Zalud RadekTřetím rokem připravuje zástupce stáje Quartis – Zámecký Vrch v dostihovém středisku Polanka Radek Žalud. Jak sám říká, loňský rok nebyl tak úspěšný jako sezóna předtím. Loni se podařilo docílit dvou vítězství zásluhou klisny Cherries. Ta kvůli zranění z dostihu bohužel už v sestavě koní není, a se zdravotními problémy se potýkalo více koní. Trenér Žalud ale poprvé vyslal koně na start Velké pardubické. V tréninku zůstali starší překážkáři, a stáj omladilo kvarteto tříletých koní. Zdejší sestavu také posílil kůň se zkušenostmi z německých a francouzských rovinových drah.

 


Tréninkové středisko: Polanka
Počet koní: 14
Odešli po sezóně: Lincoln, Veni Vidi Vici a Jantar (do Zámsku)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Alena Brázdová, Karel Tůma, Danča Svobodová, vypomáhají: Šárka Pulpánová a Martin Liška
První jezdec: stáj nemá. Trenér by rád spolupracoval s Janem Odložilem, Petrem Tůmou, Martinem Liškou a  Ondřejem Velkem, pokud bude k dispozici


Zaměření tréninkového střediska Polanka je v posledních sezónách překážkové a proto tu nenajdeme dvouleté koně. Tříletky tu ale nacházíme dokonce čtyři a až na jednu výjimku čekají na zahájení dostihové kariéry.  Nejkratší dobu je v Polance Yakh (Moonjaz – Yokyra), který přišel před dvěma týdny od trenéra Andrése. Do Polánky se totiž vrátili ze Zámrsku koně stáje Quartis – Zámecký Vrch, zatímco koně doktora Bruny odjeli do přípravy k trenéru Andrésovi. Yakh už má z loňska na svém kontě tři starty s jedním umístěním.  „Yakha jsme před pár dny nechali vykastrovat a do sezóny se tedy zapojí trochu později. Jeho uplatnění by mělo být letos na proutěných překážkách,“ říká trenér Radek Žalud. 

D
alším tříletkem  je francouzský rodák Beau Fixe (No Risk At All – First Wonder, Mansonnien).  „Pochází ze skokanské rodiny a tak po několika delších rovinách přejde na proutěné překážky.“ Dodejme, že Beau Fixe má v českém turfu ještě dva sourozence. Kromě bývalého stájového a tréninkového kolegy Bouba Loup je to také svěřenec Josefa Váni Saxo Sol (Enrique) jehož posledním startem bylo říjnové vítězství v dostihu Graded 2 Premio Steeple – Chases d´Italia v Meranu.

Zatímco před okamžikem zmíněné tříletky bychom letos měli vidět na dráze, tak u Dundeeho (Moonjaz – Divoká Šárka, Jape) a polského odchovance Nahira (Safety Wire – Nahira, Belenus) připouští trenér možnost, že se objeví v dostihu až jako čtyřletí. „Oba to jsou těžkotonážní koně,“ vysvětluje. „Budu rád, když se na podzim objeví v nějaké vytrvalecké rovině anebo v dostihu přes proutěné překážky. A nevylučuji ani, že vyběhnou až příští rok. Potřebují čas, musejí k dostihům dozrát.“ 

Další polský rodák, pětiletý Iman (Roulette) si již na podzim dvakrát vyzkoušel překážkový dostih„V Mimoni to bylo dobré, byl druhý, ale v Pardubicích už neměl dobrý průběh dostihu a asi ani takovou formu. Nicméně si myslím, že je to šikovný koník a mohl by být na překážkách užitečný. Jeho zaměření by mělo být v dostizích přes proutěné překážky anebo v klasické steeplechase.“ Jeho vrstevníkem je nejmladší polobratr výborných Trezora (In Camera) a Turduse (Montbar), ryzák  Treb (Roulette). Ten byl loni ze tří startů jednou druhý, ale další dva starty nedokončil. „V Brně mi Treb udělal radost, ale v Kolesách nás vypekl. Musíme na něj přijít a pak by to mohl být šikovný překážkový kůň.“

Zalud Artistmontot Zalud Yara
Artistmontot  Yara


Jediným dostihovým  koněm, který má ve středisku v Polance jiného majitele, je dosud nestartovavší pětiletá klisna Pity (Tempeltänzer – Pythia, Alex the Great) stáje Černošková. Tato rodinná stáj se vrací do českého turfu po  šesti letech. „Pity měla růstové problémy, proto ještě nevyběhla. Ale vše se vyřešilo. Její matka skákala dobře, mohlo by jí to také na dlouhých tratích jít.“

Loňskou sezónu musel vynechat šestiletý bělouš L´Imprevu Royal (Motivator): „Potýkal se se zdravotními problémy, museli jsme mu nechat zoperovat nohy. Je to dobrý a rychlý kůň pro dostihy dokola, proutěné překážky či klasickou steeplechase. Hlavně, aby mu nohy vydržely," přeje si trenér Žalud a dodává: „Mám nějakou smůlu na bělouše z Francie, všichni mají zdravotní problémy. Jsou opotřebovaní. Potřebují delší dobu, aby si zvykli na naše podmínky, a samozřejmě také na dráhy. “ To bohužel platí rovněž o polokrevném  Duc d´Oudairies (Peer Gynt), který se loni objevil na dráze jen jednou. „Je to výborný skokan, ale je těžší a má zdravotní problémy. Také podstoupil operační zákrok. Teď už je v pořádku.“

Do dostihového provozu se vrátil na podzim dvěma starty bez umístění Ferino (Ryan).  „Už měl odcházet ze stáje, ale dostal ještě od majitelů šanci. Je to dobrý skokan, ale pomalejší, takže bude běhat dostihy přes 4000 metrů.“  Hodně trenér spoléhá na druhou klisnu ve své koňské sestavě, Yaru (Yeats), která se loni třikrát umístila na druhé příčce a na závěr sezóny se zúčastnila i Křišťálového poháru města Pardubic. „Yara je naše želízko v ohni, neustále se placíruje. Je hůře ovladatelná, což je pro kratší krosy problém,  ale umí. Mohla by také zkusit nějaký dostih v Itálii nebo v Polsku.“

Novou posilou stáje Quartis  - Zámecký vrch je sedmiletý Lord of Lightning (Monsun – Lady Manners, Montbrook), který jako čtyřletý a pětiletý běhal na německých drahách a loni ve Francii. Jeho největším počinem jsou tři vítězství v Německu na tratích 2400 až 2950 metrů. „Je to šikovný koník, ale je takový lehoučký. Zkusíme ho zaskákat a zřejmě bude kombinovat rovinové dostihy s dostihy přes proutěné překážky.“

Zalud Ferino Zalud Iman Zalud Treb
Ferino Iman Treb


Dalším ze zdejších  bílých překážkářů je Bacchus Collonges (Dom Alco), který loni v květnu podal v Pardubicích dobrý výkon třetím místem, ale pak už se na dráze neobjevil. „Také musel prodělat operaci,“ vysvětluje trenér. „Očekávali jsme od něho více, měl by to být šikovný kůň pro dostihy do 4000 metrů. Pokud bude v pořádku, mohl by mít sezónní vrchol v Poplerově memoriálu.  V květnu byl třetí v kontaktu za Turdusem a Turonim.“

Ve významných překážkových dostizích včetně Velké pardubické se loni prezentoval další francouzský bělouš Artistmontot (Dom Alco). Do našeho největšího překážkového dostihu se kvalifikoval pátým místem ve třetí kvalifikaci, v samotné Velké pak byl Ondřejem Velkem zadržený. „Po Velké pardubické měl problém se šlachou. Pokud bude vše v pořádku, vrátí se na dráhu ve druhé polovině sezóny. Do největších dostihů ho už ale směřovat nebudeme.“

Během letošní zimy se musel trenér Radek Žalud vyrovnávat s horšími podmínkami pro trénink.  „Měli jsme sice dost sněhu, ale ten byl zmrzlý, bylo to jako na ledu. Takže do ideálních podmínek jsme měli daleko.  Budeme tedy spíše k vidění až v květnu v Pardubicích. Možná ale ještě před tím vezmeme pár koní ve druhé polovině dubna do Koles.“ A co si přeje trenér pro novou dostihovou sezónu? „Moc bych si přál, aby byla lepší než loni. Loňský rok nebyl moc vydařený. A hlavně bych byl rád, aby se koním vyhýbala zranění, která potrápila více našich koní, a o jednoho koně jsme bohužel přišli. Také bych chtěl moc poděkovat majitelům za důvěru a celému pracovnímu týmu za dobře odváděnou práci. A mé poděkování patří za předchozí spolupráci i panu doktoru Brunovi. Celému českému turfu bych přál, aby se na závodištích zachovaly dostihy a nezačaly tu převládat parkury či jiné disciplíny. Chápu, že musejí závodiště prosperovat, ale myslím, že by to nemělo být za každou cenu a dostihy by se tím rozhodně neměly dostávat až na druhou kolej.  Co se týče Pardubic, tak doufám, že dráha bude po zimních aktivitách v pořádku a u Velké Chuchle si myslím, že je pro celý dostihový sport velkou škodou, že došlo ke snížení počtu dostihových dní. A také ceny dostihů jsou nižší, než by měly být. Pro srovnání třeba Zlatý pohár se běžel v roce 1995 o třičtvrtě milionu korun a letos se poběží o 500 tisíc. Myslím si, že je moc důležité, aby ve vedeních závodišť byli lidé, kteří dostihům rozumí a chtěli se jim naplno věnovat.“

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net