Cena triletych klisen dobehDnešní mítink na závodišti v Praze čítal kromě Českého derby další čtyři dostihy nejvyšší kategorie. Ve dvou z nich se prosadili koně poprvé startující v českém turfu - Wagram trenéra Koplíka ovládl Tattersalls Mile, zatímco stájový kolega Nagano Golda Premier Lion kraloval vytrvalcům. Mezi sprintery se dokázal prosadit při prvním startu mezi elitou Mollys Best. A v předzkoušce Oaks zazářila outsiderka Ile Jones v tréninku MUDr. Hulínského.

Slavnostní dostihové odpoledne na pražském závodišti otevřela Cena EBF (3l., III. kat., 1800 m, 60.000 Kč) se 13 tříletými dosud nezvítězivšími adepty na startu. Favoritem dostihu byl účastník Velké červnové ceny Corston, který původně figuroval i na přihláškách do Českého derby. Žokej Jaroslav Línek vedl zástupce stáje Russian Racing Syndicate blízko čelu dostihu a v polovině cílové roviny už byl vepředu, společně s klisnou Storm de Nuit (Vespone), která minule usilovala o vítězství v Mostě. Svěřenec letos počtvrté triumfujícího Arslangireje Šavujeva CORSTON (Camelot) nakonec dominoval o tři čtvrtě délky před klisnou. Půldruhé délky za ní skončila na třetím místě Fable (Age of Jape), která se na Turf Gala zúčastnila Ceny Arvy.

Po škrtnutí Forte nastoupilo na start Ceny Výživových programů Fitmin (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč) osm juniorů. V dostihu si dobře počínala favoritka Darkelton Lady (Egerton), která si již odbyla dostihový křest 1. června, ale nakonec se musela sklonit před debutující MILUŠKOU ex MEGGLE (z Medula, Rakti), která je dcerou strakatého plemeníka I Was Framed (Racey Remarque). Svěřenkyně trenéra Karla Germiče totiž v závěru dostihu vystupňovala pod vedením Michala Hroudy tempo a dokázala favoritku porazit o půl délky. Třetí příčku si připsala Fatra Glonka (Age of Jape). Chovatelkou a spolumajitelkou klisny je trenérova partnerka Jana Bečková. Hnědka reprezentuje stáj J.T.K. Bečková - Germič, která se dočkala vítězství po bezmála třech letech.

Třetím dostihem v pořadí byl první jedničkový test, 15. Sprintérská cena Auto Jarov Kunratice (3+, I. kat., 1200 m, 200.000 Kč), ve které obhajoval vítězství z loňského roku Mr Right (Echo of Light). Cestu v cílové rovině neměl jednoduchou, Filip Minařík v jeho sedle musel několikrát měnit stopu, a nakonec skončil na třetím místě. V dostihu se totiž prosadil nováček mezi elitou MOLLYS BEST (Elusive City), který byl nedávno škrtaný z mostecké Ceny Jezdectví. Zástupce Stáje Filip a svěřenec trenérky Kateřiny Berthier neprohrál ani potřetí za sebou a v cíli měl náskok půl délky na rovněž pěkně finišujícího Lexceeda (Exceed And Excel). Čtvrtá příčka připadla matadorovi Hello Hobby (Intense Focus) a poslední dotaci bral jeden ze dvou tříletých koní na startu, Politicum (Lethal Force), který uzavřel tabulový doběh také předtím ve Velké jarní ceně. Dostih skončil velkým úspěchem pro ž. Pavlínu Filipovou, trenérku Berthier a více než 20 let existující Stáj Filip, kteří si připsali dnes první vítězství v nejvyšší kategorii.

Zlaty Pohar Praha dobeh
Vítězství Premier Liona a Davida Lišky v 60. Zlatém poháru Rádia Impuls

Roli favorita dokázal potvrdit v 16. Tattersalls Mile (3+, I. kat., 1600 m, 200.000 Kč) svěřenec trenéra Zdeno Koplíka Wagram hájící barvy letos poprvé registrované stáje MS Racing rodiny Jalových. Zpočátku v dosthu hýřili aktivitou Tropical Bond (Forever Bond) a právě Wagram, ale v lahovickém oblouku převzal vedení Master Of Gold (Gold Away). Dvě stě metrů před cílem ho po levé straně minul ž. Radkem Koplíkem vedený WAGRAM (Orpen) a při třetím startu za tréninkové středisko Malá Víska rodiny Koplíkových si připsal první vítězství. Skvělý výkon podal také tříletý Torque Power (Toronado). Třetí z Velké jarní ceny totiž v cíli dokázal stáhnout náskok vítězného Wagrama na půl délky. O délku zpět doběhl další tříletek Calorific (Aussie Rules). A blízko byl i další kůň z Velkých Karlovic George Boole (Art Connoisseur). Pátou příčku získal vítěz Ceny Jezdectví Zock (Rock of Gibraltar).

Jedno z největších překvapení sezóny se zrodilo v testu klisen na čtvrtý klasický dostih sezóny, 40. Ceně tříletých klisen (3 l.kl., I. kat., 2200 m, 150.000 Kč). Část dostihu odvodila hůře ovladatelná Motivator Lady (Durante Alighieri), a v cílové rovině spolu bojovaly svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové, klasická vítězka a favoritka dostihu Golden Memory (Havana Gold) a Falcon Baby (Sir Percy). Podél divácké bariéry se jim ale silně přibližovala dosud nevítězná účastnice dostihů třetí kategorie ILE JONES (Zambezi Sun), kterou vedla ž. Vendula Korečková. Svěřenkyně trenéra MUDr. Václava Hulínského a zástupkyně stáje Protendon - Hulínský dominovala o půl déky před Lady Roseburg (Authorized), jejímž letošním nejlepším výsledkem dosud bylo páté místo v Memoriálu JUDr. Frankenbergera. Třičtvrtě délky zpět doběhla Falcon Lady před favoritkou Golden Memory a tabulový doběh uzavřela Moon Shot (Rajsaman). Dostih byl bohužel poznamenán velkou nervozitou na startu. Loňská šampionka Dark Absolu  (Pouvoir Absolu) nevstoupila do startovacíh boxů a Colombina (Planteur) se dostihu nezúčastnila pro zranění ž. Petra Foreta u boxů.

Pouhých dvacet minut po skvělém výkonu Nagano Golda v Ascotu zažila stáj Syndikát V3J a trenér Václav Luka další velkou radost, tentokrát ve Velké Chuchli. První start nové akvizice syndikátní stáje v  60. Zlatém poháru Rádia Impuls (4+, I. kat., 2400 m, 200.000 Kč) totiž hned skončil vítězstvím. Čtyřletý PREMIER LION (Zanzibari) v roli favorita zvítězil snadno o dvě délky před pěkně finišujícím tříletým Darkolvou (Dark Angel) a poprvé za trenérského vedení Grega Wroblewského startujícího Portorikose (Intense Focus).Jen hlavu a nos za ním skončili Dominique (Motivator) a Bonys (Intense Focus).

V závěrečném dostihu, Ceně Unicredit Bank (3+, handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč), se prosadila čtyřletá svěřenkyně trenéra Filipa Neuberga MO MY DREAM (Martillo), která absolvovala teprve třetí start v kariéře. Klisna o více než délku za sebe odkázala minule vítěznou Wanikoro (Egerton) a Mystic Golfera (Torlus). V sedle vítězky Stall Mäder - Neuberg byl žokej Jan Verner.