Urbanek LubosLuboš Urbánek působil loni jako trenér desátým rokem, jeho kariéra ale dostala zásadní rozměr po příchodu do střediska stáje Lokotrans. Druhá sezóna v Újezdě u Boskovic ho vynesla na 7. místo v šampionátu trenérů na rovině. Mezi 13 prvenstvími jeho svěřenců bylo dokonce pět na nejvyšší úrovni. V klasické Velké jarní ceně dominoval Sir Sun, a jedničkový triumf přinesl Hello Hobby. Dokonce třikrát ukázal v Bratislavě špičkovým soupeřům záda Ideal Approach, který za tyto výsledky získal na Slovensku titul Nejlepšího mílaře. Ve velkých dostizích byli k vidění ale i další reprezentanti stáje Lokotrans. Letošní sestava koní ve stáji budí optimismus. Proběhla tu větší generační výměna a třetina koní je ve středisku  nová.




Tréninkové středisko:
  Újezd u Boskovic
Počet koní: 28
Odešli z tréninku po sezóně:  Gold of Gibraltar
Přihlášky do klasických dostihů: Kihnu, Mon Cheri, Barabash, Oriental Glory
Stájový personál: Josef Sovka, Tereza Kučerová, Marek Kovář, Iveta Nejedlá, Lucie Graciasová, na práce bude dojíždět Jiří Palík, vypomáhají Markéta Bránská, Alice Nováková, Daniel Havlíček
První jezdec stáje: dohoda s Josefem Bartošem pro překážky, na rovinách by rád trenér spolupracoval s jezdci, se kterými spolupracoval v loňské sezóně


K nejmladšímu dostihového ročníku patří ve středisku u Boskovic osm koní a převahu mezi nimi mají hřebci. „Naše dvouleté klisny jsou menší, ale od listopadu pracují stejně jako hřebci bez problémů,“ říká spokojeně na úvod trenér Urbánek. Čtenáře určitě bude zajímat polosestra Al Bustana (Medecis) a Avereho (Black Sam Bellamy), bělka Avant Tout (Rajsaman – Avera, Monsun), jejímž chovatelem je majitel zdejšího střediska, pan Jalový. „Klisnička je to snaživá a bude přihlášena do Fitmin Cupu, stejně jako další odchovankyně pana Jalového Kiba (Rajsaman – Kigoma, Daylami).“

Třetí dvouletou klisnou je That´s My Girl (Jukebox Jury – Thunderstruck, Silvano), jejíž angažování za 7.000 euro má svůj malý příběh. „Já jsem původně moc stál o hřebce po plemeníkovi Jukebox Jury,“ svěřuje trenér, “ale žádného se nám nepodařilo pořídit. Když jsme pak později z restaurace viděli malou drobnou šimlu, jeho dceru That´s My Girl, padla nám do oka natolik, že ji pan majitel zakoupil. Doufám, že nám důvěru oplatí.“ Doplňme, že klisnička je prvním potomkem klisny Thunderstruck a její bábou je vítězka Listed v Düsseldorfu a třetí v Preis der Winterkönigin Trikolore (Königsstuhl).

Urbanek BellEllysees
Dvouletý Bell Elysees se v tréninku ukazuje dobře (foto: Tereza Kučerová)

Trenér Urbánek je spokojený také s dvouletými hřebci. Podle jeho slov se v tuto chvíli nejlépe pohybuje za 14.000 euro pořízený Bell Elysees (Champs Elysees – Belladera, Alzao). Jeho matka už porodila deset hříbat, mezi nimiž je sedm vítězů včetně v Listed umístěných Sgiaffa (Spinning World) a Little Scotlanda (Acclamation). Lucky Michala (Evasive – Lips On Skin, Authorized), který stál o tisíc euro méně, trenér představuje jako narostlého dvouletka. „Už je velký jako Ideal Approach, ale přitom se moc pěkně hýbe a není přestavěný.“  Šťastný Michal“ je potomkem nestartující matky, ale pochází z výborné rodiny. Jeho prabába Peinture Bleue (Alydar) totiž dokázala zvítězit v dostihu grupy 2, ale především je matkou pěti blacktype koní včetně vítěze Prix de l´Arc de Triomphe Peintre Celebre (Nureyev). A z rodiny pochází i nám dobře známý plemeník Pouvoir Absolu (Sadlers Wells).

Luboš Urbánek upozorňuje na to, že je ještě předčasné jednoznačně říci, který z koní se objeví brzy na dráze. „Podle původu by mohl letos vyběhnout Tarique (Linngar – Talenta, Wild Event). Ten má velmi zajímavou matku, která byla šampionkou dvouletých klisen v Brazílii.“ Pravá sestra tohoto hřebečka, Tale-Netta, dokázala jako dvouletá v Brazílii vyhrát.  Zajímavým nákupem je také za 24.000 euro vydražený Top Gun (Rio de la Plata – Topkapi Diamond, Acclamation), jehož matka se opakovaně umístila v Listed. 

Urbanek Barabash
Trenér Urbánek v sedle tříletého Barabashe (foto: Tereza Kučerová)

Nejdražší dvouletou akvizicí je v květnu narozený Barney Bash (Soldier Hollow – Batya, Whipper). Stál 38.000 euro a v přípravě trenéra Urbánka je i jeho o rok starší bratr Barabash. Jsou prvními dvěma potomky vítězky na proutěných překážkách Batyy. Ta má výtečného polobratra Astaire (Intense Focus), vítěze tří grupových dostihů vč. Gr. 1 Middle Park Stakes. 

Tříletých koní je v Újezdě sice méně než dvouletých, ale trenér Urbánek hovoří o silném ročníku: „Jsme plní očekávání,“ svěřuje s úsměvem.  „Koně byli loni pošetřeni. Měli pohodovější sezónu, a i tak něco ukázali. Všichni jsou v pořádku a dobře pracují.“ Do Českého derby byli přihlášení loni dvakrát startující Barabash (Intense Focus) a polobratr mj. vítěze Slovenského St. Legeru Oriental Skye (Tiger World), Oriental Glory (Soldier Hollow). Ten po druhém místě v dostihu EBF doběhl mezi elitou dvouletých v Ceně zimního favorita na čtvrtém místě. „Oba jsou vytrvalci, proto jsme je ani nehlásili do Velké jarní ceny. Barabash začne odspoda, ve čtvrté kategorii.  Loni nevydělal nic, ale v Ceně pražského favorita nebyl daleko od nejlepších. Od Oriental Gloryho si s panem Jalovým slibujeme nejvíce. V Ceně zimního favorita něco ukázal, přestože na něho nebylo tlačeno, a přes zimu ještě dospěl. Podle práce je u něho prostor pro zlepšení.“

Urbanek MonCheri
Nová tříletá posila stáje Lokotrans Mon Cheri byl přihlášený do všech tří klasických dostihů (foto: Tereza Kučerová) 

Do všech tří dílů klasické trojkoruny byla nahlášena nová posila růžovobílých barev stáje Lokotrans, Mon Cheri (Makfi – Skysweeper, Hurricane Run). Ten loni pod taktovkou trenéra Lernera startoval čtyřikrát. Úvodní start ve Vichy na 1600 metrů v polovině srpna vyhrál a ještě se dvakrát umístil. Naposledy se ukázal na dráze 9. listopadu v Pornichetu, kde doběhl třetí, jeden a půlky délky za vítězem. Rating Mon Cheriho je 36,5. „Loni jakou dvouletý běhal i na 2000 metrů, ale myslím, že by mohl zvládnout dobře i mílové tratě. Trenér Lerner nám říkal, že by asi potřeboval vykastrovat, ale zatím se jako hřebec neprojevuje. Chová se slušně, takže jsme zatím kastraci neřešili.“

Jedinou klisnou v kvartetu tříletých je loni dvakrát umístěná Kihnu (Campanologist). „V Ceně zimní královny doběhla osmá, ale měla předtím výpadek v tréninku. Už jsme ji také zaskákali a je na skoky opravdu šikovná. Je přihlášena do obou klisních klasických dostihů, ale myslím, že hlavním dostihem by pro ni mělo být Oaks, tedy pokud na něho bude mít. Pokud ne, přejde na skoky, ale samozřejmě bych ji raději viděl na startu Oaks.“

Mezi 16 čtyřletými a staršími koňmi je určena větší část koní pro rovinový provoz. „Sedm koní nastoupí už hned na překážky, ale přes zimu skáčeme i s dalšími koňmi. U nich uvidíme podle propozic, kam je budeme směřovat. Máme také koně, kteří na dostihy první kategorie nemají, a ve druhé kategorii budou takzvaně hodně naložení. Takže případně některý z nich může přejít v sezóně mezi překážkové koně.“

Urbanek SirSun
Klasický vítěz Sir Sun 

Od trenéra Koplíka přišla na konci února čtyřletá Berouyine (Bushranger), která loni také absolvovala Jarní cenu klisen a start na Turf-Gala, ale nejlepší výsledek udělala druhým místem ve dvojkové společnosti. „Berouyine je u nás krátce a nevím tedy o ní nic. Doposud byla registrována pro zahraniční starty. Pokud bude v pořádku, registrovali bychom ji i pro starty v Česku.“  Facts And Figures (Galileo) má skvělou sestru Winter, která dokázala vyhrát čtyři grupa 1 dostihy včetně 1000 Guineas v Anglii a v Irsku. „Kupovali jsme ho se zdravotními problémy, jinak by asi takový kůň nebyl vůbec na prodej. Musíme s ním opatrně. Sezónu 2017 strávil ve zdraví, z čehož mám velkou radost. Líbí se mi, jak loni běhal, zvláště s přihlédnutím k tomu, čím vším už si po zdravotní stránce prošel. A doufám, že bude zase o kousek lepší.“ Doplňme, že se Facts and Figures loni z osmi startů šestkrát umístil. V tradiční Ceně běloušů skončil na třetím místě, nedaleko za jedničkovými Gold Evasivem (Evasive) a Bukharim (Dalakhani).

Guillotine Shave (Slickly) loni vyhrál trojkový dostih v Mostě. „Je to pozdní kůň a měl zdravotní problémy, které způsobovaly jeho bočení doprava. Snažili jsme se tento jeho problém odstranit a zdá se to být v pořádku.  Uvidíme ale, až na něho přitlačíme. Myslím si, že šance uplatnit se na rovině ještě má. Nicméně také dobře skáče.“ Ve výčtu svěřenců trenéra Urbánka samozřejmě nesmíme zapomenout na populárního „Ježíška“, tedy sedmiletého Hello Hobby (Intense Focus), který úspěchem v Ceně TRM v rámci derby-mítinku získal pro svůj realizační tým vítězství na jedničkové scéně. A připomenout musíme i jeho sedm umístění mezi elitou včetně druhé příčky v Ceně Jezdectví. „Ježíšek by měl mít podobný program jako loni. Začne tedy asi znovu Gomba handicapem, kde by měl mít příznivější hmotnost než loni. Věk se na něm zatím neprojevuje, a letos bychom ho chtěli také zkusit v Bratislavě, kde by mu kratší rovina mohla sedět.“

Dalším koněm, který se loni dokázal zapsat do listiny vítězů jedničkových dostihů, a to hned třikrát, je o rok mladší Ideal Approach (Bushranger). Postupně zvítězil v Bratislavě ve Velké aprílové ceně, Bratislavské míli a Velké októbrové ceně, vždy pod vedením žokeje Petra Foreta. A vyzdvihnout musíme i jeho druhé místo za Venillií (Rosensturm) v EJC Lokotrans Midlle. „Takového koně by chtěl mít každý ve stáji. V práci se nepředře, ale v dostihu ze sebe vydá maximum. I on bude mít podobný program jako loni. Možná bychom zkusili i Francii. Ale prioritou jsou starty na bratislavském závodišti.“

Urbanek IdealApproach
Nejlepší mílař sezóny 2017 na Slovensku Ideal Approach (foto: Tereza Kučerová)

Vítězstvím v dobře obsazeném dvojkovém dostihu na závěr sezóny potěšila klisna Loop Love (Manduro), která porazila po tuhém báji stájového kolegu Fantasticadventurea. „Loop Love se vlastně tímhle vítězstvím zachránila. Už jsme ji nabízeli do chovu, ale nebyl o ni zájem. Letos to bude mít těžší. Také dobře skáče, ale na překážky bohužel nemá hlavu. Zřejmě to bude její poslední sezóna před odchodem do chovu.“ Dokonce dvě vítězství, a také čtvrtou příčku ve Velké letní ceně Ústeckého kraje, zaznamenala loni pětiletá Santa Padrona (Muhtathir). „Bude startovat teprve třetí sezónu a věřím, že si na oves znovu vydělá. Je u ní prostor na zlepšení. Rád bych ji ještě viděl v rovinových dostizích. Pokud by ale měla dobíhat v dostihu šestá a dále, tak může přejít na skoky. V tréninku také skáče.“

Nejvíce korun pod vedením Luboše Urbánka vydělal i přes zdravotní peripetie Sir Sun (Power). Kromě klasického vítězství potěšil i čtvrtou příčkou v derby. „Sir Sun bohužel po Velké jarní ceně začal mít svoje zdravotní problémy. Je to hodně citlivý kůň a pro mě je to největší koňská osobnost ve stáji. Je samozřejmě otázkou, jak na tom bude zdravotně dále, ale v současnosti je to dobré. Cválá podstatně lépe než loni. Pokud tedy i nadále vše půjde dobře, měl by začít sezónu Velkou dubnovou cenou a já doufám, že v ní ukáže svou třídu a že nám letos svými výkony znovu bude dělat radost.“ O rok starší Urban Joy (Galileo) měl loni jen dva starty v dubnu, poté byl vykastrován a byl rok ve výběhu. „Teď je veselý a dobře pracuje. Na skákání je to antitalent. Začne v rovinových dostizích odspoda, ale handicapově je bohužel stále vysoko. Doufám, že bude zdravý, ale netroufnu si odhadnout, kam až to dotáhne.“ Dodejme, že předloni byl Urban Joy pod vedením Josefa Váni šestý v Českém derby, ale v dalších velkých dostizích už měl odstup od nejlepších.

Urbanek HelloHobby
Hello Hobby loni zvítězil v jedničkovém sprintu, Ceně TRM

Představování svěřenců trenéra Urbánka zakončíme koňmi, které budeme vídat už jen na skocích.  „Letos máme zajímavou skladbu koní i pro překážky. Většina z nich loni začínala, a někteří měli také své problémy, ale nakonec to nebylo tak úplně špatné.“ Veřejnost už možná zapomněla na francouzského polokrevníka Argolas d´Airy (Legolas), který po svém zakoupení absolvoval za stáj Lokotrans jeden start ve Stříbrné trofeji v říjnu 2016, kdy skončil poslední. „Argolas měl problémy s nohama a také odpočíval rok ve výběhu. Teď je pořádku a pracuje. Vyběhne pravděpodobně koncem května v Pardubicích. Začne odspoda v krosech a bude na zdejší dráze získávat zkušenosti.“

Pětiletý Angostura (Air Chief Marshal) má na překážkách velmi slavného sourozence Al Bustana, ale on sám je zatím na počátku překážkové kariéry, přestože loni absolvoval již kompletní sezónu na skocích.  „Po rovině Angostura neuměl nic. Loni se čtyřikrát umístil na překážkách, ale ve slabší kategorii. Budeme ho také směřovat do pardubických krosů. Z 99 procent čeká přechod na překážky jeho vrstevníka Fantasticadventuera (Poseidon Adventure).  Možná ještě začne na jaře jednou rovinou, ale to by musel zaběhnout hodně dobře, aby na rovinách zůstal. Skáče dobře a je pětiletý, tak asi není na co čekat.“

Nováčkem v Újezdě u Boskovic je čtyřletý Francouz Gryffichop (Soave – Griffyn, Indian Rocket). Hnědý valach začal loni v červenci pod taktovkou trenéra Nicolleho běhat překážkové dostihy a z pěti startů čtyřikrát vyhrál jak na proutí, tak i ve steeplechase. Jednalo se o dostihy na 3300 až 3500 metrů. Jeho rating je 64. „Gryffichop má hodně vyděláno a je to tedy kůň pro zahraničí. Skáče v tréninku výborně a dobře se hýbe. Navíc má dobrou povahu. Je ještě otázkou, zda-li s ním zamíříme do Francie anebo do Itálie. Chceme ho ale pošetřit pro pětiletou sezónu.“

Urbanek Gryffichop
Zajímavá překážková posila - vítěz čtyř dostihů ve Francii Gryffichop (foto: Tereza Kučerová)

Vítězství a dvě třetí místa – taková je bilance ryzáka Lamuma (Samum) na překážkách během loňského podzimu. „Lamum byl v předloňské sezóně u trenéra Hlavatého, a mě se moc líbil. Něco mi říkalo, že by mohl být na překážkách dobrý. Lamum je trochu speciální kůň, doma v práci je úplně bezproblémový, ale před dostihem si neodpustí trochu té show pro diváky. Zatím samozřejmě běhal malé dostihy, ale myslím, že po trávě by to mohl být hodně dobrý kůň.“   Rovněž čtyřletý Mr Spex (Tai Chi) má zatím na svém kontě jen debut – v listopadu byl v Kolesách na proutěných překážkách s Josefem Bartošem pátý. „Toho tu máme od dvouletka, ale rostl a je ještě zelený. Stihli jsme s ním loni alespoň debut. V dostihu měl dětský projev, ale ještě přišel koncem na pátém místě. Měl by se letos věnovat krosům v Pardubicích. Předtím ale možná půjde na zkušenou jeden start v proutěných překážkách.“

Nejstarším překážkářem v přípravě trenéra Urbánka je sedmiletý Wicker Stone (Whipper). Loni se věnoval skákání první rok a s výjimkou debutu se pětkrát umístil. Mj. byl třetí v Křišťálovém poháru města Pardubic a poté ještě také ve dvojkovém dostihu na závěr pražské sezóny. „Pepa Bartoš o něm říká, že je to jedničkový kůň, ale ještě se tak v dostihu neukázal. Wicker Stone mě ale nezklamal. Byly s ním problémy při zaskakování, je totiž plašan. Začneme s ním asi letos na proutěných překážkách, ale postupně již přejde do krosů nebo na klasickou steeplechase.“

Urbanek Lamum
Talentovaný překážkář Lamum

Zimní podmínky jsou v tréninkovém středisku v Újezdě hodně podobné těm loňským. „Zima stejně jako loni začala v listopadu. Nyní (2. března – pozn. red.). je u nás okolo -17 stupňů. V našem středisku všeobecně hodně fouká, takže tu máme poctivou zimu i při teplotách okolo nuly.  Máme ale k dispozici také halu s novým povrchem pro celoroční provoz. Každé tréninkové středisko leží jinde a máme tedy rozdílné podmínky, ale každý se tomu musí přizpůsobit a najít si svůj systém. Pořídili jsme také nový stroj na úpravu dráhy, který by nám měl pomoci v tomto přechodném období mezi zimou a jarem. Vstup do sezóny budeme mít pozvolný, koně nikterak nešponujeme. Sezóna je dlouhá a jde nám hlavně o zdraví koní,“ říká trenér Urbánek.

A jaká má očekávání od nové dostihové sezóny? „S loňským rokem jsem byl spokojený, těšilo mne, že jsme vyhrávali od jara do podzimu. Budu rád, pokud letošní sezona bude zase o něco lepší. Do sezóny se dívám s optimismem a všichni se na ni už těšíme. Hlavně, aby koním i nám přálo zdraví. Mé velké poděkování patří panu majiteli Karlu Jalovému za důvěru a  eustálé vylepšování podmínek našeho střediska. Letos na podzim by mělo být dobudováno nové ubytování pro zaměstnance a chystají se další novinky ve středisku. Jsem rád, že náš tým také posílil Josef Sovka, se kterým jsem už dříve pracoval. Náš současný kolektiv je kamarádský a spolehlivý. Ve stáji je pohoda, což je samozřejmě dobré i pro koně. Tímto všem děkuji za dobře odváděnou práci. A velké díky patří i všem mým kamarádům, kteří když můžou, tak pomůžou...",  uzavírá předsezónní rozhovor Luboš Urbánek.

Michaela Zemanová

Fotografie: Tereza Kučerová a Monika Vodičková, další její snímky si můžete prohlédnout zde









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net