Ideal approach 1Nedělní bratislavský mítink bude nejen posledním dostihovým dnem letošní slovenské sezóny. V hlavním dostihu dne, Veľké októbrové ceně, se s dostihovou kariérou rozloučí jedenáctiletý hnědák stáje Lokotrans IDEAL APPROACH (Bushranger), valach, který devět sezón přinášel svými konzistentními výkony radost všem dostihovým příznivcům a v domovské stáji si svou osobností a charakterem získal nejen úctu a respekt, ale i lásku. Toto je malé ohlédnutí za jeho dostihovým příběhem.

 
"Abych pravdu řekl, nedokáži si moc představit, že už tady nebude," rozjímá nad odchodem oblíbeného svěřence Luboš Urbánek, vzápětí však se smíchem dodává: "Vidím to tak, že bude jako Dettori. V neděli vyhraje a pojede do Ameriky zase běhat dostihy." Ví však, že to tak nebude. Na koně, který v neděli absolvuje už 75. start, čeká penze. Trávit ji bude doma ve velkém výběhu, kde mu budou dělat společnost takové hvězdy jako Al Bustan či Nikas.

Majitel jej nechtěl vydat

Ideal Approachova cesta do českého turfu začala na jaře roku 2015. Ač od té doby uplynulo už víc jak osm let, podrobnosti koupě pozdějšího esa své stáje si majitel Karel Jalový pamatuje dopodrobna. A není divu. "Bylo to nějaké dva tři dny před World Cupem v Dubaji, Zdenovi Koplíkovi běhal ve Francii nějaký kůň a zavolal mi, že tam v prodejce je zajímavý koník. Ideal Approach tehdy doběhl druhý, my jsme ho získali, ale pak teprve začal cirkus, protože jeden z majitelů se ho nechtěl vzdát," vzpomíná Jalový a přidává další neuvěřitelný detail. "Dokonce koně odvezli pryč ze závodiště. Já jsem byl v Dubai, už byla noc, seděl jsem v hotelu na balkóně a Zdeno mi to celé volal s tím, že ten majitel letí také do Dubaje, ať se tam s ním dohodnu. Ale koně jsme řádně vysoutěžili v prodejce, nebyl důvod se s nějakým cizím chlapem dohadovat. Naštěstí Zdeno, jak je urputnej, se nenechal odbýt, zajel do těch stájí, kam ho odvezli a vybojoval ho tam. Nakládal ho přesně nevím, možná někdy v deset v noci. Bylo to zkrátka takové dobrodružné,” dodává majitel se smíchem.

V nových barvách se Ideal Approach, který ve dvou letech zvítězil ve španělském zimním favoritu, uvedl skvěle - čtvrtým místem v klasické Velké jarní ceně. Následovalo druhé místo ve Starohájském kritériu, v němž nestačil pouze na Aldara a pak start v Českém derby. V nejvýznamnějším rovinovém dostihu tuzemského kalendáře obsadil osmé místo poté, co jej celý odvodil. "I na dlouhé distanci předvedl dobrý výkon," zpětně hodnotí tehdejší start Jalový a sebekriticky se ohlíží za svou tehdejší reakcí na průběh dostihu. "Chudáka Radka Koplíka jsem sprdnul, že koně neudržel a odvodil to. Ale oni si ještě netroufli nechat ho cválat jak chtěl ze špice. Na to přišel až Luboš, že se musí nechat a že je svou třídou schopen vyhrávat i z čela," dodává.

Ideal approach 2

Po Českém vyzkoušel Ideal i Slovenské derby, v němž doběhl sedmý, ale tím experimentování s vytrvaleckou distancí skončilo. Na konci srpna jen Koplík poslal do Mostu do jedničkového handicapu na 1400 metrů, v němž podlehl pouze o dva roky staršímu tréninkovému kolegovi Everest Hillovi, jemuž však dával 11,5 kilogramu. V Koplíkově péči zůstal dvě sezóny, během nichž nasbíral řadu dalších cenných umístění včetně třetího místa v Bratislavské míli (L) či čtvrtého v EJC Middle (L).

Bratislavský specialista

Před sezónou 2017 se přestěhoval do nově vybudované tréninkové centrály Lokotransu v Újezdu u Boskovic a jeho přípravu převzal Luboš Urbánek. Ten mu jako pro první start vybral bratislavskou Velkou aprílovou cenu, která svým způsobem předurčila jeho další kariéru. S Petrem Foretem v sedle převzal krátce po startu vedení, ve svižném tempu zavedl pole do cílové roviny, kde na něj sice zaútočil domácí Long Cross a na chvilku se dostal i přes něj, Ideal Approach se ale nevzdal, znovu přešel do čela a o půl délky zvítězil.

Bratislava se následně stala jeho doménou. Závodiště s ostřejšími oblouky a kratší cílovou rovinou dokonale vyhovovalo Ideal Approachovu naturelu chodit ze špice a ze třinácti vítězství, které pro Lokotrans získal, se osm odehrálo na hlavním slovenské dráze. Ideal Approach však ukázal své umění i jinde za hranicemi. Majstrštykem jeho kariéry jsou dvě vítězství ve dvojkovémh handicapu v Hamburku v rámci tamního Derby dne. Poprvé se mu podařilo jej vyhrát v roce 2021 se Sybille Vogt, kdy do dostihu odskakoval jako druhý největší outsider, a poté se stejnou jezdkyní o rok později, kdy už na start nastupoval jako druhý favorit. 


Vítězství ve Velké ceně Prahy

Nebyl daleko ani ani zisku statusu blacktrype koně. Loni v srpnu v drážďanské bwin Sommerpreis ale špatně odskočil, takže místo oblíbeného čela dostihu v úvodu cválal na jeho konci s pětidélkovou ztrátou. Handicapem bylo i mnoho délek naběhaných navíc, když lepšil pozici, ale přesto navzdory okolnostem dokázal pěkným finišem zvenčí vybojovat čtvrté místo.

To už mu bylo 10 let a navzdory pokročilému věku prožíval svou zřejmě nejlepší sezónu. Excelentní výkon ve Velké ceně Prahy, v němž se na čele přetahoval s Pace Manem, aby na distanci odolal útoku skvělého Politicum, přispěl k tomu, že byl po sezóně zvolen Nejlepším mílařem.

Profesionál milující banány

Zmíněný chuchelský dostih byl jedním z vrcholů Ideal Approachovy kariéry, během které vydělal přes 5 miliónů korun. Růžovobílé barvy hájili i úspěšnější koně, jak co se týká výdělku, tak předvedené třídy, žádný se však ani trenérovi ani majiteli nedostal tak pod kůži jako právě Ideal. "Je to bezproblémový profesionál. Ví, kdy jde důležitou práci a pracuje, když o nic nejde, tak se klidně fláká sto dvě stě metrů za koňmi. Myslím, že takového profíka už tady jen tak mít nebudeme. Nemyslím čistě výkonnostně, ale povahově a charakterově to je kůň, jakých člověk za život moc nepotká," vzdává mu hold Urbánek. "I zdravotně bezproblémový, za celou dobu co tu je, se snad nestalo, že by někdy nevyžral. A je to hroznej pohodář a flegmatik."

Jak však trenér vzápětí dodává, není to kůň, co by si nechal všechno líbit. "Je strašně hodný, ale zároveň obrovská osobnost. I v boxe si zjedná pořádek. Pamatuji si, že jsem poprvé na něj naběhl s holicím strojkem, že ho ostříhám. Říkám si, to musí znát, ale akci jsem musel rychle ukončit a říkal jsem, že kvůli stříhání ho uspávat nebudu. Tak radši už ani jednu zimu nezachlupatěl, abych to na něj znovu nezkoušel," s úsměvem vzpomíná na jednu z prvních zkušeností, kdy mu Ideal Approach ukázal, jakou je osobností.  

Ideal approach 3
Ideal Approach s týmem stáje Lokotrans. Od trenéra dostává oblíbený banán

Má i své libůstky, tou největší je záliba v banánech. Ty opravdu miluje. "Když přijdete do stáje a budete mít banán v kapse, tak už začne řechtat," tvrdí Jalový a vzpomíná na jeho první slavné vítězství v Hamburku. "Tehdy pro něj málem vykoupili všechny banány v obchodu naproti závodišti," přidává se smíchem.  

Loučení

Loňský triumf ve Velké ceně Prahy byl jeho posledním vítězstvím, letos už takové výkony nepodával. Trenér však není jednoznačně přesvědčen o tom, že by to byla známka s věkem ubývající třídy. "Měl to tak celou kariéru - jednu sezónu lepší jednu slabší, a tak by se dvanácti letech by třeba zas mohla být ta lepší," nevylučuje Urbánek. "Už jsme se ale dohodli, že ho necháme být."

Svou roli sehrála i nepodařená Velká cena Prahy. "Martin Laube měl plné ruce, ale pak skočil blbou chuchelskou cestu, zřejmě si nějak hnul se zády, už má přece jen nějaký věk, a bylo po nadějích." Trenérova slova potvrzuje i majitel. "Martin říkal, že jak přeskočil cestu, začal si ulevovat."

Po tomto startu stáj uvažovala, že už Ideal Approachovu kariéru ukončí. "Zvažovali jsme, že už běhat nebude, ale Luboš říká, že je připravený a ten jeden dostih dá. Je to jeho už 75. start, takže ať si doběhne jak chce. My jsme mu vděční za hodně a na tom se nic nezmění ať vyhraje nebo skončí poslední," vysvětluje majitel, který ví, že takový kůň jako je Ideal Approach se hned tak nenajde. Byť sám už vyhlíží, kdo by jej mohl nahradit. "Hledáme a pomaličku nacházíme. Myslím, že takový Jir Sun nebo Aible Vaillant by mohli být jeho nástupci," míní majitel.

Trenér, který s ním každodenně pracuje a oceňuje především jeho charakter, je trošku skeptičtější. "Výkonností už jsem poznal i lepší koně, ale on má mimořádnou povahu, naprosto bezproblémový kůň na všechno a zároveň osobnost. Doufám, že takového koně ještě někdy potkám."

Miloslav Vlček
foto Tereza Kučerová, Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net