Bodlak RadimDvanáctá sezóna v úloze trenéra dostihových koní přinesla Radimu Bodlákovi úspěchy v podobě deseti vítězství ve třech zemích a také čtvrtého místa v šampionátu trenérů překážkových koní. Z dosažených vítězství alespoň zmiňme již druhé vítězství Tiara Mana v Poplerově memoriálu či čtyři vítězství výborné Slivky. Pro novou sezónu už v sestavě chybí skvělá Delight My Fire, ale sestava koní ve stáji je velmi perspektivní jako pro velkou pardubickou scénu, tak pro zahraniční. Dostihy. A samozřejmě nechybějí ani nové posily. Některé z nich souvisejí s příchodem nových majitelů do tréninkového střediska.


Svěřencům Radima Bodláka se loni dařilo a také trenér vyjadřuje na úvod našeho povídání spokojenost: „Loňskou sezónu hodnotím celkově jako úspěšnou. Samozřejmě ale, že vždy je co zlepšit, a že se mohly některé starty podařit líp. Ale celkově spokojený jsem.“  Důkazem úspěšné sezóny je také to, že u koní nacházím hned několik jmen stájí, jejichž zástupci tu ještě před rokem nebyli.

Tréninkové středisko: Staré Město
Počet koní: 26
Odešli z tréninku po sezóně: Delight My Fire (do chovu)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Zdeňa, Martin, Alena, Lucka, vypomáhají Martina Č., Martina S., Míša, Káťa, Anežka, Dana, Ema, Vendula, Radkové a další
První jezdec: středisko nemá


Zdejší boxy obývají čtyři koně nejmladšího dostihového ročníku. Tři z nich by měli v budoucnu hájit na dráze dostihové barvy známé stáje U krále Matyáše, UH. Z Francie byla pořízena polosestra trenérovy svěřenkyně Silver Night, koncem února narozená Golden Night (Ivawood – Silent Night, Way Of Light). Její matka je polosestrou Rosen Opera (Rosen Kavalier), dvakrát umístěné v dostizích Listed na závodištích Longchamp a La Teste Buch. “Golden Night je větší robustnější klisna a je hodná. Líbí se mi. Ještě ale později uvidíme, až naše dvouleté rozcváláme, zda-li letos budou startovat. V tuto chvíli je předčasné o tom hovořit.“  V zemi galského kohouta se před dvěma roky na první jarní den narodil také Big Talk (Elvstroem – Baracoa, Llandaf). Jeho matka nestartovala, ale v chovu působí už od roku 2004 a mezi jejími potomky jsou čtyři vítězové včetně klisny Big Monologue (Testa Rossa), která dokázala vyhrát Listed Preis de Union Investment a v další německé mílové zkoušce pro klisny hodnoty Listed doběhla o krk druhá. „To je také větší mohutnější kůň. Je nádherný a od toho očekávám trochu více, ale samozřejmě na nějaké prognózy je zatím brzy.“
 

Lady de Winter (Age of Jape – Literalia, Literato) je druhým potomkem bývalé trenérovy svěřenkyně, jedničkové vítězky Literalie, a její chovatelkou je Mgr. Irena Uhlířová. „Čeští odchovanci jsou pozdnější a tato klisna je navíc dcerou Age of Japea. Vzhledem spíše připomíná hřebce. Věřím, že to do budoucna bude  užitečný dostihový kůň.“  Loni po polovině sezóny vznikla spolupráce se stájí Monte Negro pana Posáda. Nejmladším reprezentantem této úspěšné stáje bude černá hnědka chovu pana Vymazala Sweet Valentine (Age of Jape – Sun of Gracie, Ivan Denisovich). „Byla kupována kvůli své sestře Slivce, je to osvědčená krev,“ říká trenér. „Valentine je exteriérově pěkná klisna, mohutnější než Slivka. Doufám, že půjde v jejích šlépějích a bude dělat majiteli radost.“

Tříletých koní nacházíme u trenéra Bodláka pět. Valach Sun Rain (Move Your Vision) stáje Vymazal při debutu ztratil v dostihu jezdce, ale poté se na Slovensku dvakrát umístil. „Do klasik to asi kůň nebude, ale věřím, že ukáže, co v něm je a bude užitečným dostihovým koněm.“  Tři dostihové zkušenosti už má také na své kontě zástupkyně stáje Acre Ruminka (Amaron). „Při startech nám vůbec neukázala to, co předváděla v tréninku. Její dostihy ale byly nepovedené spíše z hlediska taktiky. Myslím si o ní, že má velké rezervy.“

Bodlak Slivka Bodlak Kifaaya
Slivka Kifaaya


Stáj Vlček – Autodoprava.cz zatím čeká na své první vítězství a splnit toto očekávání by jí mohla nová tříletá akvizice, za 5.000 euro na listopadové aukci v Deauville zakoupená Moonlight Serenade (Sri Putra – Rada Angel, Le Vie Dei Colori). Její matka dokázala vyhrát Listed na 1900 metrů, Prix Petite Etoile, a ještě se na této úrovni dostihu dvakrát umístila. Samotná Moonlight Serenade má jednu dostihovou zkušenost z listopadového dostihu v Amiens. „Tam zaplatila nováčkovskou daň, v dostihu 13 koní cválala okolo čtvrtého až pátého místa, ale v cílové rovině se propadla dozadu. Jak jsme ji dovezli, tak se zdálo, že to bude nervóznější kobylka, ale teď vypadá spokojeně, dobře s námi spolupracuje a je pracovitá.“

Lady Literata (Pouvoir Absolu) stáje U krále Matyáše, UH po dvou umístěních v nižších kategoriích uzavřela sezónu posledním místem v Cene zimnej královny. „Přiznám se, že jsem od ní loni čekal více,“ svěřuje trenér.  „Ale snad nám letos ukáže naplno co v ní je a potěší nás.“  Jako jediný z loňských dvouletých svěřenců trenéra Bodláka loni nevyběhl Fjäril (Egerton – Fantazia Mia, Ad Valorem), který je dalším potomkem trenérovy bývalé výborné svěřenkyně. „Fantazia Mia byla výborná klisna, ale česká hříbata jsou vesměs pozdní koně a musí se na ně čekat. Jsem ale rád, že jsme navázali spolupráci se stájí EŽ Praha, a.s., za kterou bude nově startovat nejen Fjäril, ale i jeho o rok starší polobratr Fantastic Desert (Nex Desert). Je to narostlý kůň a ukazuje se v tréninku dobře. Ale jak jsem již zmínil, jedná se o pozdnější koně. Ve dvou letech jsme s Fantasticem sice zkusili vyběhnout, ale nebylo to ono, a tak jsme mu jako tříletému dopřáli čas na dozrání.“

Tím jsme se při povídání s trenérem Bodlákem zvolna přesunuli do kategorie čtyřletých a starších koní, kteří všichni jsou podle jeho sdělení připravováni na překážkové dostihy. Do českého turfu vstupuje nově registrovaná stáj DS Moravia Magna, za kterou budou startovat dva koně. Jsou jimi čtyřletá Barsala de Elis (Darsalam) zatím s jednou zkušeností z dostihů a šestiletý Giomár (Tiger Cafe), který předloni vyhrál dvě steeplechase. „Barsala by měla startovat v Pardubicích. Je to velká klisna a jako tříletá měla úraz, proto zatím startovala jen jednou. Giomár je problémový kůň, na něm musí být jezdec hodně trpělivý, ale umí utíkat. Jako čtyřletý skončil sezónu dříve kvůli zranění, potřeboval delší čas na zotavenou. Na zkoušku jsme ho loni poslali ještě koncem října do dostihu ve Slušovicích. Trénuje a věřím, že ještě něco na dráze předvede.“

Pět koní má v tréninkovém středisku ve Starém Městě stáj Monte Negro. O dvouleté klisně Sweet Valentine jsme již mluvili. Podle věku je jejím druhým nejmladším koněm Play of Jape (Age of Jape), který zahájil loni kariéru dvěma starty ve druhé polovině sezóny. „Tak velkého plnokrevníka jsem snad ještě nikdy před tím neviděl,“ upozorňuje trenér Bodlák.  „Je opravdu moc vysoký. Dostal čas a loni se seznámil s dráhou dvěma rovinovými starty, ale teď už ho čeká překážková kariéra. Nejprve by mohl startovat ve steeplechase pro čtyřleté v Brně a následně pak pojede do Pardubic.“  Osmiletý trojnásobný jedničkový vítěz a loni nestartující Intisari (Intikhab), dále trojnásobný italský grupový vítěz Kifaaya (Intikhab) a také na italských skocích velmi úspěšný King Heart (Nathaniel) rovněž přijeli loni o prázdninách z Velkých Karlovic od Radka Holčáka. „Jsou to koně s obrovskou třídou, ale také měli zdravotní problémy. Musíme s nimi pracovat opatrně a stejně tak je budeme muset opatrně menežovat, aby neběhali po tvrdých drahách a podobně. Vše tedy bude záviset na jejich zdravotním stavu.“

Bodlak Tiara Man Bodlak Gontchar Bodlak Barsala de Elis
Tiara Man Gontchar Barsala de Elis


Stájovou kolegyní nedávno zmíněné tříleté Moonlight Serenade je pětiletá Silver Night (Denon), která se už celou loňskou sezónu věnovala překážkovým disciplinám. Vytěžila pět umístění včetně tří druhých míst a koncem září byla velmi blízko vítězství. “To je užitečná klisna a jezdci si ji chválí. Škoda, že ještě nevyhrála, skokově je na tom dobře. Začne asi sezónu na brněnské dráze a pak ji budeme směřovat do Polska.“

Další nová spolupráce byla loni navázána se stájí Viktorie-UH pana inženýra Taláka, pro kterou jsou připravováni na sezónu 2020 tři koně včetně dvanáctiletého Catch Lifea (Rainbows For Life), mj. vítěze Listed v Trevisu v sezoně 2015 a o dva roky později triumfujícího ve Velké mostecké steeplechase. „Catch Life je svěží, má elán a rád pracuje, vůbec nepůsobí dojmem „náctiletého“ koně. Škoda, že mu není tak o čtyři roky méně. Je to hodně třídový kůň a asi to bude jeho poslední sezóna. Chceme s ním 7. března do Trevisa do Listed, kterou před pěti lety vyhrál, ale v tuhle chvíli samozřejmě není jisté, jestli se vůbec budou dostihy konat.“ Sedmiletá Lantana Lady (Suteki Shinsukekun) se ve druhé půlce sezóny třikrát umístila. „Hodně se zvedla. Přišel jsem na to, že potřebuje cválat dlouhé štreky, kdy se jí lépe dýchá.“  Třetím zástupcem stáje Viktorie-UH je šestiletý bělouš Lasspour (Dalakhani), který loni přešel do překážkového provozu. „Lasspour dostal po příchodu v půlce sezóny čas na vzpamatování. Poslední Pardubice se mi už jeho projev líbil, i když byl v dostihu šestý. Těším se letos na něho, bude jezdit do Pardubic. Doufám, že panu Talákovi budou jeho koně dělat více radosti.“

Tradičním majitelem koní je u Radima Bodláka stáj U krále Matyáše, UH.  O jejích mladších dostihových koních se už trenér zmiňoval, ale dvě velké naděje má mezi staršími klisnami. Jako o velkém talentu se hovoří o dnes pětileté Cosmic Magic (Kamsin), která loni dvakrát vyhrála ve Wroclawi (a o další vítězství v Pardubicích přišla po rozhodnutí Dostihové komise) a zmínit musíme i její druhé místo z Ceny ČASCH v rámci pardubického říjnového galamítinku. „Klisna nám dělá velkou radost a myslím, že má před sebou velkou budoucnost. Pokud půjde vše dobře, chtěl bych ji směřovat v příštím roce do Velké pardubické. Její letošní sezóna by měla hodně kopírovat tu loňskou, to znamená starty v Pardubicích a ve Wroclawi navíc s tím, že bychom zkusili start v kvalifikaci na Velkou pardubickou.“

Nováčkem v tréninkovém středisku je sedmiletá Levitate (Kamsin – Longoria, Desert Prince), která má za sebou krátkou kariéru na německých a francouzských drahách jako tříletá. Tehdy startovala šestkrát bez dotovaného umístění na tratích 1800 až 2400 metrů. „Levitate je u nás něco přes měsíc, koupil jsem ji na doporučení známého, který věděl, že mám zájem o potomky Kamsina. Byla zařazena do chovu, ale zmetala, a z chovu byla vyřazena. Zatím mi dělá Levitate velkou radost, je energická a pracovitá. Ještě uvidím, jak jí půjde skákání, ale po Kamsinovi umějí koně skákat dobře. A na to, že nebyla tak dlouho v tréninku, tak vypadá opravdu dobře, nemá povolené svaly.“

Bodlak Cosmic Magic Bodlak Lantana Lady
Cosmic Magic Lantana Lady


Kvalitní starší koně budou startovat také za stáj Antique art UH. Loni dvakrát triumfující (vč. úspěšné obhajoby Poplerova memoriálu) Tiara Man (Muhtahir) má za sebou už vstup do sezóny 22. února v Itálii. „Siepi v Trevisu absolvoval jen na rozběhání, to není typ dostihu, který by mu seděl. Chtěli jsme s ním totiž jet 7. března do Trevisa na vhodnější dostih, ale v tuto chvíli (v pátek 28. února - pozn. red.)  to vidím tak 50 na 50, že se bude běhat. Jinak by měl jít v sezóně opět pardubickou cestou. Tiara Man je hrozně šťastný kůň, je to věčný huberťák, vše ho v tréninku baví a nikdy není unavený. Je živý i v ohradě. Pod sedlem je temperamentní, má citlivou hubu, takže musí mít své tempo, které je pro něho relaxačním.“

Další skvělou sezónu měla Slivka (Mikhail Glinka). Tu nedokázal nikdo až do konce července porazit, a klisna tak udělala trenérovi a majitelce paní Uhlířové radost čtyřmi vítězstvími včetně snadného vítězství ve švédském Göteborgu. Pak ještě byla druhá při seznámení se závodištěm v Meranu a sezónu zakončila rovněž druhým místem ve Zlatém poháru elektrizace železnic za Famous Valley. „K ní není co dodat,“ říká spokojeně trenér, „na český chov to je výjimečná klisna. Je pracovitá, jediný problém má při průchodu z paddocku na dráhu, ale pak už je zase bezproblémová. Skokově je velice talentovaná a třídová, takže bude startovat jen v dostizích nejvyšší kategorie. Zůstane asi zatím na proutěných překážkách, i když skokově má i na steeplechase.“ 

A na závěr jsme si ponechali dva koně, kteří byli kupováni loni ze stáje trenéra Šavujeva. Pětiletý Mobilization (Declaration of War) už prokázal svůj talent vítězstvím v Trevisu jako tříletý, ale za nového trenéra ještě nevyběhl. „ Kupoval jsem ho s trochu chycenou šlachou, takže jsem ho nechal celý rok odpočívat. Musím moc poděkovat panu Šavujevovi. Vážím si toho, že mi vždy řekl o koních pravdu a nic mi netajil. Mobilization je nádherný, velký ryzák, který je ale trochu těžší. Ukázal už třídu, a budu ho posílat do Pardubic, není to kůň na malá závodiště.“Gontchara (Champs Elysees) směřoval Radim Bodlák, s výjimkou prvního startu na rozběhání, do překážek a kůň se na nich postupně lepšil. „Já jsem po jezdcích nic nechtěl, jen ať ho provedou dobře skoky. Hlavně jsem potřeboval vědět, jestli noha vydrží dostihovou zátěž. Už dříve jsem si myslel, že by to možná mohl být i kůň pro Velkou pardubickou, a poslední dostih s Danielem Vyhnálkem v říjnu v Pardubicích mi to potvrdil. Gontchar potřebuje dostihy nad 4500 metrů, pak se nahřeje a perfektně skáče. Také mě hodně překvapilo to, jak jsou koně s vysokou třídou hodně inteligentní. Gontchar je hřebec, přesto ho nic nerozhodí a chová se dobře za všech okolností.“

Trenér Bodlák nezastírá, že se na letošní sezónu, která už pro něj a jeho tým vlastně začala, těší. A jak prozrazuje, jeho svěřenci by měli být možná ještě častěji než dříve k vidění v zahraničí. „Chtěli bychom jezdit do Polska a do Švédska, a s koňmi pana Posáda také do Itálie.“ Stejně jako ostatní trenéři si uvědomuje, že je nejdůležitější zdraví koní a spokojení majitelé, ale na závěr našeho povídání ještě zdůrazňuje něco z jiného soudku. „Říkal jsem to už loni, ale musím to zmínit znovu. Když nebude český chov, nebude ani český turf. Je potřeba, aby se Jockey Club ČR zasadil o to, aby pořadatelé museli vypisovat dostihy pro koně českého chovu. To bude dobrá pobídka pro to, aby chovatelé chovali a majitelé měli zájem kupovat české odchovance. Toto opatření mi přijde jako nejjednodušší možná cesta pro zlepšení situace s českým chovem a dostihy, “ zakončuje úvahou o českém chovu, jehož zástupci tvoří v jeho stáji více než třetinu, předsezónní povídání trenér Bodlák. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková a Pavla Pechmanová


Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
MVDr. Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
MUDr. Václav Hulínský
Ing. Jana Nováková
Ing. Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Ing. Pavlína Baštová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net