Cena prezidenta dobehPoslední velký rovinový dostih, Sherlog 98. Cenu prezidenta republiky, udělal tečku za letošní sezónou na pražském závodišti. Stejně jako již několik srovnávacích testů předtím, tak i tradiční ultravytrvalecký test vyzněl ve prospěch tříletých koní. Trenér Pavel Tůma vítězstvím Be Mastera s ž. Janem Vernerem v sedle završil výborný říjen, který mu přinesl triumfy ve čtyřech významných dostizích - vedle pardubických triumfů Tzigane du Berlais a Anakinga to byl také úspěch v Ceně zimního favorita s King Archiem minulou sobotu. Jediné double se během mítinku povedlo trenéru Allanu Petrlíkovi a stáj Rabbit Trhový Štěpánov, kteří také ovládli poslední díl seriálu Fitmin Cupu.

Pět tříletých a pět koní čtyřletých a starších nastoupilo dnes na start posledního rovinového dostihu nejvyšší kategorie sezóny, Sherlog 98. Cena prezidenta republiky (3+, I. kat., 3200 m, 150.000 Kč). O tempo v supervytrvaleckém dostihu se až do cílové roviny staral Mount Q (Mount Nelson), zatímco favorit Barabash (Intense Focus) cválal okolo páté příčky. V kontaktu s čelem dostihu byl také Be Master, kterého vedl žokej Jan Verner na třetí pozici. Cílová rovina byla plně záležitostí tříletých koní, když na Mount Q zaútočili tři jeho vrstevníci. Vnější stranou dráhy předvedl silný finiš zástupce stáje Dr. Charváta BE MASTER (Masterstroke), kterému po úspěchu v Memoriálu Dr. Frankenbergera kvůli nízkému handicapu zůstalo zapovězeno České derby, a dnes naplno českému publiku ukázal, co v něm vězí. Pod taktovkou Jana Vernera dominoval o tři a půl délky před poprvé v nejlepší společnosti startujícím sériovým vítězem Sapientim (Egerton). Třičtvrtě délky za ním docvál do cíle třetí Barabash. Mezi něho a pátého Mount Q se jako nejlepší ze starších koní překvapivě vklínil Urbi et Orbi (Observatory), který byl největším outsiderem dostihu. Devátým místem se rozloučil se svou dlouholetou výbornou kariérou vítěz čtyř velkých dostihů Always on Sunday (Sunday Break). Trenér Pavel Tůma si připsal do rovinového šampionátu sedmé vítězství, z toho ale čtvrté v nejvyšší kategorii. Žokej Jan Verner získal letos 14. triumf a první v nejvyšší třídě.

napajedla sapienti5

O adrenalin nebyla nouze v úvodní překážkové Ceně EŽ Praha, a.s. ve spolupráci s Českou televizí (4+, prout. překážky II. kat., 3300 m, 120.000 Kč). Vysokou favoritkou dostihu byla svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové Famous Valley, která neprohrála v posledních šesti dostizích. O tempo se staral od počátku dostihu Jaroslav Myška s Taste of Rockem (Myboycharlie), zatímco v zadní části kompaktního pole cválala favoritka a za ní ještě nedávný vítěz z Pardubic Čáriray (Ray of Light). FAMOUS VALLEY (Famous Name) se v posledním oblouku dostala do čela a dopředu se také posouval Čáriray. Bohužel předposlední překážka přinesla pád tří koní a tak nakonec dostih platně dokončila jen polovina startujících. Reprezentantka stáje Stanislav Chudáček musela ještě na posledních 150 metrech bojovat o vítězství s Čárirayem, ale Sertash Ferhanov už vítězství nepustil a o půldruhé délky přivedl klisnu k vítězství. Daleko za nimi jako poslední dorazil do cíle na třetím místě Quinze de la Rose (Turtle Bowl).  Vítězný tým - tedy majitel Stanislav Chudáček, trenérka Vocásková a Sertash Ferhanov - dnes také převzali čestné ceny za vítězství v překážkovém seriálu Elektrizace železnic Praha a.s.

Devět talentovaných žáků a mladých jezdců změřilo síly na startu posledního dílu seriálu Hipospol Cupu, Ceny Střední školy dostihového sportu a jezdectví (3+, handicap IV. kat.,1800 m, 40.000 Kč). Po startu se nekompromisně dostala do čela dvojice zástupců stáje Rabbit Trhový Štěpánov, Morgan (Durante Alighieri) a preferovanější Rabbit Win (Rip Van Winkle). V cílové rovině přešla do čela tříletá RABBIT WIN (Rip Van Winkle), na kterou ale ještě zaútočil matador Chuan Che (Jazz Dancer). Žákyně Simona Laubeová ale dokázala žáka Milana Davida v sedle Chuana Che přejezdit a zvítězila o třičtvrtě délky před ním. Třetí příčka patřila Davidu Liškovi, který vedl Determis (Dandoun). Po dostihu předávala ceny vítězům legendární jezdkyně Miloslava Hermansdorferová. V celoročním seriálu Hipospolu Cupu zvítězila celkově Simona Laubeová, která ho vyhrála i v loňském roce.

Cena prezidenta dekorovani
Vítězové Sherlog 98. Ceny prezidenta republiky - trenér Pavel Tůma, žokej Jan Verner a tříletý zástupce stáje Dr. Charváta Be Master, který letos vyhrál už potřetí

Třetím dostihem, Cenou společnosti Dibaq, a.s. – výrobce značky Fitmin (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč), se uzavřel také tradiční celoroční seriál Fitmin Cup určený dvouletkům českého chovu. Se vstupem do boxů měli problémy tři koně, a bohužel Oresto (Midships) ke svému debutu nakonec nenastoupil. Osmihlavému poli dlouho šéfovala Gilienne (Stormy Jail), ale v polovině roviny začal získávat převahu ZAMINDARTON (Egerton - Rabbit Zamindar), Zamindar). Při svém čtvrtém startu a za podpory žáka Davida Lišky získal své první vítězství velmi lehce o sedm délek před klisnou Gilienne. Třetí příčku získal stájový kolega vítěze Maestro Alighieri (Durante Alighieri). David Liška tak už zaznamenal své 31. vítězství v sezóně a náskok na druhého Beysima Ferhanova navýšil o 9" zásahů". Allan Petrlík si 24. vítězstvím upevnil druhou příčku v šampionátu trenérů na rovině.

napajedla zamindarton

Favoritovi, resp. favoritce Gansenblumchen (Elusive Pimpernel),  se nedařilo ani v Ceně Auto Jarov Kunratice (3+, handicap IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč). V cílové rovině vystřídala vedoucí Simonu Laubeovou a Fantastic Lady (Rol´Over Beethoven) žokej Martina Havelková v sedle svého svěřence Herbeboise (Scyris) a zdálo se, že druhé letošní vítězství je pro tuto dvojici na dosah, ale vnější stranou dráhy ještě uplatnil dlouhý táhlý finiš MY CHARLIE MAN (Myboycharlie). V souboji dvou nejúspěšnějších jezdkyň působících v Česku nakonec uspěla Vendula Korečková, která v sedle 60,5 kg zatíženého svěřence trenérky Lenky Syslové a zástupce stáje R & L porazila o hlavu o 11 kg méně zatíženého Herbeboise. Třetí místo o třičtvrtě délky zpět získal Petingo Dancer (Near Dancer). Lenka Syslová může slavit třetí vítězství v sezóně a ž. Korečková letošní dvacáté na české dráze.

Vysokým favoritem 12. ročníku Ceny běloušů CK Martin Tour (3+, II. kat., 1600 m, 100.000 Kč) byl účastník jedničkových dostihů Facts And Figures (Galileo). Ten ale dnes neměl svůj den, špatně odstartoval a nakonec skončil s odstupem na posledním čtvrtém místě. Dostih ovládl po taktice start - cíl zástupce stáje DAR FINIOS (Midships - Finity Run, Hurricane Run). V jeho sedle byl v Německu působící žokej Jaromír Šafář, který zaznamenal 12. vítězství na tuzemské dráze. O dvě a půl délky zpět zůstal spolehlivý Sirius (Stormy Jail) a pěkný výkon předvedl i teprve popáté startující Chartum (Rosensturm), který byl za ním v cíli o necelou délku zpět. Loňskému šampion-trenérovi Ludvíku Harisovi se daří, tohle bylo už 19. vítězství na rovině a v šampionátu mu patří třetí příčka.

Na Cenu CPI Hotels (3+, handicap III.kat., 1200 m, 60.000 Kč) určitě bude rád vzpomínat žokej Jiří Chaloupka, který si právě v tomto dostihu připsal jubilejní 200. vítězství na pražské dráze a stal se tak 10. jezdcem, který dokázal dosáhnout tak vysokého počtu vítězství. V dostihu vedl svěřence jednoho z nejzkušenějších trenérů Jaroslava Drlíka SHEIKa YERBOUTIho (Look Honey - Sonka, Desert Prince). Ten nesl nejvyšší hmotnost v poli 62,5 kg a přesto dokázal porazit o 12,5 kg méně zatíženého favorita dostihu Tapaja (Sabiango). Třetí peníze získala vítězka předchozích dvou startů Lady Hortenzie (Heretic).

Vzhledem k rozbité dráze se startovní pole v závěrečném dostihu, Ceně CPI Property Group (3+, handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč) rozdělilo na dvě skupiny. Tři koně cválali podél bariéry a dalších šest na vnější straně dráhy. Na konci oblouku se pole dostalo k sobě a v cílové rovině se koně roztáhli po celé šířce dráhy. Roli favorita snadno splnil nejblíže divákům cválající ORPHEUS (Stormy Jail - Orphan, Zafonium), který pod taktovkou Michala Hroudy dominoval o téměř čtyři délky před spolehlivým Mystic Golferem (Torlus). Třetí příčku získal dlouho vedoucí a málo zatížený Noble Fox (Generous). Vítěz patří stáji Ekofarma Rybár. Trenérce Evě Záhorové se v posledních dvou sezónách hodně daří. Stejně jako loni, tak i letos jí připravovaní koně vyhráli sedm dostihů.