždy v paměti amatérského jezdce Antonína Helfera, kterého stáj DAR a trenér Ludvík Haris posadili poprvé do dostihového sedla. Mladý jezdec nemusel letos dosud nevítězného TRINISe (Bully Pulpit - Trinity, Ransom O´War) moc pobízet, míjel jednoho soupeře za druhým a nakonec společně zvítězili o krk před o devět kilogramů méně nesoucím Paladdiem (Stormy Jail). Třetí příčka patřila o pouhou hlavu za nimi dostih dokončivší tříleté klisně La Vida (Overdose).

Zajímavá podívaná se naskytla divákům v mílovém handicapu Memoriálu Františka Huleše (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč), protože se v cílové rovině patnáctihlavé pole roztáhlo po celé šířce dráhy. Nejblíže divácké bariéře vedla ž. Vendula Korečková od startu poslední JENNY WALKER (Born To Sea), se kterou zvítězila na pražské dráze už v polovině září. Svěřenkyně trenéra Tajmra a reprezentantka červenobílých barev Stáje Arenzo předvedla dlouhý táhlý finiš a další triumf si připsala o délku a čtvrt před Singapore Spicem (Sandwaki) a Lysyanargentem (Kendargent). Vendula Korečková si tak připsala do šampionátu 14. prvenství a v soutěži o nejúspěšnější jezdkyni sezóny vede o dvě vítězství před Martinou Havelkovou.

Cena Střední školy Dostihového sportu a jezdectví (3+, handicap V., kat., 1600 m, 20.000 Kč) byla bohužel poznamenána kolizí a následným pádem dvou koní a jezdkyň nedlouho po startu. V cílové rovině šla za svým prvním vítězstvím v kariéře polosestra v hlavním dostihu druhé Dark Absolu, čtyřletá zástupkyně stáje Střední školy dostihového sportu a jezdectví DARK ALIGHIERI (Durante Alighieri - Rabbit Dark Angel, Dark Angel), se kterou letos tvoří sehranou dvojici žákyně Alena Plimlová. Ta bílou svěřenkyni trenéra Františka Mourka dovedla k vítězství o více než délku před favorizovaným Marker Sunem (Mamool) s Lucií Fialovou a Fantastic Lady (Rol´Over Beethoven), která pod vedením žáka Lukáše Charváta už na vítězku ztrácela více něž sedm délek.

Tečku za dostihovým odpolednem udělala Cena Dally Hit (3+, handicap III. kat., 2200 m, 60.000 Kč), kde se suverénním výkonem v cílové rovině poprvé vítězně prosadil tříletý zástupce DC Zámrsk MUDr. Bruna VÉVODA (Egerton - Vltava, Rainbows For Life). Hnědého valacha stejně jako při jeho předchozích šesti startech vedla ž. Jiřina Andrésová. Pod jejím vedením dokázal vyhrát s kurzem 13:1 o osm délek před Chartumem (Rosensturm) a První Dámou (Age of Jape). Svěřenec trenéra Dušana Andrése, který zaznamenal páté vítězství v aktuální sezóně, nosil v dostihu nejnižší hmotnost 48,5 kg.