Germic KarelDostihová sezóna 2018 byla u trenéra Karla Germiče ve znamení menšího počtu startů a také předčasného odchodu výborné Love Connection do chovu. I tak se ale povedlo docílit tří vítězství, z nichž o dvě se postaral bělouš Pale Martini. Třetí trefa do černého se povedla juniorce Strassburg, která se neztratila ani mezi nejlepšími dvouletými, o čemž svědčí její umístění v Ceně Masise a bratislavské Velké ceně BBAG. Do nového dostihového roku vstupuje trenér s navýšením počtu koní, ve kterém mají převahu dvouleté klisny. Kromě importovaných klisen je mezi nimi také první potomek bývalé výborné trenérovy svěřenkyně Airfare. 

 


Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 10
Odešli z tréninku: Love Connection (v létě do chovu)
Přihlášky do klasických dostihů: Strassburg
Stájový personál: Jana Bečková, vypomáhá Alena Daňková a dcera Karolínka
První jezdec: dohoda s ž. Jiřím Chaloupkou, trenér chce spolupracovat také s Michalem Hroudou


Trenér Germič na úvod rozhovoru prozrazuje, že se s partnerkou Janou Bečkovou ve volném čase věnují rekonstrukci statku v Choťánkách u Poděbrad, kde by se již brzy měla ohřebit Emy (Exaltation) březí po plemeníkovi strakaté barvy Silvery Moon (I Was Framed). Potěšující také je, že v jejich stáji v tréninkovém středisku v Lysé nad Labem došlo k podstatnému nárůstu koní v tréninku. „Koní máme deset a z toho je polovina dvouletých,“ svěřuje spokojeně trenér. „Naše kolekce dvouletých vypadá moc dobře a jsou v tréninku docela daleko. Všechny klisny již umí fírovat, a nedělá jim ani problém chodit za vodičem. Jsme s nimi opravdu moc spokojení a těšíme se na ně v sezóně.“

Majitel pan Drápal si pořídil ve druhé polovině února narozenou Ambru (Stormy River – Arkova, Zamindar). „Předchozí koně pana Drápala měli zdravotní problémy a chtěl si tedy pořídit nového koně na běhání. Volba padla na roční klisnu a myslím, že udělal moc dobře. Ambra by se v pohodě ztratila mezi tříletými koňmi, je to totiž narostlá, kostnatá a široká klisna. Navíc je pracovitá a vypadá být ranná. Myslím, že z našich dvouletých je to první adept na zahájení kariéry.“ Dodejme, že klisnina matka Arkova nestartovala, ale pochází z dobré rodiny s řadou blacktype koní a plemeníků v posledních generací.

Čas letí jako bláznivý a tak se také stalo, že výborná Airfare (Fairlypi), mj. druhá z Velké ceny českého turfu v sezóně 2014, už má prvního potomka v dostihovém věku. Ryzka narozená 4. dubna dostala jméno Avalanche a je dcerou plemeníka I Was Framed. Jeho strakatou barvu sice nezdědila, ale má velké odznaky na hlavě i na nohou. „Je ze všech našich dvouletých nejzelenější, ale je úžasná povahou a velmi pracovitá. To je koník na klíček, kam ji dáte, tam zůstane a čeká na povel.“ Pro Avalanche byla registrována nová stáj  Šefraný – Germič. „Máme s panem Šefraným Airfare napůl, takže tedy i její dceru vlastníme společně. Zaregistrovali jsme pro ni novou stáj.“

Germic AbbeyRoad Ambra Germic Venezia PaleMartini
Abbey Road a Ambra Venezia a Pale Martini


Za stáj TAHLO Šefraný bude startovat další dvouletá naděje, Born To Race (Amaron – Bartlett Ruby, Lord of England), která pochází z prvního ročníku potomstva vítěze Gr. 1 Premio Vittorio di Capua a Gr. 2 Badener Meile Amarona. „Klisnu na aukci nikdo nechtěl. V boxe vypadala docela dobře, ale po vyvedení vem už se nám tolik nelíbila. Nebyla v úplně dobré kondici. Nakonec jsme ji ale koupili, pořádně jsme ji nakrmili a vypadá moc dobře, líbí se mi. Myslím, že pan Šefraný koupil dobře. Klisna má výbornou povahu, je hodná a pracovitá.“ Další odchovankyně trenéra Germiče a jeho životní partnerky Jany Bečkové má zatím v registru Jockey Clubu uvedena dvě jména – Miluška ex Meggle (I Was Framed – Medula, Rakti). „Celé to vzniklo tak, že jsme byli domluveni s firmou Meggle na sponzoringu, ale nakonec asi po třičtvrtěroce nám sponzorství odřekli. Jméno Meggle se nám moc nelíbilo, takže jsme se rozhodli klisnu přejmenovat,“ prozrazuje příběh okolo pojmenování narostlé juniorky trenér. „Jinak ale můžu mluvit o Milušce v superlativech. Je to velmi tvrdá klisna, hodně pracovitá a někdy až moc snaživá. To má po matce Medule, kterou jsme měli také v tréninku.“

Pátou juniorkou je Venezia (Zazou – Vatorine, Vatori) vlastního chovu pana Zalabáka. „Přijela k nám v listopadu a ještě se poté zranila. Je to menší a sveřepá klisna, je docela svá. Ale s pravidelnou činností se to s ní lepší a už je to tak asi na 70 procentech spolupráce. Začala růst a jsme domluveni s majitelem, že kdyby práci nezvládala, takže to s ní ukončíme. Ale Venezia se zlepšuje.“

V klasickém věku se ve zdejší stáji nacházejí tři koně. S loni dvakrát startující Abbey Road (Stormy Jail) se do turfu vrátila stáj Kis-vodomery.cz pana Kubiše. „Loni jsme ji nechali bez jakéhokoliv tlaku vyběhnout. Měla běhat již první dostih seriálu Fitminu, ale zranila se nám před ním ve výběhu. A poté také začala růst. Po mamince zdědila menší ochotu k práci. U Aromaticy se to vlastně s pracovitostí zlepšilo až v sedmi letech, kdy vyhrála dva dostihy,“ upozorňuje s úsměvem trenér Germič. „Abbey Road ale vydrží hodně dlouho galupovat, bude to ultravytrvalkyně. Třídově tak někde okolo třetí kategorie. A na podzim bychom s ní mohli zkusit i dostih přes proutěné překážky.“

Germic Popocatepetl Strassburg Germic Strassburg
Strassburg a Popocatepetl Strassburg


Dalším tříletkem je zatím nestartující Fritz Yes (Amico Fritz – Fabulously Red, Red Ransom) rodinné stáje J.T.K.-Bečková-Germič, kterému se ve stáji říká „Ťuťuňuňu“. Hřebec má familierní přezdívku, ale je to pořádný kus koně, jak trenér vzápětí prozrazuje. „Měřili jsme ho v prosinci a má 181 cm v kohoutku. Na něm vypadám, že jsem malý. Charakterově je na hřebce úplně úžasný, má opravdu výborný charakter. Přiznám se, že mám od něho velké očekávání, ale ne hned zjara. Už loni měl Fritz Yes  vyběhnout, ale byl dětský a navíc na podzim byl u něho diagnostikovaný chip, který mu byl odoperován. Původně jsme s ním zvažovali start ve Velké jarní ceně, ale netlačíme na něho, očekáváme od něj větší věci na podzim. Přihlásili jsme ho totiž na 15. října do Berlína do Velké ceny BBAG.“

Nejdále to loni z dvouletých svěřenců trenéra Germiče dotáhla zástupkyně stáje TAHLO Šefraný Strassburg (Tertullian), která absolvovala šest startů a pokaždé byla v cíli na tabuli. Vyhrála o osm délek rámcový dostih ve Slušovicích a svými dalšími výsledky se dokázala zařadit do širší špičky ročníku. Po pátém místě v Ceně Masise finišovala totiž na třetím místě v bratislavské Listed Velké ceně BBAG Baden – Baden, třičtvrtě délky za vítěznou maďarskou Sweet Annou (Champs Elysees). „Pana Šefraného a mne mrzí generální handicap, kterým byla naše klisna ohodnocena. Má známku jen 61 kg a před ní jsou v klasifikaci klisny umístěné jen ve třetí kategorii. Nízké ohodnocení nám bohužel může zkomplikovat cestu na start Jarní ceny klisen, pokud bude velký zájem ze strany majitelů a trenérů o účast v ní. Tím pádem jsme nuceni se zúčastnit ještě před ní Deylova memoriálu. 1600 metrů možná už bude pro klisnu příliš, ale ještě jsme ji přihlásili do Velké ceny BBAG Baden Baden na 1200 metrů o 52.000 euro. Klisně vyhovuje měkčí podklad dráhy, přesně takový byl ve Slušovicích i v Bratislavě.“

Germic Avalanche Germic BorntoRace Germic FritzYes Miluska Germic Yes Man
Avalanche Born to Race Fritz Yes a Miluška Yes Man a dcera Karolínka


Zbytek sestavy stáje tvoří dva starší koně. Čtyřletý Popocatepetl (Bully Pulpit) stáje JAZAM loni startoval první sezónu a třikrát se umístil do čtvrtého místa. „Popocatepletla jsme loni trénovali tak na sedmdesát procent, protože pochází z temperamentnější rodiny, tak aby si zažil vše v klidu. Loni se nám také zranil. Po posledním startu se mu udělal chip v karpu a stejně jako Fritz Yes musel podstoupit operační zákrok. Musím ale říci, že tohohle koně mám hodně rád,“ prozrazuje trenér. „Je to pracant a workoholic, ale netahá, neuskakuje a je na něm moc pěkné svezení. Letos už na něho více přitlačíme. Suprově skáče, tak by mohl na podzim přejít na skoky.“ 

A v zajímavé sestavě koní připravující se na novou sezónu nechybí ani karlovarský specialista Pale Martini (Kandahar Run) pana Šefraného. Bělouš loni zvítězil dokonce dvakrát. Kromě takřka povinných Karlových Varů to byl triumf i na domácí dráze. „Loni měl skvělou sezónu, kromě posledního startu byl vždy za peníze. Po loňském roce má Pale Martini hodně vyděláno a je vysoko v handicapu. Nechceme ho nějak seběhávat, takže zahájí sezónu později, asi až v květnu. A zase bychom ho chtěli posílat na karlovarskou dráhu. Odvádí také důležitou práci v tréninku jako sparingpartner mladších koní. Už to bude asi jeho poslední sezóna, své si odpracoval a je prvním koněm, který přinesl stáji pana Šefraného vítězství.“

Vyjma dvouletých koní bychom měli vidět svěřence trenéra Germiče v akci už v dubnu. „Deset dní jsme měli umrznuto, ale na klusácké dráze ležel sníh. Mohli jsme tedy pracovat na ní a vykompenzovat si tak výpadek ostatních drah. Už to nyní ale začíná odtávat, takže budeme moci pracovat všude." A co očekává trenér od své jubilejní desáté sezóny? „Naposledy jsme startovali sedmého října, takže už se moc těším na novou sezónu. Loni jsme měli méně úspěšnou sezónu, která nám přinesla jen tři vítězství, i když je potřeba si uvědomit, že jsme v podstatě měli jen tři startující koně. Samozřejmě, že preferujeme zdraví koní a snažíme se, aby dělali svým majitelům radost a ti aby mohli mít dostihy jako pěknou zábavu. Vzhledem k počtu dvouletých klisen, které máme ve stáji, je pro nás cílem uspět v Ceně zimní královny. Rovněž bych si přál, abychom se prosadili na dostizích v Německu a podařilo se nám dostat koně výkonnostně nahoru,“ zakončuje tradiční povídání o koních před sezónou Karel Germič.

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková a archiv trenéra Germiče







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net