Bartos josef2„Máme za sebou další období, kdy se evropské dostihy konají v covidovém režimu. Bez diváků. Musím přiznat, že to vůbec není příjemné, jezdit v takových podmínkách a dodržovat všechna opatření. Pořád jsou potřeba potvrzení, provází nás spousta příkazů.


Ve Francii to ještě jde, člověk tam jde s testem na váhu a pak už se může na dostizích pohybovat v podstatě tak, jak potřebuje. Horší to je ale zatím v Miláně, tam jsou jejich opatření dost nepříjemná a celý dostihový den pak prostě není tak v pohodě, jak by mohl být. Majitelé mají prostor tady, jezdci tady, trenéři tady. Není to jednoduché...

Ještě nejlepší to je v samotném dostihu, člověk se soustředí na svou práci a jede. Nepřítomnost diváků ale cítíme všichni. Jsme rádi, že se běhá, ale až se bude jezdit před lidmi, bude to docela jiný level ježdění, budeme se na ty dostihy určitě víc těšit. Ať to bude v zahraniční, nebo u nás doma, až se tady sezóna nakonec rozběhne.

Že to u nás nebude začátkem dubna, to už jsem tušil před měsícem, takže mě odsunutí startu sezóny nijak nepřekvapilo. Určitě je to složitá věc a potřebovali bychom, aby se situace a taky různá omezující opatření co nejdřív vylepšily. Čím budou ta opatření kratší, tím líp pro nás všechny kolem dostihů.  Myslím, že si všichni uvědomujeme, že situace vůbec nebude růžová kvůli penězům, financování dostihů dostane s covidem velkou ránu a je jasné, že počty dostihů ani peníze se zřejmě nijak nenavýší.

Z nových  zpráv v českém turfu jsem zaznamenal konec žokejské kariéry Davida Lišky. Mrzí mě to, i když samozřejmě chápu jeho důvody. Vyrostl natolik, že už pro něj ježdění v dostizích na rovinách nedává smysl, ale pro naše dostihy to je určitě ztráta. Samozřejmě v těchto dnech sleduji taky to, jak si vedou kluci, kteří jezdí v cizině, Tomáš Lukášek nebo Václav Janáček. Tomáš má v Kataru skvělé angažmá a je výborné, co tam všechno dokázal, a já mu k tomu hodně fandím.

Samozřejmě jsem taky zaznamenal festival v Cheltenhamu, ale i jako pro diváka to pro mě bez lidí nemělo tu atmosféru. Přišlo mi to letos takové chudší a nemyslím si, že bych si z Cheltenhamu něco speciálně zapamatoval. Do Anglie určitě nebude letos jednoduché se podívat s koňmi z Evropy, ale já  ambici na další anglické starty ani nijak zvlášť nemám. Mně se líbí dostihy na překážkách ve Francii, budu rád, když se Scuderii Aichner bude dařit  nějak tam vystrčit růžky. Osobně mám moc rád Auteuil, líbí se mi ta dráha i styl  ježdění. Kdyby se nám letos povedlo najít třeba pět koní, s kterými se tam dá pravidelně běhat, bylo by to výborné."

Josef Bartoš
připravil Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net