Dnes začíná připouštěcí sezóna 2021. Český chov do ní vstoupí po letech kontinuálního snižování početních stavů s dvacítkou plnokrevných plemeníků, kteří dosud zažádali o licenci. Letos mezi nimi není žádný nový hřebec, naopak několik hřebců z nabídky zmizelo včetně prvního Galileova syna, který byl zařazen do českého chovu Durante Alighieri. Počet plemeníků se však může ještě zvýšit, až v závěru sezóny bylo loni i předloni například požádáno o licenci pro Lehaima.

 
Z hřebců, o něž již bylo požádáno, má osvědčení k použití v plnokrevném chovu k dnešnímu datu 15 hřebců. Ač nabídka plemeníků u nás stagnuje, což je bohužel i vzhledem ke klesajícímu počtu připouštěných klisen logické, pořád je jednou z nejkvalitnějších v novodobé historii českého chovu. Z dvacítky plemeníků 13 vyhrálo blacktype dostih (Amico Fritz, Dux Scholar, Eagle Top, Chardonney Tcheque, Limario, Majestic Missile, Mikhail Glinka, Pop Rock, Pouvoir Absolu, Sleeping Indian, Wireless a Zazou) a s výjimkou 4 listed vítězů (Dux Scholar, Chardonney Tcheque, Pouvoir Absolu a Wireless) svou třídu prokázali vítězstvím v grupové zkoušce. Nicméně i zmíněná čtveřice listed vítězů se s výjimkou Chardonney Tcheque dokázala na grupové scéně alespoň umístit. Aktuálně je mezi českými plemeníky jen jediný Gr.1 vítěz, kterým je krabčický Zazou.

Nepřehlédněte: Tůmovi svěřenci ze stáje Jiřího Charváta opět ovládli Pisu. Vyhráli dva grupové dostihy, ve třetím skončili o půl délky druzí

Z uvedených 20 plemeníků již 14 má potomky na dostihové dráze, Amico Fritz a Eagle Top ale nikoliv z působení v našem chovu, ale ze svých předešlých angažmá v zahraničí. Devět plemeníků dokázalo dát vítěze dostihu I. kategorie a vyšší (Amico Fritz, Egerton, Majestic Missile, Mikhail Glinka, Pop Rock, Pouvoir Absolu, Rosensturm, Sleeping Indian a Zazou), z toho Amico Fritz, Majestic Missile a Sleeping Indian z doby, kdy připouštěli v zahraničí. Poslední dva zmínění hřebci jsou také jediní v českém chovu, kteří dali blacktype vítěze.

Profily všech plemeníků, jejichž držitelé požádali o osvědčení k plemenitbě, najdete v Katalogu plemeníků, který připravujeme ve spolupráci s Českým svazem chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní. Díky spolupráci se Závodiskem Bratislava jsou v katalogu uvedeni i všichni slovenští hřebci a pak také dvojice polských nováčků, jejichž služby nabízí držitelé i českým chovatelům. (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net