Slusovice LarizanoVrcholem dnešního závěrečného dne slušovické sezóny byly dva jedničkové překážkové dostihy. V obou se prosadili koně, kteří v předchozím startu zaběhli velmi dobře v Meranu a vedl je Jan Faltejsek. Velkou slušovickou steeplechase ovládl zástupce českého chovu, vlastní kůň trenéra Stanislava Popelky a v září druhý ve Velké wroclawské LARIZANO (Jape), zatímco v Ceně Sergeant Thundera se zaskvěl QUINZE DE LA ROSE (Turtle Bowl), který je rovněž v majetku svého trenéra, Zdeňka Seménky.

Na start ústředního bodu mítinku, 37. Velké slušovické steeplechase společnosti D Plast, a. s. věnované památce pana Doc. Ing. Františka Čuby, CSc. (5+, cross country, I. kat., 5200 m, 150.000 Kč) se postavilo šest koní včetně vítězů posledních tří ročníků, Pareta (Rainbows For Life) a Delight My Fire (Way Of Light), která dokonce dostih vyhrála dvakrát. Klisna vedená poprvé ž. Janem Kratochvílem cválala dlouho na čele a byla hlídána Paretem s Marcelem Novákem. Její kralování v dostihu skončilo přibližně půl kola před cílem, kdy se začala propadat polem a vedení převzal Pareto. Blízko jemu ale také už byl Larizano s Janem Faltejskem, kteří nakonec v cílové rovině soupeřům utekli a zvítězili o čtyři a půl délky. Podobná vzdálenost scházela v cíli na druhého Pareta Mister Westminsterovi (Hurricane Run). Favorizovaný Kubali (Approve) doběhl až čtvrtý s velkým náskokem na Delight My Fire. Zástupce stáje Hvozd-Popelka Larizano si v 11 letech připsal první úspěch v dostihu nejvyšší kategorie, přičemž naposledy vyhrál před pěti lety. Trenér Stanislav Popelka slaví páté vítězství v aktuální sezóně. Jan Faltejsek má nyní v šampionátu jezdců na překážkách 17 vítězství a zaostává za vedoucím Marcelem Novákem o tři prvenství.

Druhým vrcholem odpoledne byla Cena Sergeanta Thundera – 2. ročník (4+, steeple, I. kat., 3200 m, 150.000 Kč) se sedmičkou startujících. K favoritům dostihu patřila nedávná vítězka z Pardubic Yara (Yeats). Klisnu ale tentokrát musel Jakub Spáčil v průběhu dostihu zadržet. Od startu šéfoval soupeřům dvojnásobný vítěz z Merana QUINZE DE LA ROSE (Turtle Bowl), který znovu za asistence Jana Faltejska nenašel v dostihu důstojného soupeře a triumfoval bez vyjíždění o čtyři délky před spolehlivým Torgonem (Fly To The Stars). Další místa obsadili svěřenci trenéra Františka Holčáka Mediciman (Medicean) a Rocknrobin (Robin des Pins), a tabulový doběh doplnil matador sestavy Médium (Magnus). Trenér Zdeněk Seménka letos prožívá svou nejúspěšnější sezónu a po 11 letech slaví další vítězství v dostihu nejvyšší kategorie.

Úvod závěrečného slušovického odpoledne obstarali tříletí proutěnkáři v Ceně Františka Helda – vzpomínkovém dostihu (3l., prout. přek., IV. kat., 3200 m, 50.000 Kč). Lídrem větší části dostihu byl podruhé startující Nahir (Safety Wire), ale cílovou rovinu si nejvíce vychutnal Adam Čmiel se zástupcem stáje a chovu paní Ambruschitz se jménem po slavném italském zpěvákovi a skladateli. CELENTANA (Dabirsim) dovedl k poměrně snadnému dvou a půldélkovému vítězství před klisnou Taiči (Four Star General). Třetí příčku při svém překážkovém debutu získala účastnice Jarní ceny klisen a Oaks na Slovensku Salsa Salsa (Makfi). Trenér František Holčák připravil v aktuální sezóně vítěze 16. dostihu, z toho čtvrtého na překážkách. Adam Čmiel zvítězil letos potřetí.

Vítěz slovenské Velké jarní ceny ze sezóny 2015 Speed Machine změnil v létě tréninkové středisko a majitele a v posledních dvou startech dokazuje, že mu svědčí malé dráhy. Počátkem září už z tréninku MVDr. Petra Kantka zvítězil v Brně a dnes si v Ceně společnosti MPL Trading, s.r.o. (2+, III. kat., 1000 m, 45.000 Kč) poradil si osmi soupeři. Dostih vodila Yordana (Egerton), ale v cílové rovině šel dopředu ž. Martinem Laubem vedený zástupce stáje Ondra. Matyáš, Flash SPEED MACHINE (Naaqoos) a zvítězil o půl délky před favoritem dostihu Henrytheaeroplanem (Henrythenavigator) a Yordanou. Speed Machine, který proslul jako mílař, tak dokázal vyhrát nejkratší dostih, ve kterém startoval. Trenér Kantek přebíral čestné ceny za vítězství v dostihu letos poosmé, zatímco žokej Laube zaznamenal letos třetí tuzemské vítězství.

Naprosto suverénní výkon předvedl v Ceně výrobce krmiva a doplňků PREMIN (3+, handicap IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) dosud nevítězný zástupce stáje TIPPLER Group s.r.o. TREASURE ROCK (Treasure Beach), kterého trénuje od letošní sezóny Ing. Havlíčková. Čtyřletý americký rodák i s nejvyšší hmotností v poli 63,5 kg zvítězil pod taktovkou ž. Jaromíra Šafáře po taktice start-cíl o dvě délky před tříletou První Dámou (Age of Jape) a vítězkou z minulého mítinku ve Slušovicích Dramou (Bully Pulpit). Zkušená trenérka Havlíčková tak má letos druhého vítěze a z Německa přijezdivší Jaromír Šafář se letos prosadil na české dráze podeváté. I přes zahraniční angažmá stále patří do první desítky jezdců v šampionátu.

V Ceně společnosti SWS, a. s. (4+.,steeple, IV. kat., 4200 m, 50.000 Kč) byli preferovanými koňmi Playmonka (Moonjaz), vítěz z minulého mítinku Tripolis (Varadar) a Dunáta (Tiger Cafe), ale nakonec se ani jeden z nich neprosadil. O tempo se staral Napos (The Bogberry), a po jeho pádu převzala iciativu zkušená překážkářka Dunáta. Při zatočení do cílové rovině se ale protáhla podél bariéry devítiletá zástupkyně stáje Jezdecký oddíl Beňov LA MILLA (Mill Pond - La Boussole, Lesotho) a zrodilo se tak její první překážkové vítězství v kariéře. Jakub Spáčil totiž svěřenkyni letos počtvrté vítězné trenérky Ilíkové provedl cílem s šestidélkovým náskokem před Ferinem (Ryan), za nímž o více než délku zaostala třetí Dunáta. Jakub Spáčil slaví v aktuální sezóně šesté prvenství.

N19 lamilla

Favorit se neprosadil ani mezi nejmladšími dostihovými koňmi v Ceně EBF (2l., III. kat., 1800 m, 60.000 Kč). V devítihlavém poli diktovala tempo soupeřům Ruminka (Amaron), ale v cílové rovině se pěkně při druhém životním startu prosadil další napajedelský odchovanec RENASI (The Bogberry - Renessie, Stormy Jail), který je prvním potomek sestry šampiona Renny Storma. Svěřenec Radka Holčáka a zástupce Stáje Mikon zvítězil pod vedením vedoucího jezdce rovinového šampionátu Adama Floriana o necelé dvě délky před dalším synem plemeníka The Bogberryho Apolonem. Jen o nos zatím dostih dokončila na třetím místě Agata Christie (Sir Percy). Velkokarlovický trenér Radek Holčák 15. vítězstvím vyrovnal svůj výsledek z loňského roku.

N19 renasi

Roli favoritky ultravytrvalecké Ceny společnosti K K Metal, a. s. (3+, III. kat., 3200 m, 45.000 Kč) dokázala potvrdit před odchodem do chovu VĚDMA (Look Honey - Widama, Dara Monarch) s ž. Jiřinou Andrésovou v sedle. Sedmiletá klisna musela obíhat soupeře vnější stranou, ale v posledním oblouku již byla na čele a dominovala nad osmi soupeři snadno o 6 délek. V boji o druhé místo uspěl o krátkou hlavu matador Toxic (Koronado) před Makovou Panenkou (Stormy Jail). Trenérovi Dušanu Andrésovi se na podzim daří, během září a října zvítězili jeho svěřenci už potřetí. Jiřina Andrésová triumfovala i včera v Chuchli a celkově má již devět výher.

Tečku za letošní sezónou na závodišti ve Slušovicích udělala Cena greiner packaging, s.r.o. a greiner assistec, s.r.o., (3+, handicap V. kat., 1800 m, 20.000 Kč). Favorizovaného a 63 kg zatíženého Chico de Chilli (Age of Jape) dokázala v cílové rovině odsunout na druhé místo o 14 kg lehčí zástupkyně barev stáje LOKOTRANS Slovakia CZ SAVAGE (Beccari). Klisnu šikovně "provlékla" ž. Martina Havelková v cílové rovině mezi soupeři a společně zvítězily o délku a půl před favoritem. Třetí příčku získala Doména (Age of Jape). Trenérem klisny je Petr Kantek, který dnes dosáhl jako jediný z trenérů double. Martina Havelková si připsala do šampionátu 13. prvenství.