velka slusoviceka 2016Poslední slovo v sezóně bude mít slušovické závodiště, kde se od 11:30 h odehraje derniéra celé letošní dostihové sezóny. Převahu mezi osmi dostihy sice mají rovinové zkoušky, ale mezi třemi překážkovými chody jsou dva dostihy nejvyšší kategorie o 150.000 Kč. Kromě toho je připravený pro návštěvníky zajímavý doprovodný program. Stejně jako loni se bude konat Spillers dostih legend Velké pardubické na koních plemene hafling, který by měli vybojovat Marek Stromský, Pavel Kašný, Václav Chaloupka, Vlastimil Knápek a Jaroslav Brečka. Tečku za posledním slušovickým mítinkem udělá dostih klusáků plemene Trotteur Francais.

Z obou vrcholů odpoledne přijde dříve na řadu Cena Sergeant Thundera, steeplechase na 3400 metrů s devíti účastníky. Vynikající výkon podal v Poplerově memoriálu svěřenec trenéra Bodláka a zástupce stáje Antique Art UH Tiara Man (Muhtathir), který vyhrál nad soupeři rozdílem třídy. V jeho sedle opět bude Sertash Ferhanov, který vede šampionát o čtyři vítězství před Marcelem Novákem, a i když jsou ještě zítra čtyři překážkové dostihy v Kolesách, je  velmi pravděpodobné, že se stane poprvé šampionem. Tiara Man za sebou v Poplerově memoriálu zanechal jednoho ze svých nedělních soupeřů Starbucka (Tiger Cafe), který byl desetinovým favoritem dostihu a skončil až čtvrtý. Starbucka povede ž. Marcel Novák. Dalším velmi známým jménem na startce je Dangerous Gleam (Generous Gleam). Loňskému vítězi Zlatého poháru se ale letos tolik nedařilo.

Dalších šest koní dosud startovalo v nižších kategoriích. Svěřenec Františka Holčáka Rocknrobin (Robin des Pres) byl letos čtyřikrát druhý. K vítězství měl velmi blízko při posledním startu v Podzimní brněnské steeplechase, kde prohrál jen o krk s Tamasem (Royal Court). Beslan (Le Havre) se vrátil letos na dráhu po dvouleté pauze a při posledním startu v Brně doběhl druhý za Thirteen Diamonds (Diamond Green). Účastnice St. Legeru v sezóně 2016 Fangoria (Belenus) letos na jaře zaběhla velmi dobře v Meranu, a po pauze se jí na podzim už tolik nevedlo. La Milla (Mill Pond) se na podzim dvakrát umístila ve Slušovicích a v Pardubicích, a může dosáhnout na nižší umístění. Nejstaršími koňmi v poli jsou desetiletí Médium (Magnus) a Typhonic (Magnus). Prvně jmenovaný se na zdejší dráze loni prosadil na závěr sezóny v menším dostihu, zatímco Typhonic se vrací na dráhu po pauze trvající tři a půl roku.

Popleruv memorial dobeh
Trenér Radim Bodlák pošle ve Slušovicích na start dva velmi šancové koně. Kromě Delight My Fire ve Velké slušovické steeplechase to bude i nedávný vítěz Poplerova memoriálu Tiara Man v Ceně Sergeant Thundera (foto: Andrea Zavadilová)

Krátce po 14. hodině bude odmávnuta tradiční 36. Velká slušovická steeplechase crosscountry Zlínského kraje na 5200 metrů. Loňský vítěz Pareto na startu chybí, ale je tu hvězdná Delight My Fire (Way of Light), která s Niklasem Lovénem dostih vyhrála před dvěma lety. Nyní bude v jejím sedle Sertash Ferhanov, jenž se s ní seznámil v srpnu ve Wroclawi. Zástupkyně DS pod Buchlovem bude mít v dostihu vážného soupeře a tím je v posledních třech startech neporažený All About Cossio (Cossio), který zaznamenal vítěznou sérii tří dostihů v Meranu, mezi kterými byly i dva Graded dostihy. Ve Slušovicích startoval jen jednou, ale jeho jezdec Marcel Novák zná zdejší dráhu velmi dobře. Kromě Delight My Fire je na startu i další letošní účastník Velké pardubické, slovenský Vajgaros (Rosnstrum), do jehož sedla se vrací trenér Brečka. Výborný Catch Life (Rainbows For Life), předloni ve Velké slušovické druhý za Delight My Fire a loni čtvrtý, má letos slabší sezónu, ale i tak se s ním stále musí počítat. Naposledy startoval ve Śvýcarsku, kde byl druhý.

Druhá polovina startovního pole Velké slušovické vyhlíží méně ambiciozně. Druhý svěřenec Jozefa Brečky Quebracho (Lidohill) sice letos dvakrátr vyhrál a třikrát byl druhý, ale ve slovenských dostizích nebyla tak velká konkurence. Waikita (Magnus) doběhla na třetím místě v Ceně Lady Brandisové, a přestože přišla pěkným finišem, na vítěznou tréninkovou kolegyni Poinsetti (Egerton)  ztrácela hodně délek. Sorgenio (Egerton) byl třetí v Memoriálu Evy Palyzové a v posledních třech startech se mu nedařilo. Delifo (Fly to the stars) zvítězil v menším dostihu ve Slušovicích v září, ale v Ceně Vltavy se na dotovaná místa nedokázal prosadit.

Součástí slušovického odpoledne také je vůbec nejdelší rovinový dostih, 3900 metrů dlouhá Cena společnosti K-K Metal a.s. se čtyřmi kandidáty, a nejkratší dostih, Cena společnosti Samohýl Motor a.s Volkswagen Zlín, který má trať jen 900 metrů. Na jejím startu je mj. kvalitní Celine My Heart (Dick Turpin), nedávné vítězky zdejších sprintéských testů Dapa (Bully Pulpit), Kostiya (Dark Ange) a Pardonie (Bully Pulpit), či spolehlivý Stormico (Stormy Jail).

Jedním ze dvou nejpočetněji obsazených dostihů mítinku je Cena EBF pro dvouleté koně na 1800 metrů. Ve dvanáctihlavém poli je dokonce pět potomků letos debutujícího plemeníka Age of Jape (Jape). Favoritkou dostihu ale bude nejspíše Ladarona (Leading Light) umístěná v každém ze svých čtyř startů. V úvodní proutěnkářské Ceně společnosti SWS a.s. si odbude překážkovou premiéru vítěz mj. Velké ceny Slovenska Intisari (Intikhab), který při svém posledním startu koncem září dominoval v dostihu na 3000 metrů v Meranu.