Tuto neděli před bohužel prázdnými pardubickými tribunami vyvrcholí překážková sezóna 130. ročníkem Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Za aktuální situace, kdy vláda zatím na dva týdny omezila venkovní sportovní akce na 20 účastníků, bude nedělní mítink (pokud JC nevyjedná výjimku pro dostihy jako výkonnostní zkoušky a nikoliv sport) zřejmě na kratší, ale možná i dlouhou dobu posledním dnem neklidné sezóny. O tom víc bychom si ji, byť jen u TV obrazovek, měli vychutnat. Nechť Vám k tomu dopomohou i následující vizitky ůčastníků.




1 ALL SCATER, 10, tr. Jana Řezáčová, Veronika Škvařilová-Řezáčová 70,0

Párkrát se účastnil jedničkového dostihu, neměl tam ale co dělat. Dosud nikdy nevyhrál dostih a má problém i ve čtvrté kategorii. Jediného umístění dosáhl před čtyřmi lety, kdy byl druhý v pardubické trojce. Kvalifikaci splnil koncem srpna, ani jednu chvíli však nebyl v dostihu a od začátku ztrácel. Jeho tým si jde asi splnit sen o účasti ve Velké pardubické.
Před osmi roky absolvovala první životní dostih Veronika Řezáčová, která se v letošním roce provdala, a tak na start nejsledovanějšího tuzemského dostihu nastoupí s dvojicí příjmení Škvařilová-Řezáčová. První životní vítězství si připsala v roce 2017 na dráze v Mimoni v sedle Imphala. Od té doby jí vítězství přibývají pravidelně, zatím se zastavila na čísle sedm. Start s All Scaterem ve Velké pardubické je splněním snu, dokončením dostihu může rozšířit nepočetné řady žen, které si poradily s nástrahami 6900 metrů dlouhého dostihu.

2 LODGIAN WHISTLE, 7 tr. Štěpánka Myšková ž. Jaroslav Myška 70,0
Od začátku překážkové kariéry se jevil nadějně, vítězství a cenná umístění sbíral v menších dostizích přes lehčí skoky u nás i ve Francii. Až loni se zaměřil na pardubické krosy a hned ve druhém startu vyhrál Cenu Labe. Její sestava sice loni nebyla z nejsilnějších, svoji třídu ale potvrdil letos, když vyhrál třetí kvalifikaci. Ta se zpočátku vyvíjela v extrémně pomalém tempu, za irskou lavicí, na níž v minulém startu chyboval, však převzal iniciativu a udělal si dostih pro sebe.
Už dlouhá léta patří Jaroslav Myška k tuzemské překážkové elitě. Na svém kontě má 311 vítězství, a to ho řadí mezi sedm nejúspěšnějších překážkových jezdců historie. Na svém kontě má 52 vítězství v dostizích nejvyšší kategorie, ale triumf ve Velké pardubické mu stále chybí. V současné době v nedalekých Valech u Přelouče s manželkou Štěpánkou připravuje 19 koní. Velkou pardubickou už absolvoval sedmnáctkrát a maximem jsou dvě třetí, tři čtvrtá a tři pátá místa. V posledních třech letech se představil vždy s tempařem Bridgeurem, dvakrát byl sedmý a jednou nedokončil. S Lodgian Whistlem jsou ambice vyšší, je to vítěz letošní třetí kvalifikace.


Lodgian Whistle poráží Catch Lifa ve III. kavlifikaci. Foto Bohumil Křižan, Jockey club

3 HEGNUS, 12 tr. Radek Holčák ž. Lukáš Matuský 70,0
Mezi špičku překážkářů patří od tří let, kdy vyhrál Zlatou sponu tříletých, před pěti lety přidal svou první kvalifikaci a Cenu Labe. Před dvěma lety byl druhý ve Velké pardubické a loni vstoupil do sezóny vítězstvím v první kvalifikaci. Ve Velké pardubické měl patřit k favoritům, kvůli zranění však nestartoval. Letos v první kvalifikaci potrápil loňského vítěze Velké pardubické Theophila a pak již nestartoval. V jeho věku zřejmě nechtěl jeho tým riskovat jeho zdraví na pevnějších drahách v letních měsících.
Slovenský žokej Lukáš Matuský je smolařem Velké pardubické. Zdravotní trable jej v letech 2015 až 2017 nepustily na start, v roce 2017 se musel rozloučit s účastí ve vrcholu odpoledne až v průběhu programu. Na pardubické dráze ho vídáme velmi často a v poslední dekádě patří k nejlepším, spolupracuje především s trenérem Radkem Holčákem. Je nejlepším slovenským překážkovým jezdcem historie, má více triumfů než legendární Jaroslav Brečka. Zatím má na svém kontě pouze tři starty ve Velké pardubické, v roce 2013 obsadil s Peintre Abstraitem páté místo. V posledních dvou ročnících byl v sedle Vanduala a bral dvakrát osmé místo.

Nepřehlédněte: Před 47 lety vyhrál Velkou anglický Stephen's Society s Chrisem Collinsem. Amatérským jezdcem, jehož k cestě do Pardubic inspiroval článek v časopise Country Life

4 BUGSIE MALONE(IRE), 10 b tr. Radek Holčák, Adam Čmiel 70,0
V Británii vyhrál tři handicapy na 3 míle v Kemptonu. U nás se loni zaměřil na Itálii, v Gran Premio Merano mu však ujelo sedlo. S pardubickou cross country se seznámil v první kvalifikaci, kdy v konci slábnul. Další start šel Cenu Peruána, kde však měl problém s překonáním irské lavice v obráceném směru. Druhý jezdecký debutant na startu letošní Velké pardubické.
Adam Čmiel začal dostihovou kariéru již v roce 2009, ale dlouhá léta jen paběrkoval, maximem byly dva triumfy za rok. Zlom nastal v roce 2018, kdy si připsal 7 čárek, stejně úspěšný je i v letošním roce. K duhu mu jde spolupráce s trenérem Radkem Holčákem. Zatím se neprosadil v dostihu nejvyšší kategorie. Podařilo se mu letošní léto, kdy vyhrál celkem šest dostihů. Celkem má na svém kontě 26 vítězství, kromě České republiky vyhrál také na Slovensku a v Polsku.

5 CATCH LIFE(ITY), 12 tr. Radim Bodlák, ž. Niklas Lovén 70,0
Před lety vyhrál Velkou mosteckou a bral přední umístění ve Velké slušovické. Zaměřoval se spíš na travnaté dráhy a loňské formy již nevypadaly nejlépe. Letos změnil trenéra a ukázalo se, že s pardubickými krosy nemá problém. V přetaktizované třetí kvalifikaci bral druhé peníze a ani čtvrté místo v té poslední nebylo špatné, i když za Sottoventem a Vandualem dokončil s odstupem.
Švédský velmi zkušený jezdec Niklas Lovén se v poslední pětiletce představuje tuzemskému publiku poměrně často. Zlom nastal v roce 2016, kdy začal více spolupracovat s trenérem Radimem Bodlákem. V Pardubicích se poprvé prosadil v roce 1994 s Chabarovskem, Velkou pardubickou zažil poprvé v roce 2012, ale do cíle se s Imbirem nedostal. V roce 2016 s Delight My Fire vyhráli druhý nejvýznamnější dostih v den Velké pardubické, Cenu Labe, a v roce 2017 skončili na třetí místě ve Velké pardubické. O rok později Velkou s Delight My Fire nedokončil, stejně jako v loňském roce s Mahonym. Kromě švédských dostihů, často startuje také v Polsku, kde s Cosmic Magicem vyhrál druhou zářijovou neděli Velkou wroclawskou, nejvýznamnější polský překážkový dostih.

6 CASPER(FR), 8 tr. Čestmír Olehla, ž. Sertash Ferhanov 70,0
Zpočátku kariéry se zaměřoval na starty ve Francii, srovnání s naší špičkou ukázal před třemi lety, kdy byl druhý ve Stříbrné trofeji. Pak se zaměřil na cross country, nevyhnul se však zdravotní pauze. Loni se postupně zlepšoval a byl druhý v Ceně Vltavy. Letos byl šestý v první kvalifikaci, naposledy byl druhý v Ceně Peruána za suverénním Evženem.
Čtyři roky působil v České republice bulharský jezdec Sertaš Ferhanov. Na konci velmi úspěšného roku 2018, kdy se stal tuzemským překážkovým šampionem přesídlil do Francie, ale do České republiky stále dojíždí a je poměrně vyhledávaným jezdcem. V Česku vyhrál šest dostihů nejvyšší kategorie, celkem má na kontě 69 vítězství, letos dvě v Pardubicích a tři ve Francii. Velkou pardubickou jel poprvé v roce 2015 s Gauner Danonem, ale pro pád nedokončil, druhou účast měl v roce 2017 s Power Zarem, kterého zastavil. V roce 2018 vedl Pareta a skončili na desátém místě. Loni byl v sedle Delight My Fire a dostih nedokončili. Při pátém startu má šanci vylepšit svoji bilanci.

Nepřehlédněte: Theophilos osaměl v čele sázkové nabídky na Velkou. Klesá i Sottovento, naopak kurzy Hegnuse, Tzigane du Berlais i No Time to Lose stále rostou

7 MAZHILIS(FR), 11 tr. Josef Váňa, ž. Jiří Kousek 70,0
Před čtyřmi lety vyhrál Gran Premio Merano. Loni se propracoval i mezi naši špičku krosařů a po třetím místě v poslední kvalifikaci skončil ve Velké pardubické čtvrtý. Letos po aktivním průběhu v první kvalifikaci v rovině zeslábl, tu třetí šel zas moc defenzivně. O jeho formě toho moc nenapověděl start v Ceně Peruána, kde skončil po kolizi na irské lavici. Měl problém s nadváhou, ale loni se na podzim do formy dostal.
Ostřílený světoběžník Jiří Kousek je k vidění v sedlech překážkových koní už dlouhá léta, pracoval také jako trenér. V posledních třech sezónách jezdí hodně v Itálii, kde ho využívají čeští i italští trenéři. Velmi úspěšnou sezónu měl v roce 2018, ale poslední dva roky už to není ono, také ze zdravotních důvodů. Svou letošní bilanci vylepšil osm dní před vrcholem sezóny na dráze v Brně, kde se prosadil dvakrát. Celkem má na kontě 250 vítězství. Na startu Velké pardubické byl dvanáctkrát a maximem je druhé místo, přidal i třetí a čtvrté. V posledních čtyřech ročnících byl vždy po dostihu na pódiu pro nejlepších sedm jezdců, dvakrát dokončil pátý a dvakrát šestý. V minulém roce byl partnerem Ange Guardiana.

8 SOTTOVENTO(GER), 8 tr. Josef Váňa, ž. Jan Kratochvíl 70,0
Je objevem letošní sezóny. V minulých letech nepatřil ke špičce, ale loni porazil Caspera a byl třetí v Ceně Labe. Letos se po úvodním startu v klasické steeplechase našel na dlouhých tratích kvalifikací. Dokázal potrápit neporazitelného Ange Guardiana a poslední kvalifikaci jistě vyhrál před Vandualem.
Žokeji Janu Kratochvílovi se dostihový život změnil po Velké pardubické 2012, kdy nastoupil k Josefu Váňovi. Od té doby začal stoupat v žebříčku výše a dosahuje velkých úspěchů. Za prvních pět sezón v dostihovém sedle vyhrál jednou, od té doby počítá vítězství na desítky a ve své kariéře už nasbíral 149 vítězství. Vyhrál Velkou pardubickou s No Time To Lose v roce 2017 a Gran premio v Meranu v roce 2016 s Mazhilisem. V letech 2015 a 2016 se stal českým překážkovým žokejem šampionem. Ve Velké pardubické zatím startoval čtyřikrát a vždy dokončil mezi nejlepšími. V roce 2014 byl osmý, v roce 2016 druhý a o rok později vyhrál. V roce 2018 ho na start nepustilo zranění a v loňském roce s Mazhilisem finišoval čtvrtý.


Sotovento vítězí ve IV. kvalifikaci. Foto Milan Křiček 

9 DULCAR DE SIVOLA(FR), 7 tr. Stanislav Kovář, Josef Borč 70,0
První rok u nás se ukazoval jako nadějný krosař a v Závěrečné cross country bojoval o prvenství. Loni v šesti letech moc uspěchal přechod mezi naši elitu mířící do Velké pardubické. V ní skončil devátý. V jediném letošní startu se ale ukázal v dobrém světle, když v první kvalifikaci skončil čtvrtý.
V loňském roce se splnil Josefu Borčovi životní sen. Premiérově byl na startu Velké pardubické a v sedle Dulcar de Sivoly obsadil deváté místo. Letos si účast zopakují. Na dostihových drahách se Borč objevuje od roku 2003, startuje na rovinách i na překážkách, ale velkých výsledků nedosahuje, maximem jsou tři triumfy ve třetí kategorii. Na rovinách vyhrál deset dostihů a na překážkách osm. Na triumf čeká od 4. srpna 2018, kdy vyhrál překážkový dostih v Mimoni. Jeho nejúspěšnějším rokem byl 2014, kdy vyhrál čtyři dostihy. Letos se zatím na dráze představil šestnáctkrát.

10 STRETTON, 10 tr. Stanislav Popelka, ž. Marek Stromský 70,0
Letos byl čtvrtý ve druhé kvalifikaci, ale s odstupem za bojujícími Ange Guardianem a Sottoventem a ani koncem srpna v předzkoušce Ceny Vltavy dvakrát nezářil. Jeho forma ale pravidelně graduje na podzim. Již jako pětiletý vyhrál Cenu Jana Kašpara, v posledních dvou ročnících se ve Velké pardubické umístil na třetí a druhém místě, když loni prohrál s Theophilem až po velkém boji.
O dalším velmi zkušeném tuzemském překážkovém jezdci Marku Stromském toho bylo v souvislosti s Velkou pardubickou napsáno už hodně. Kariéru začal v rovinových dostizích, kde vyhrál klasický dostih. Velkou jarní cenu. Na svém kontě má 228 překážkových vítězství a sedmnáct startů v nejsledovanějším tuzemském dostihu, dvakrát proběhl okolo cílového mezníku na prvním místě, ale vždy byl diskvalifikován. V roce 2008 pro nedodržení kurzu a v roce 2015 pro doping Nikase. V roce 2010 byl Stromský druhý s Amant Grisem o nos za Tiumenem a druhé místo si zopakoval také v roce 2018 s Hegnusem. Loni byl parťákem Sztorma, s kterým skončil na desátém místě. Po čtyřech letech bude opět v sedle svěřence trenéra Stanislava Popelky.

11 MAHONY, 8 tr. Stanislav Popelka, ž. Hakim Tabet 70,0
Před dvěma lety vyhrál Cenu Labe. Loni zahájil druhým místem v Úvodní cross country Koroka a ani na cestě do Velké pardubické si nevedl špatně. V ní však skončil pádem na Taxisu. Letos se umístil pátý v první kvalifikaci, v Ceně Peruána pak spadl na Velkém anglickém skoku, který mu dělá dlouhodobě problémy.
Francouzský žokej Hakim Tabet začal svou profesionální kariéru v červnu roku 2009, v prosinci téhož roku si připsal první vítězství. Zatím má na kontě 81 vítězství z 949 startů, ve 176 případech se jím vedení koně umístili. Nemá na kontě žádné významné vítězství, nejlepší léta zažíval v letech 2015 až 2017, kdy si připsal více než deset triumfů za sezónu. Nejvíce startů zaznamenal s koňmi trenéra Fouina na drahách na východě Francie. V letošním roce se Tabetovi ve Francii příliš nedaří, v sedle byl 26krát a jednou vyhrál. V den Velké pardubické se seznámí s českými dostihovými reáliemi.

12 RIBELINO(FR), 12 tr. Luboš Urbánek, ž. Thomas Boyer 70,0
Po diskvalifikaci Nikase se stal vítězem Velké pardubické 2015. V následujících letech šel s formou dolu, loni ale zažil menší comeback, kdy se chytil v kvalifikacích a v té poslední byl čtvrtý. Pardubickou ale skončil pádem na Taxisu. Letos absolvoval dvě kvalifikace. V té první skončil s odstupem vzadu, v té poslední to bylo lepší. Z pátého místa ale ztrácel na první dvojici Sottoventa a Vanduala.
Dalším francouzským jezdcem na startu bude Thomas Boyer, ale ten patří mezi staré známé, neboť ho na českých drahách vídáme pravidelně od roku 2012. Dlouhodobě působí v České republice v dostihové stáji Pegas ve Zhoři u Jihlavy, ale mnoho příležitostí v sedle nedostává. Výjimkou byly sezóny 2013 a 2014, kdy vyhrál 14, resp. 10 dostihů. Letos má na kontě 26 startů a jedno vítězství, celkem si připsal 153 vítězství. Ve svém životopisu už má pět účastí ve Velké pardubické, ale na velký úspěch nedosáhl. Maximem bylo desáté místo s Paretem v roce 2014. Loni dovedl Zarifa k 11. místu.

13 VANDUAL(SVK), 12 b tr. Marián Štangel, ž. Romain Julliot 70,0
Na rovinách patřil mezi špičku vytrvalců, mezi tu překážkovou se dostával postupně. Před pěti lety vyhrál větší handicap a byl třetí v Ceně Labe. Po nadějném začátku další sezóny se však na dva roky ze zdravotních důvodů odmlčel. Vrátil se před dvěma lety a v obou posledních ročnících Velké pardubické skončil osmý. Stejnou příčku obsadil i v letošní první kvalifikaci, v té poslední však byl jediným soupeřem Sottoventa, když ostatní na ně ztráceli.
Třetím v řadě francouzských žokejů je Romain Julliot. Podle statistik nejlepší z trojice jezdců ze země Galského kohouta. Letos si ve své domovině připsal třináct čárek, a to ho řadí do třetí desítky francouzských překážkových jezdců. První dostih absolvoval v únoru roku 2007 v Pau, o měsíc později si připsal první vítězství. Zatím má na svém kontě 233 vítězství z 1895 startů. Je to znalec a úspěšný účastník francouzských krosů. V minulých letech byl partnerem skvělého Posiloxe, se kterým v letech 2014 a 2017 vyhrál Prix Anjou Loire challenge, nejdelší dostih světa na 7300 metrů. První zářijovou neděli letošního roku vyhrál s Bomarim kros v Craonu na 6000 metrů, který byl v minulosti zařazen do Crystal cupu. V Pardubicích bude debutovat.

14 PLAYER, 8 tr. Lenka Kvapilová, ž. Marcel Novák 70,0
Před třemi lety vyhrál Cenu Jana Kašpara pro pětileté, o rok později byl třetí v Ceně Labe. Loni se umístil v jedné z kvalifikací a v předzkoušce Ceny Vltavy porazil Hegnuse chybujícího na „Velké vodě“. Velkou pardubickou však nedokončil, když podklouzl v oblouku za Hadím příkopem. Letos byl třetí v první kvalifikaci, když dlouho držel krok s Theophilem a Hegnusem. Před Velkou pardubickou zvolil stejný přípravný dostih jako loni a po boji prohrál jen s někdejším vítězem Zlatého poháru Mustamirem, který se již chytnul na krosech.
Pro zkušeného žokeje Marcela Nováka platí, že čím starší tím lepší. První titul jezdcešampiona získal v roce 2017 a druhý přidal v minulém roce. V roce 2018 skončil na druhém místě za Sertašem Ferhanovem. Začínal na rovinách, kde získal celkem 37 vítězství, na skocích je mnohem úspěšnější a počet jeho triumfů překonal dvě stovky. V nejsledovanějším tuzemském dostihu už se představil devětkrát, čtyřikrát společně s Kasimem (čtvrté, dvě pátá a osmé místo), dvakrát společně vyhráli kvalifikační dostih. Celkem vyhrál 13 překážkových dostihů nejvyšší kategorie. Loni byl startu Velké s Playerem a dostih pro pád nedokončili. Letos se Novákovi příliš nedaří, má na svém kontě 3 vítězství.

15 THEOPHILOS(FR), 10 b tr. Josef Váňa, ž. Jan Odložil 70,0
Dříve platil za rychlejšího steeplera, který dvakrát vyhrál Prvomájovou steeplechase, dvakrát byl druhý v Poplerově memoriálu a často musel krotit svůj temperament. Již před dvěma lety ale ukázal, že mu nedělá problém délka kvalifikace a loni rozptýlil pochybnosti, že si poradí i s Velkou pardubickou, kterou po dramatickém souboji vyhrál před Strettonem. Letos odolal útoku Hegnuse v první kvalifikaci, v té třetí však doplatil na přetaktizovaný začátek a skončil až čtvrtý.
Třináctou sezónu vídáme na českých drahách Jana Odložila. Dlouho se nemohl pořádně prosadit, zlom nastal až v létě roku 2016, kdy začal více vyhrávat a mezi trenéry o něj začal být větší zájem. Od roku 2017 vyhrál 49 dostihů, zatímco za prvních devět let v sedle pouze 12. Loni na podzim se stal žokejem. Zatím nemá na kontě mnoho velkých úspěchů, dostih nejvyšší kategorie vyhrál pouze jednou, a to letos koncem srpna, se Sottoventem čtvrtou kvalifikaci na Velkou pardubickou. Na startu Velké pardubické bude počtvrté. V roce 2016 obsadil po aktivním průběhu s Ter Millem šesté místo, v letech 2017 a 2018 vedl stejného koně, ale dostih se mu nepodařilo dokončit, loni měl vést Templáře, ale ze zdravotních důvodů dostih nemohl absolvovat.


Theophilos a Mazhilis, dvě naděje z lotu trenéra Josefa Váni. Foto Andrea Zavadilová

16 NO TIME TO LOSE(GB), 11 j tr. Josef Váňa, Jakub Kocman 70,0
Velkou pardubickou vyhrál před třemi lety, kdy mu dokonale sedla rozmáčená dráha. Na pevnější byl další rok pátý. Nevyhnuly se mu zdravotní problémy a loni byl v jediném startu druhý v srpnové kvalifikaci za Ange Guardianem. Letos startoval třikrát. Na rozběhání byl druhý na pro něj krátkých 2 mílích, třetí kvalifikaci jeho konec nepřišel přešel a skončil poslední. Jako přípravu na Velkou opět zvolil krátký dostih, neustál však doskok na Havlově skoku.
Velký comeback zažije ve Velké pardubické Jakub Kocman. Zatím má na kontě dvě účasti ve Velké pardubické, ale to z let 2014 a 2015. Při prvním startu skončil se SIsi Merble na dvanáctém místě a o rok později s Nebriem dostih nedokončil. Čtyřikrát se odehrála Velká bez něj, ale bylo to dáno tím, že se příliš dostihům nevěnoval. Sbíral ani ne dvě desítky startů za sezónu. Letos je opět aktivnější, v sedle se představil 36krát a zapsal si 4 vítězství, také zaknihoval první vítězství v dostihu nejvyšší kategorie, a to 30. srpna v Mostě. K titulu žokeje mu chybí 15 triumfů, zatím nasbíral 35 vítězství.


Jeho kurz sice roste, ale očekávaný déšť zlepšuje šance No Time To Lose na zopakování úspěchu z roku 2017. Foto Tomáš Kubelka 

17 TZIGANE DU BERLAIS(FR), 9 s tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 70,0
Před třemi lety byl druhý v Ceně Labe a následující rok vyhrál Velkou pardubickou před Hegnusem a Strettonem. Loni na jaře mu Hegnus oplatil porážku v první kvalifikaci, v té poslední ladil formu a skončil pátý. Na start Velké nastoupil jako favorit, po kolizi na Taxisově příkopu však skončil. Letos se na dráze objevil až v poslední kvalifikaci, velký dojem neudělal a dokončil šestý. Po zahřívacím startu v nohách ale může být vše jinak.
Pět vítězství ve Velké pardubické řadí Jana Faltejska na druhé místo historických tabulek. V letech 2012 až 2014 vyhrál s Orphee des Blins, v roce 2016 se Charme Lookem a v roce 2018 s Tzigane du Berlais, kterého povede opět. Loni se jim nedařilo a skončili na Velkém Taxisově příkopu. Od roku 2006 do začátku roku 2018 působil Faltejsek v zahraničí. Kromě let 2013 a 2014 na severu Anglie u trenéra Charltona. Během angažmá ve Francii spolupracoval s Guillaume Macairem, dlouhodobě nejúspěšnějším francouzským překážkovým trenérem. V roce 2017 vyhrál s Al Bustanem Gran premio v Meranu, společně s Janem Kratochvílem, Josefem Bartošem a Dirkem Fuhrmannem jsou jedinými jezdci, co vyhráli nejprestižnější dostih v Česku i Itálii. Startoval také v Gold cupu v Cheltenhamu. Velkou pardubickou absolvoval třináctkrát.

18 TALENT, 9 tr. Hana Kabelková, ž. Martin Liška 70,0
Před dvěma lety se uvedl vítězstvím v první kvalifikaci, kde porazil Ange Guardiana a čerstvého vítěze Velké pardubické No Time To Lose. Následovala ale více jak roční zdravotní pauza. Na dráhu se vrátil loni na podzim a opět uspěl v kvalifikaci. Ve Velké pardubické ale skončil až sedmý. Letos startoval ve dvou kvalifikacích a v obou skončil třetí. Blíže byl v té třetí za Lodgian Whistlem, ve čtvrté na Sottoventa a Vandula ztrácel víc a až na cílové pásce porazil Catch Life a Ribelina.
Martin Liška patří ke stálicím na českém jezdeckém nebi už od počátku devadesátých let 20. století, letos jezdí již 28. rok. Dlouhá léta paběrkoval, ale zásadní zlom nastal v roce 2014, kdy vyhrál třináct dostihů a měl svou nejlepší sezónu v kariéře. Od roku 2017 nosí titul žokej. Za posledních tři roky si připsal pět překážkových triumfů. Ve Velké pardubické startoval desetkrát a největším úspěchem bylo čtvrté místo. Loni se díky zranění Jana Odložila posadil do sedla Templáře a dovedl ho k 12. místu.

zdroj: Tisková zpráva Dostihového spolku


 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net