Svetla hora2Dnešní den patřil převážně překážkovým dostihům na dráze ve Světlé Hoře. Hlavním chodem mítinku byla Cena Moravskoslezského kraje - II. ročník (5+, crosscountry, III. kat., 4600 m, 90.000 Kč). V cíli se naskytla divákům dramatická podívaná, když o vítězství usilovali dva koně. Páté prvenství v kariéře si nakonec připsal spolehlivý svěřenec trenéra Antonína Nováka TRIPOLIS (Varadar - Telephoto, Orpen) DS Malá Morávka, jenž měl v sedle prvního jezdce stáje Jana Odložila. Trenér Antonín Novák jako jediný z účastníků dostihů zaznamenal double. Radoval se také z vítězství klisny Sái Féi v závěrečném rovinovém dostihu, kterou úspěšně vrátil na dráhu.

Na startu hlavního dostihu se sešlo osm koní včetně obhájce loňského prvenství Quatikiho (Saint des Saints). Ten ale bohužel měl, stejně jako klisna Džidžali (Ruten) v dostihu pád. Desetiletý hnědák Tripolis v cíli o krk porazil o polovinu mladšího Taj Mahala (Ryan) a blízko jim byl v cíli třetí Sweet Red Wine (Ray  of Light). Čtvrtý Celadon (Sin Kiang) a pátý Borderland (Fasliyev) doběhli s velkou ztrátou za nejlepšími. Trenér Novák zaznamenal letošní páté prvenství a Jan Odložil už šesté. Dotáhl se tak o jedno vítězství za druhého Sertashe Ferhanova v jezdeckém překážkovém šampionátu.

V první položce programu, Ceně společnosti Lázně Poděbrady a.s. - III. ročník (5+, crosscountry, handicap IV. kat., 4100 m), se podle očekávání prosadila nedávná účastnice největšího překážkového dostihu ve Švédsku, Svenskt Grand National, POINSETTIA (Egerton - Purbecca, Beccari). Svěřenkyně trenéra MVDr. Olehly získala první vítězství pro majitele sdružené v Syndikátu Hvězda - Olehla o více než čtyři délky před polokrevným Tymianem (Minds Music), za nímž stvrdil úspěch trenéra Olehly třetím místem Waikita (Magnus). Poinsettia nesla nejvyšší hmotnost v poli 71,5 kilogramy a vlastně všechna medailová místa obsadili koně s nejvyšší hmotností. Trenér Čestmír Olehla získal šesté vítězství v aktuální sezóně, zatímco jezdec Jakub Spáčil třetí.

napajedla poinsetia

V Ceně TIPPLER Group s.r.o. - II. ročník (4+, prout. překážky, V. kat., 3400 m, 30.000 Kč) si odbyla překážkový debut  jedničková vítězka Romanetta (October), ale ta nakonec obsadila, při zadržení Nigerty (Egerton) poslední - čtvrté místo s velkou ztrátou na nejlepší. Při třetím startu na překážkách se ozdobil vůbec prvním životním vítězstvím svěřenec trenérky Ilíkové SACAMIRO (Camill - Sara, Dara Monarch), jehož vedl Jan Derych. Pětiletý hnědák Jezdeckého oddílu Beňov dominoval o tři délky před znovu druhým Limited Edition (Ray Of Lighj) a devítiletým Santanderem (So Long Slew), jenž se vrátil po roce na dráhu.

Z pětice tříltých účastníků Ceny RD Rýmařov s.r.o. a Eurointermetall s.r.o. - I. ročník (3l., prout. překážky, V. kat., 2800 m, 30.000 Kč) měl pouze Rampík (Mariydi) překážkovou zkušenost, ale skončil v cíli až na čtvrtém místě. Dostihu se bohužel nezúčastnil polobratr Charme Looka Cheltenham (Pouvoir Absolu), z něhož spadl jezdec po zkušebním skoku. Letošní první překážkové vítězství získali trenér Dalibor Török a stáj DS Pegas, jejichž NATIQUA (Rip Van Winkle) pod taktovkou ž. Thomase Boyera o dvě délky za sebou zanechala poprvé startujícího Speedera (Pouvoir Absolu). Třetí příčku získala Callawi (Pouvoir Absolu).

napajedla sacamiro

Pro své druhé trenérské vítězství si přijela do Světlé Hory Lucie Baluchová. Její šestiletý svěřenec ČEROKÉZ (Mill Pond - Čambra, Big Walt) se při desátém životním startu poprvé vítězně prosadil a Cenu Dostihové stáje Hudec - Olehla a Dibaq a.s. - II. ročník (5+, steeplechase, IV.kat., 3400 m, 50.000 Kč) vyhrál pod taktovkou am. Michala Mikšovského o tři a čtvrt délky před Satisem of Gracie (Saint des Saints). Jen krátkou hlavu ztrácel na druhé místo nejstarší účastník v poli, jedenáctiletý Rabbit King´s Best (King´s Best).

Pouze kvarteto koní se utkalo v Ceně Laboratoře Mikrochem a.s. a Gynekologie Gebauer s.r.o. - III. ročník (4l., steeplechase, V. kat., 3500 m, 30.000 Kč). Při čtvrtém startu vybojovala premiérové vítězství Stanislavem Popelkou připravovaná a odchovaná MINTAKA (Scater - Mikeila, I Shall Stay), kterou dovedl ž. Marek Stromský k více než délkovému vítězství před bratrem Sergeant Thundera (Halling) Father Paulem. Poslední do cíle dorazila s velkou ztrátou na třetím místě debutující Lasseque (Stormy Jail).

Úspěšný comeback po 14 měsících dostihové přestávky znamenala pro čtyřletou SAI FÉI (Tiger Cafe - Samara Morgan, Look Honey) rovinová Cena K-K Metal, a.s. - I. ročník (4+, IV. kat., 3300 m, 30.000 Kč). Teprve podruhé startující amatérka Nikol Zapletalová dovedla svěřenkyni Antonína Nováka k prvenství o třičtvrtě délky před Carry the Glory (Blue Coral) a Gormenem (Normen). Ten ale již sledoval jejich souboj s odstupem více než deseti délek.