MemorialEvyPalyzove dobehTřetím dostihovým dnem dnes skončila letošní sezóna pro závodiště v Lysé nad Labem. Osmý ročník jedničkové crosscountry Memoriálu Evy Palyzové (5+, crosscountry I. kat., 4600 m, 150.000 Kč) podle očekávání vyhrál svěřenec Josefa Váni a zástupce stáje Jasna BUONAROTTI (New Approach). Sedmiletý černý hnědák ke svému někdejšímu úspěchu v Gerschově memoriálu přidal další vítězství v dostihu nejvyšší kategorie, tentokrát na překážkách. Pod vedením žokeje Jana Kratochvíla, který na závodišti v Lysé nad Labem od roku 2014 už vyhrál sedmou velkou steeplechase, po boji o půl délky porazil svého vrstevníka Krocoleona. Dostihový den byl také úspěšný pro trenérku Lenku Horákovou, jejíž svěřenci dvakrát vyhráli a jednou byli druzí.

Buonarotti si dnešním triumfem připsal čtvrté překážkové vítězství a první mimo pardubické závodiště. Po dvou letech získal další druhé místo v dostihu Krocoleon (Cachet Noir), jenž byl tentokrát vítězi ještě blíže - doběhl za ním o půl délky. Dobrým výkonem, i když o mnoho délek zpět, potěšil třetí Sorgenio (Egerton). Tabuli doplnili Bolero de l´Isle (Dom Alco) a Torgon (Fly to the Stars). Trenér Josef Váňa tak zaznamenal už 33. vítězství v sezóně, z tohoto počtu byla ale samozřejmě větší část triumfů dosažena na italských překážkách, kde vede s předhledem šampionát trenérů.

Závěrečný mítink letošní sezóny v Lysé nad Labem otevřela proutěnkářská Cena Asociace soukromého zemědělství (4+, prout. překážky V. kat., 3200 m, 30.000 Kč), kde dva jeho účastníci, Best Box (Two-Twenty-Two) a Pasanta (Santiago) ztratili mnoho délek na startu.  V osmihlavém poli nesl nejvyšší hmotnost 69 kilogramy svěřenec trenérky Lenky Horákové a zástupce stáje EŽ Praha a.s. SKYLINE RUNNER (Zoffany). Někdejší rekordman mostecké dráhy na 2200 metrů si na překážkách počínal jako ryba ve vodě a při premiéře v tomto typu dostihu dokázal vyhrát pod vedením ž. Thomase Boyera zadrženě o 15 délek před druhou a zlepšenou Engele (Zambezi  Sun). Mezi koňmi byly v cíli velké rozestupy a daleko za ryzkou dorazila do cíle nová posila stáje Vasury Kolesa, čtyřletá klisna Makeitorbreakit (Byron). Comeback a zároveň překážkový debut si v dostihu odbyl loňský vítěz Memoriálu Vlastimila Smolíka Solar Eclipse (Montjeu), jenž v cíli ztrácel na třetí místo půl délky.

Trenérka Lenka Horáková, která připravuje koně do dostihů právě na zdejším závodišti, slavila úspěch i v hned následujícím dostihu pro tříleté koně, Ceně společnosti Auto Opat (3l., IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč). Její svěřenec ORSON (Egerton - Olmaia, Sholokhov) hájící modré barvy stáje PP Zámrsk si tak připsal při třetím startu už druhé vítězství a opět pod vedením žáka Davida Lišky. Do Saint Legeru přihlášený hřebec rozdrtil sedmičlennou opozici devíti a více délkami. Druhé místo získala Play Rocka (Pop Rock) a třetí, o délku a čtvrt za ní, Rabbit Win (Rip Van Winkle). Vedoucí jezdec šampionátu David Liška si zaknihoval dvacáté vítězství v sezóně a do titulu žokej mu tedy zbývá dosáhnout ještě deseti prvenství.

napajedla orson2

Po dvou letech se vrátil do vítězné formy svěřenec trenéra Popelky a zástupce Stajnia Corinne ČR PAT´S GOLD (Gold Away - Pat´s Honor, Great Lakes). V sedle devítiletého ryzáka měl ve Steeplechase Lázně Poděbrady a.s. (4+, steeplechase, 3500 m, 50.000 Kč) dnešní první rito (ze dvou) žokej Josef Bartoš, který s ním dominoval o půldruhé délky před Monsier Bachirem (Bachir), jenž se vrátil po více než roce na dráhu. O dvě délky zpět proběhl cílem jako třetí Machiavelli (Day Dreamer), jenž nesl nejvyšší hmotnost v poli, tedy ještě o půl kilogramu více než vítěz.

Svěřenec trenéra Allana Petrlíka a reprezentant stáje Rabbit Trhový Štěpánov GOLDEN ALIGHIERI (Durante Alighieri – Golden Sound, Lujain) byl letos k vidění v obou klasických dostizích. Loňský dvojnásobný vítěz ale musel počkat na plný zásah v aktuální sezóně do dnešní Ceny Lázně Poděbrady a.s. (3+, III. kat., 1700 m, 45.000 Kč), kde pod vedením Nikoly Petrlíka triumfoval o čtyři délky nad dalším svěřencem trenérky Horákové Waste No Time (Egerton). Ten se po dvouleté pauze na dráze vrací ke svým předchozím dobrým výkonům. Třetí místo získala spolehlivá Step Star (High Extreme).

Buonarroti2Vítězové Memoriálu Evy Palyzové Buonarroti a žokej Kratochvíl nad vodním příkopem

Vzhledem k letošním výsledkům tréninkového střediska Němčice by bylo až divné, kdyby trenérka Vocásková nezískala alespoň jedno vítězství. A nakonec se tak nestalo, protože během dnešního mítinku v Lysé nad Labem se její svěřenec prosadil v dostihu juniorů, tedy Ceně EBF (2l., III. kat., 1300 m, 60.000 Kč). TULARKA (Toronado) stáje Zeas Staré Hradiště proměnila svůj debut ve vítězství o krk před zlepšeným Perseonem (Gale Force Ten). V těsném doběhu získala třetí peníze Strassburg (Tertullian) před debutantem Amazing Gangster (Tai Chi). V sedle vítězky byl Beisim Ferhanov, jenž zaznamenal už 16. vítězství v sezóně.

Dostihové odpoledne původně měl uzavřít Handicap společnosti IRE (3+, handicap V. kat., 1300 m, 20.000 Kč). V závěru dostihu o vítězství usilovali dva koně s nejvyššími hmotnostmi ve dvanáctihlavém poli. O půl délky si připsala první životní vítězství amatérka Lenka Rájová v sedle bílého svěřence trenéra Jiřího Brože a zástupce stáje Cikáda NEVER NOW (Kandahar Run - Now Forever, Tiger Hill) před Zlomkem (Bully Pulpit). Třetí peníze bral Oggi (Next Desert). Manžel vítězky, žokej Jan Rája, projel cílem na opačném konci pole.

Závěrečným dostihem nakonec byl původně předposlední Handicap Solight (3+, handicap IV. kat., dostih amatérů, 1300 m, 30.000 Kč). Dostih byl totiž kvůli neotevření se dvířek boxů jednomu z účastníků startérem zastavený, ale tři koně - Katryen (Ryan) - Pouline (Scyris) a Doubravka (Arcano) - pokračovali v trati až do konce a opakovaného dostihu na závěr dne se tak nemohli zúčastnit. V opakované jízdě se podařilo po comebacku v sedle po šesti letech získat první vítězství amatérce Taťáně Mášové, jenž vedla svěřenkyni trenéra Kuba TETRAROSE (Arch), patřící stáji Spedica Logistic s.r.o. - Kub. Šestiletá klisna o pět délek dominovala před Rabbitem Makfi (Makfi), jenž nesl o téměř deset kilogramů více. Třetí příčku obsadila Gold Havannah (Havana Gold).