Sharpour headDalším novým plemeníkem v českém chovu je devítiletý hnědák Sharpour (Desert Sun), patnáctinásobný vítěz a jeden z nejúspěšnějších domácích mílařů, který bude působit v chovu Josefa Pšurného.


Zástupce červenomodrobílých barev stáje YOKO absolvoval od tří do osmi let na dráze celkem 48 startů, z nichž 15 proměnil ve vítězství a v dalších 19 se umístil, za což získal 2,138.780 Kč. Ač v úvodu kariéry zkoušel (bezúspěšně) štěstí i na delších distancích (v Derby i St. Leger ale doběhl poslední), následující sezónu otevřel vítězstvím na distanci 1800 metrů a do konce kariéry už běhal jen dostihy s ditancí kolem míle. K největším úspěchům patří vítězství ve Velké ceně Prahy (Gd3) v roce 2009, kde porazil elitní mílaře Blue Corala a Iryklona, triumf ve Velké květnové ceně (L) ve stejném roce a také čtyři vítězství v Lázeňské míli v Karlových Varech.

Několikrát změřil své síly i s konkurencí v zahraničí. V Polsku podal skvělý výkon v Nagrodě Rzecznej (L), v níž překonal časem 1:35,50 tamní traťový rekord na 1600 metrů, dokonce 8x se představil francouzským divákům, kde bylo jeho největším úspěchem třetí místo v Prix Jurietti ve Vichy, v dostizích blacktype neuspěl.    

Exteriérově typický představitel Northern Dancerovy linie je synem plemeníka Desert Sun (Green Desert), na dráze Gr.3 umístěného, který však v chovu na jižní polokouli zanechal výraznou stopu jako otec mnohonásobné novozélandské šampiónky Sunline a otec matky ještě výraznější osobnosti australského turfu sprinterky Black Caviar.

Sharpour pochází z výtečné rodiny Aga Khanova chovu. Matka Sharamana (Darshaan) zvítězila v Gr.3 Prix Minerve a doběhla druhá z Pris des Tuileries (L), především je však polosestrou jedné z nejvýraznějších postav historie turfu, vítěze Epsom derby s rekordním náskokem hřebce Shergara (více viz starší článek), který též zvítězil v Irish derby a King George VI and Queen Elizabeth Stakes.  

Sharpour, který v chovu Josefa Pšurného nahrazuje do Krabčic přemístěného Bully Pulpita, bude připouštět za 10.000 Kč za březí klisnu, klisny s GH 70 kg a více, či matky takového potomka, mají nárok na 50% slevu z poplatku, tedy na cenu 5.000 Kč, pokud klisna vyhrála dostih I. kategorie nebo dala takového potomka, bude mít připuštění u Sharpoura zdarma. 

 

Sharpour big

Foto: Sharpour poráží přední polské mílaře v Nagrodě Rzecznej (L), kterou vyhrál v novém rekordu dráhy 1:35,50.


      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net