slusovice 5Předposlední den sezóny na závodišti ve Slušovicích přinesl zajímavé momenty, ale také bohužel zranění vítěze jednoho z hlavních dostihů Michala Mikšovského, kdy musel být dokonce Dostihovou komisí zastavený dostih. Jezdec předtím podal výborný výkon v hlavním překážkovém dostihu, Ceně společnosti D plast (4+ , steeple III. kat., 3200 m, 90.000 Kč), kde se stal společně s Marcelem Novákem, který jezdil IMPHALA (Golden Tirol),  jedním ze dvou současných vítězů dostihu v sedle poprvé na překážkách triumfujícího ORATORY DAVISE (Oratorio)

V průběhu hlavního překážkového dostihu se podíleli na vedení pátý z Červnové cross country Válečníka Imphal s Marcelem Novákem v sedle a Rocknrobin (Robin des Pins), kterého vedl Adam Čmiel. Blízko nich cválal Oratory Davis (Oratorio), kterého letos vysílá do dostihů Pavel Poles. Závěrečnou část dostihu měl ve své režii zástupce stáje Quartis - Zámecký Vrch a svěřenec trenéra Popelky IMPHAL (Golden Tirol), ale musel čelit velkému náporu barvy stáje Luka-Sobotka hájícího Oratory Davise, kterého jezdil amatér Michal Mikšovský. Nakonec ani cílová kamera nedokázala jejich snažení rozhodnout a oba se stali současnými vítězi dostihu. Rocknrobin doběhl o tři a půl délky za nimi. Čtvrtá Moravanka (Tiger Cafe) a pátý Flicker (Scyris) již byli za vítězi o dvacet a více délek zpět.

Velmi dobrou úroveň měl jeden ze tří rovinových chodů třetí kategorie, Cena společnosti Riverfront Gardens (3+, III. kat., 1100 m, 45.000 Kč), kde si dalo dostaveníčko osm sprinterů. Tón dostihu dlouho udával Facts and Figures (Galileo) před mosteckou rekordmankou na 1200 metrů Maydou. V cílové rovině se zdálo, že bělouš vedení udrží, ale ž. Vendula Korečková dokázala ještě reprezentantku stáje Riviera přimět ke zrychlení a o krk triumfovat. Třetí místo o dvě a půl délky zpět získala tříletá Strassburg (Tertullian). Tabulová místa doplnili vítězka posledních dvou startů na zdejší dráze Dapa (Bully Pulpit) a matador Sharp Brook (Varadar). Mayda získala pod vedením Tomáše Váni páté vítězství v kariéře. Trenér Váňa tak slaví 10. vítězství v sezóně a žokejka Vendula Korečková 1. vítězství.

Ceně stáje Březová (2l., III. kat., 1600 m, 45.000 Kč) určené dostihovým juniorům proměnil svůj debut ve vítězství reprezentant stáje Pegas DARK SUN (Age of Jape - Dorotka, So Long Slew), kterého vedl vedoucí jezdec šampionátu Adam Florian. V klubku bojujících dvouletků první potomek dvojnásobné jedničkové vítězky a také dobré překážkářky Dorotky Dark Sun porazil o půldruhé délky zkušenějšího Armitaga (Kalatos), za nímž zaostal o stejnou vzdálenost Al Bustanův (Medecis) polobratr Averis, který také prodělal dostihový křest. Pro trenéra Olehlu, který prvním rokem působí ve Zhoři, to znamená deváté vítězství v sezóně, z toho čtvrté zapsané do rovinového šampionátu.

Cena spolku DOSTIHY SLUŠOVICE, z.s. (3+, III. kat., 2200 m, 45.000 Kč) ovládl po taktice start - cíl letos potřetí vítězný ALEXANDR (Approve), který nosil nejvyšší hmotnost v poli 63,5 kg a přesto dokázal udržet za sebou jedenáct soupeřů včetně První Dámy (Age of Jape), která měla na sobě o 8,5 kg méně a podlehla vítězi o půl délky. Standardně dobrý výkon podal třetí Urbi et Orbi (Observatory). Trenér Vladimír Vinklárek docílil letos už sedm vítězství a to znamená jeho nejúspěšnější sezónu od roku 2006. V Alexandrově sedle vyhrál letos podruhé Daniel Vyhnálek, který celkem letos zvítězil pošesté.

Po úvodní Ceně města Slušovice (3l., prout. přek., IV. kat., 3200 m, 50.000 Kč) zůstává neporažený tříletý svěřenec trenéra Tůmy a zástupce stáje Dr. Charvála FIRST OF ALL (No Risk At All), který před pěti týdny na zdejší dráze vítězně debutoval a dnes zvítězil před Saint Tobiasem (Pop Rock) ještě větším rozdílem, o dvě a čtvrt délky. Třetí příčku si připsal překážkový debutant Celentano (Dabirsim). First of Alla vedl letos podvanácté triumfující žokej Faltejsek, zatímco trenér Pavel Tůma si připsal deváté vítězství svého svěřence na překážkách a dostal se v šampionátu na druhou příčku.

V Ceně společnosti Pool Cowers CZ, s.r.o. (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč) bojovali o vítězství dva příbuzní svěřenci trenéry MVDr. Hály. Nejprve to vypadalo, že si vítězství připíše šestiletý Aiger (Tiger Cafe), ale nakonec měla silnější závěr jeho o dva roky mladší polosestra AIRUSCHKA (Stormy Jail - Auenwunder, Seattle Dancer), která ho porazila o nos, přičemž nesla o čtyři kilogramy méně. Třetí místo si připsal Sabaton (Ray of Light). Majitelem a chovatelem obou prvních koní v cíli je Reinhard Maag. V sedle vítězky byla Michaela Musialová, která letos projela vítězně cílem už podeváté.

Solidně byla obsazena Cena společnosti WICKE CZ, s.r.o.  (3+, IV. kat., 1800 m, 30.000 Kč), kde si po dvou letech připsala další vítězství svěřenkyně stáje Filip DRAMA (Bully Pulpit - Dawning, Hennessy). Svěřenkyně trenérky Berthier měla v sedle ž. Martinu Havelkovou, která zaokrouhlila počet svých letošních prvenství na tucet a klisnu po aktivním průběhu dostihu dovedla do cílem s délkovým náskokem na Stinboxe (Jukebox Jury) a na zdejší dráze vždy dobře běžícího Valmonte Ohne (Look Honey). Trenérce Kateřině Berthier se letos daří, dnes ve Slušovicích zaznamenala už sedmou trefu do černého.

Cena Ing. Miroslava Ševčíka – vzpomínkový dostih (4+, steeple, IV. kat., 4200 m, 50.000 Kč) musela být opakována, protože krátce po startu dostihu zůstal ležet za překážkou zraněný amatér Michal Mikšovský. Dostihová komise po chvíli dostih zastavila a byl opakovaný za cca půl hodiny poté, co se sanitka vrátila zpět na závodiště. V opakovaném dostihu se podle očekávání prosadil zástupce DS Malá Morávka TRIPOLIS (Varadar - Telephoto, Orpen), který se pohyboval v přední části pole a pod vedením Jana Odložila triumfoval o krk před dotahující Playmonkou (Moonjaz). Třetí skončil váhu všem soupeřům rozdávající Lambrozini (Sholokhov). Trenér Antonín Novák připravil v aktuální sezóně vítěze čtvrtého dostihu. Jezdec Jan Odložil zaznamenal 48. vítězství v kariéře a přiblížil se tedy na dvě vítězství žokejskému titulu.

Desetinovým favoritem závěrečné Ceny valašských podnikatelů  (3+, IV. kat., 2900 m, 30.000 Kč) byl vítěz tří dostihů Graded v Meranu STUKE (Jukebox Jury - Stigma, House Rules) a své příznivce nezklamal, i když v závěru bojoval o vítězství se třemi soupeři. Jen o nos zpět skončila druhá Vědma (Look Honey) a o krátkou hlavu zpět byl třetí matador Toxic (Kornado). Stuke vyhrál pro stáj K-K Metal a.s. a trenéra Radka Holčáka čtvrtý dostih v řadě za sebou a je neporažený již téměř rok. V jeho sedle zaokrouhlila počet letošních vítězství na deset Zuzana Vokálková.