Velka slusovicka dobehDostihovým dnem ve Slušovicích se dnes uzavřela tuzemská dostihová sezóna. Magnety mítinku byly dva překážkové dostihy první kategorie, kde vítězové slavili úspěch po aktivním průběhu dostihu. Ve Velké slušovické steeplechase cross country Zlínského kraje podruhé zvítězila svěřenkyně Radima Bodláka Delight My Fire, v jejímž sedle byl novopečený šampion Sertash Ferhanov. V Ceně Sergeant Thundera podal suverénní výkon ž. Matuským vedený Dangerous Gleam připravovaný trenérem Popelkou.

Z překážkových vrcholů přišel na řadu dříve Cena Sergeant Thundera (5+, steeplechase I. kat., 3400 m, 150.000 Kč), kde byl po skvělém výkonu v Poplerově memoriálu vysokým favoritem Tiara Man (Muhtathir). Po startu se nejprve ocitnul na čele, ale zanedlouho začal dostih vodit loňský vítěz pardubického Zlatého poháru Dangerous Gleam, který musel vynechat větší část letošní sezóny kvůli zranění z loňského roku. Zástupce stáje www.trdelnik.com-Luka pod vedením ž. Lukáše Matuského cválal s velkou chutí a už v posledním oblouku bylo znát, že na něho dnes nebude nikdo mít. V cíli měl náskok téměř tří délek na Tiara Mana. Třetí místo, o šest délek zpět, získal Rocknrobin (Robin des Pins). Druhého favorita dostihu Starbucka (Tiger Cafe), který dnes neměl svůj den, dokázal odsunout až na pátou příčku nejstarší kůň v poli Médium (Magnus). Úspěch vítězného DANGEROUS GLEAMa (Generous) ještě více zvýrazil úspěšný podzim trenéra Stanislava Popelky, který od října zaznamenal už 9. vítězství. Lukáš Matuský si připsal do šampionátu sedmé prvenství a posunul se v něm na 8. místo.

Nejznámějším překážkovým dostihem zdejšího závodiště je Velká slušovická steeplechase cross country Zlínského kraje (5+, I. kat., 5200 m, 150.000 Kč). Největší favoritkou 36. ročníku dostihu byla vítězka dostihu z předloňského roku Delight My Fire, kterou nedávno potkala smůla ve Velké pardubické. Do jejího sedla usedl podruhé v životě Sertash Ferhanov, který hned od startu poslal klisnu na špici a zvolil zpočátku pomalejší tempo. To se zrychlilo výrazně v poslední třetině dostihu, kde se dostal na druhé místo v posledních třech startech neporažený All Abou Cossio (Cossio) s Marcelem Novákem v sedle. Tito dva koně měli před poslední zatáčkou výrazný náskok na soupeře a bylo zřejmé, že už nikdo jiný o vítězství bojovat nemůže. Hvězda DS Pod Buchlovem a svěřenkyně trenéra Radima Bodláka DELIGHT MY FIRE (Way of Light) dosáhla pohodlně cíle o téměř pět délek před All About Cossiem. Pěkný výkon podal také Catch Life (Rainbows For Life), který se All About Cossiovi v závěru přiblížil na třetím místě na dvě délky. Tabulové pořadí doplnili s většími odstupy Delifo (Fly to the Stars) a slovenský Quebracho (Lidohill). Trenér Bodlák se radoval z 12. prvenství v sezóně a ze čtvrtého v nejvyšší kategorii.

napajedla orphanta3

Poslední slušovický mítink otevřela Cena společnosti SWS a.s. (4+, prout. překážky IV. kat., 3600 m, 50.000 Kč), kde byl vysokým favoritem na překážkách debutující svěřenec Radka Holčáka Intisari, zástupce vytrvalecké špičky posledních tří sezón. Adam Čmiel poslal dobře skákajícího tmavého hnědáka na konci prvního probíhání cílovou rovinou do čela a diktovali tempo šesti soupeřům. Ve druhém kole ještě zvyšoval úspěšný reprezentant stáje Monte Negro svůj náskok na nejblíže cválající Phillipinu (Forever Bond) a Signuma (Arch). Cíle dosáhl INTISARI (Intikhab) zadrženě o 15 délek před Phillipinou. Další tři délky zpět dosáhl cíle Signum, který se letos vrátil na dráhu po zranění. Mladý jezdec Adam Čmiel dokumentoval sedmým vítězstvím svou nejúspěšnější sezónu. Trenér Radek Holčák slaví své již 15. prvenství v sezóně. Dostih také rozhodl o zisku jezdeckého překážkového šampionátu pro Sertashe Ferhanova, kterého Marcel Novák poté již nemohl předstihnout.

Desetinovou favoritkou Ceny EBF (2l., III. kat.,1800 m, 60.000 Kč) byla svěřenkyně trenérky Vocáskové Ladarona (Leading Light), která se také po většinu dostihu starala o tempo. Do cílové roviny ale hůře zatočila a po chvíli na ni zaútočili další tři soupeři, před kterými se nakonec musela sklonit. Těsně před cílem ale spadl z výborně jdoucího Castra (Campanologist) jezdec Florian a přišel tak bohužel o pěkné umístění. O krk se prosadil Michalem Demem vedený bělouš trenérky Vízdalové URAN (Reliable Man) před nejlepším ze čtveřice potomků Age of Japea v dostihu, Mike of Japem. Třetí místo připadlo Ladaroně.

napajedla stormico2

Pouhé kvarteto koní se postavilo na start v nejdelším rovinovém dostihu, Ceně společnosti K-K Metal a.s. (3+, III. kat., 3900 m, 45.000 Kč). Pomalé tempo od startu nastavil žák David Liška v sedle 63 kg zatížené Golden Irene (Look Honey), specialistky na mimoňské závodiště, kde letos čtyřikrát vyhrála. Celé pole se až do posledního kola drželo pohromadě. Tam se do dvojice k vedoucí klisně přidala favoritka ORPHANTA (Pop Rock - Olmalia, Sholokhov), zatímco slovenské účastnice ze stáje MPL Racing začaly hodně ztrácet. V cílové rovině 55 kg zatížená Orphanta zrychlila a zvítězila před Golden Irene o čtyři a půl délky. O nesčetné délky zpět získala třetí peníze Tabitha (Egerton). Vítězný Michal Hrouda se 11. prvenstvím posunul do první desítky rovinového šampionátu. Trenérka Eva Záhorová prožívá svou nejúspěšnější sezónu, ve které připravila již osm vítězů.

napajedla giselle2

Hned po nejdelším rovinovém dostihu přišla na řadu naopak nejkratší rovinová zkouška, Cena společnosti Samohýl Motor a.s. Volkswagen Zlín (3+, III. kat., 900 m, 45.000 Kč). Jezdecky nejlépe se dostih povedl amatéru Jindřichu Fabrisovi, který usadil svého Stormica za Quaff (Big Shuffle), zatímco favoritka Celine My Heart (Dick Turpin) cválala uprostřed pole. V cílové rovině šel dopředu zástupce stáje FVE - Relay JK Levín STORMICO (Stormy Jail - Sorah, House Rules), který dominoval o půl délky před dotahující favoritkou Celine My Heart. Třetí příčkou, třičtvrtě délky za vítězem, při své debutu mile překvapila tříletá Bettsut (Suteki Shinsukekun). Jindřich Fabris zaokrouhlil počet letošních triumfů na pět a trenér Kalčík si připsal během víkendu druhé vítězství, které bylo celkově již 18. v letošním roce.

Ceně Investičních podílových fondů pod značkou Czech Fund (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč) potvrdila trenérem Janem Demelem připravovaná GISELLE (Stormy Jail - Golondrina, Security Risk), že se jí na domácí dráze daří. Zvítězila tu totiž v polovině září v mílovém dostihu a soupeřům nedala šanci ani tentokrát. Pod taktovkou ž. Martiny Havelkové triumfovala o více než tři délky před zlepšenou Detekcí (Bully Pulpit) a nedávným vítězem z Prahy My Charlie Manem (Myboycharlie). Tříletá klisna patří stáji Valentine Racing a pro svého trenéra Jana Demeleho získala jeho třetí vítězství v sezóně.

napajedla riverside3

Tečku za celou letošní sezónou udělala Cena greiner assistec, s.r.o. a greiner packaging Slušovice, s.r.o. (3+, handicap IV. kat., 2400 m, 30.000 Kč), kde se v závěru pěkným finišem prosadila favorizovaná bělka RIVERSIDE (Fairlypi - Redmona, Dara Monarch) hájící barvy stáje LOKOTRANS Slovakia CZ.  Druhé místo o dvě délky zpět získal dlouho aktivní Finist (Stormy Jail) před slovenským Tempicem (Campanologist). V sedle vítězky zaznamenala dnešní double Martina Havelková, která se dostala na počet dvaceti vítězství v sezóně.

Mítink byl úspěšný pro Hřebčín Napajedla, kde se narodila polovina dnešních vítězů.