chuchle5Dvě velká lákadla má nedělní dostihový program se začátkem ve 14 hodin na pražském závodišti. Tím prvním je předzkouška jarních klasických dostihů, Memoriál Rudolfa Deyla, kde nechybí v osmihlavém poli šampionka Love Connection v sedle se svým stálým jezdcem ž. Chaloupkou. Stejný počet koní vybojuje také jubilejní 60. ročník Velké dubnové ceny Factoringu České spořitelny, a.s. Polovinu startujících tvoří zástupci loňského tříletého ročníku na čele s klasickým vítězem Sir Sunem a Zockem. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se dokáží zařadit mezi špičkové starší koně. Mezi nimi jsou i dva výborní zástupci stáje Statek Blata Český ráj, Tamarind Cove a Timekeeper.

Vítězka Ceny Masise a Ceny zimní královny Love Connection poskytuje ve 44. Memoriálu Rudolfa Deyla všem svým soupeřkám menší hmotnostní výhodu, většinou 1,5 kilogramy. Na pražském závodišti běhala zatím jen jednou, a to v červnu při svém debutu, kdy doběhla druhá za dvojnásobným vítězem Golden Alighieri (Durante Alighieri). V poli nechybí ani další tři klisny z tabulového doběhu testu pro dvouleté klisny. Carmella (Areion) tehdy s ryzkou stáje TAHLO Šefraný bojovala o vítězství a podhledla jí o krk. Délku za oběma klisnami skončila Lareona (Areion) stáje DAR. Do Memoriálu Deyla byla dohlášena Rapet (Camacho), která se dobře prezentovala v Gerschově memoriálu, kde doběhla na čtvrtém místě mezi špičkovými hřebci.

Vůbec poprvé se tuzemskému publiku představí posila Hřebčínu Krásné Údolí Summer Dress (Bated Breath), která byla zakoupena z Francie. Tam jako dvouletá za barvy bývalého majitele startovala šestkrát, přičemž se pokaždé umístila. Po třetím místě v Chantilly v prodejním dostihu  byla zakoupena za  14.100 euro českou stájí. V následném startu12. prosince v Marseille se ale již klisna neprosadila na tabuli. Z Anglie byla získána pro Stáj Arenzo Cool Baby (Intense Focus). Černá hnědka všech sedm svých startů v rozmezí 19. července až 18. ledna absolvovala na trati 1000 metrů, přičemž čtyřikrát doběhla do pátého místa. Nejvíce se jí dařilo 5. ledna v Southwellu na povrchu all-weather, kde byla třetí, čtyři a půl délky za vítězem. V sedle nové svěřenkyně trenéra Vinklárka bude v Německu působící Carlos Henrique da Silva Filho, který bude startovat na české dráze poprvé. Sestavu testu pro špičkové tříleté klisny doplňují poslední z Ceny zimní královny Rabbit Bated (Bated Breath) a vítězka z Mostu Laila Blue (Blue Coral).

VDC dobeh
Vzpomínka na loňský ročník Velké dubnové ceny. Zvítězil Father Frost s žokejem Bauyrzhanem Murzabayevem, ale Aldzarb jdoucí u bariéry prohrál jen těšně. V neděli bude mít možnost reparátu (foto: Petr Nowicki)

O hodinu později bude odstartována 60. Velká dubnová cena Factoringu České spořitelny, a.s. Jediným koněm, který loni v dostihu startoval loni, je svěřenec trenéra Šavujeva Aldzarb (Duke of Marmalade). Ten tehdy bojoval o vítězství s Father Frostem, na kterého o krk v cíli nestačil. Silnou dvojici vyšle na start stáj Statek Blata Český ráj. Starší Tamarind Cove (Galileo) se rozběhal o velikonočním pondělí v Lysé nad Labem, kde byl třetí na trati 1700 metrů. To Timekeeperovi (Galileo) se ve vytrvaleckém dostihu tolik nevedlo. V neděli si poprvé vyzkouší trať 1800 metrů, zatím běhal převážně vytrvalecké dostihy. Do Velké dubnové ceny míří i vítěz z Lysé nad Labem Charles Quatrieme (Motivator), který v Praze nestartuje často, ale dokázal tu už velmi dobré výsledky. Hlavně pro něho hovoří výborná forma.

Druhé kvarteto ve Velké dubnové budou tvořit loňští "klasici". Nejvyšší hmotnost v poli 61 kilogramy ponese vítěz Velké jarní ceny Sir a čtvrtý z  Českého derby Sir Sun (Power). Vítěz Lázeňské míle Zock (Rock of Gibraltar) změnil přes zimu tréninkové středisko a v neděli ho poprvé vyšle na start trenér Šatra. V Lysé nad Labem se rozběhal Duke of Darhorse (Duke of Marmalade), u něhož tým v zimě pracoval na zklidnění. Nováčkem na českých drahách je svěřenkyně zkušeného trenéra Fedorowicze Chancellor (Stormy River). Ryzka  jako dvouletá neběhala a loni měla sedm startů na tratích 2000 až 2900 metrů. Vyhrála dvoukilometrový dostih v Deauville a třikrát se umístia.

Ze tří dostihů třetí kategorie vybíráme Cenu Shamalgana na 2200 metrů určenou tříletým koním. Z nich je nejznámější účastnice Ceny zimní královny a snadná vítězka z Mostu Queentera (Champs Elysees) stáje Michaela-Hruboš. Motorsport (Motivator) loni debutoval v Gerschově memoriálu a poté dvakrát startoval bez většího úspěchu ve Francii. Dobrý debut loni absolvoval v listopadu v MostěCorleone (Camelot) a v jeho sedle znovu bude vedoucí jezdec šampionátu David Liška. Trenér Josef Váňa vyšle do dostihu dvojici debutantů - Saint Sanku (Saint des Saints) a Flashpointa (Shirocco). Ve Francii loni dvakrát startovaly dosud českým publikem nespatřené klisny Maine d´Ange (Motivator) a Tosen Puissance (High Chaparral), která byla do dostihu dohlášena.