sacahuistaSmutnou zprávu vydal v pondělí 21. března australský Cornerstone Stud, když oznámil, že ve věku 25 let uhynul na mrtvici přední plemeník Hussonet. Mnohonásobný šampión chilských plemeníků, úspěšný i po angažování do australského chovu, byl jedním z nejúspěšnějších synů otce plemeníků Mr Prospectora, ale také jedním z řady úspěšných plemeníků - synů americké šampiónky Sacahuista.

Sacahuista
, odchovankyně G. Watts Humphrey, Jr & William S. Farish, byla dcerou šampióna amerických plemeníků Raja Baba a nestartovavší Nalees Flying Flag, dcery excelentní chovné klisny Nalee. Polosestra listed vítězky a třetí z Gr.1 Mother Goose Stakes Far Flying či druhého Belmont Stakes (Gr.1) Johns Treasure, byla jako ročka prodána na Keeneland July Sale za nemalých 670,000 dolarů, na dostihové dráze ale svému majiteli vydělal téměř dvakrát tolik. Zepředu chodící klisna vyhrála 6 z 21 startů včetně Oak Leaf Stakes (G1) ve dvou letech či Breeders’s Cup Distaff (G1) a Spinster Stakes (G1) ve třech letech, kdy byla v USA vyhlášena nejlepší tříletou klisnou. Kariéru ukončila se ziskem 1,298,842 dolary.

Řada šampiónek přinesla svým majitelům v chovu velké zklamání, Sacahuista ale mezi ně nepatřila. Ovšem více než na dráze její potomci, přesněji její synové, excelovali v chovu. Ač je její jméno dnes především spojováno s fantastickými výsledky Hussoneta, Sacahuista dala hned 6 synů, kteří dokázali vyprodukovat blacktype vítěze.

Hned první syn Sacahuisty, nestartovavší Alyhuista, dostal šanci v chovu v Mexiku, ale ta šance nebyla velká a zanechal po sobě jen pár potomků. Jeden z nich, v Novém Mexiku narozený valach Youareaggravatin’, vyhrál blacktype George Maloof Futurity a v dalších třech se umístil.

Druhým potomkem nebyl nikdo jiný než Hussonet, na dráze umístěný ve dvou listed dostizích, z něhož posléze vyrostl excelentní plemeník. Chovnou kariéru začal v Chile, kde se rázem stal senzací, získal tři tituly šampióna plemeníků, tři jeho potomci byly vyhlášeni Koněm roku a jeho nejlepší tamní odchovanci dokázali úspěšně vzdorovat i konkurenci v Gr.1 dostizích v USA jako Wild Spirit, vítězka Ruffian Handicapu (G1) v Belmont Parku či Host, vítěz Shadwell Turf Mile (G1) v Keenelandu. Výborně si Hussonet rozuměl s dcerami plemeníka Worldwatch po Nijinsky, s nimž dal celkem 18 blacktype vítězů. V roce 2003 Hussoneta získal Arrowfield Stud a hřebec se přestěhoval do Austrálie. Start v novém působišti se Hussonetovi povedl na výbornou - v úvodním ročníku, čítajících 89 potomků, měl sedminásobného G1 vítěze Weekend Hussler, ale také vítěze Railway Handicapu (G1) Gold Trail. Poslední pět sezón Hussonet strávil na Cornerstone Stud, kde ještě loni připustil 42 klisen. Dosud dal Hussonet 97 blacktype vítězů včetně 30 vítězů G1 dostihů na 4 kontinentech, dalších 79 jeho potomků se v blacktype dostizích umístilo. Výborně si vede i jako mateřský otec - mezi 52 blacktype vítězi z jeho dcer je i vítěz Blue Diamond Stakes (G1) z minulého měsíce Extreme Choice.

Třetím synem Sacahuisty byl Easy Goerův syn Buck Strider, jako roček zakoupený Frankem Stronachem za 470,000 dolarů. Vítěz 7 dostihů (maiden, allowance a claiming) na blacktype nedosáhl, ale finišoval čtvrtý v Gr.3 Baltimore Breeders’ Cupu Handicapu. V Arizoně, kde léta působil, patřil k předním lokálním plemeníkům, dal 3 blacktype vítěze, dva úspěšné v restricted dostizích pro koně narozené v Arizoně.

Na dráze si ze synů Sacahuisty vedl nejlépe její v pořadí čtvrtý syn - Ekraar po Red Ransom. Zakoupen Shadwell Estate Co. jako odstávče na Keeneland November Sale 200,000 dolarů, vyhrál světoběžník Ekraar 8 dostihů včetně G1 Gran Premio del Jockey Club v Itálii či Lanson Vintage Stakes (G3) v Anglii. V roce 2004 začal připouštět v italském Allevamento di Besnate, zároveň pendloval na Nový Zéland. Zatímco italské působení přineslo jen velmi sporadické úspěchy, na Novém Zélandu dal 4 Gr.1 vítěze včetně vítěze tamního derby Habibi a vítězky Auckland Cupu Shez Sinsational, která získala celkem 7 grupových vítězství, z toho 4 v nejvyšší kategorii.

V roce 1997 byla Sacahuista partnerkou A.P. Indy a ze spojení dvou vítězů Breeders’ Cupu se následující rok narodil tmavý hnědák Dynamix. Svěřenec trenéra D. Wayne Lukase vyběhl jen třikrát. Debutoval vítězně ve třech letech v maiden v Keenelandu, poté absolvoval dva starty bez umístění v allowancích a tím jeho dostihová kariéra skončila. Stejně jako jeho slavnější polobratr Hussonet i Dynamix byl prodán do chovu do Jižní Ameriky. Nejprve působil v Chile na Haras Palmira, po devíti sezónách se přesunul na argentinskou Haras Vacacion. Že Chile synům Sacahuisty svědčí prokázal produkcí čtveřice Gr.1 vítězů včetně vítězky tamního Saint Leger Cuan Lindy.

Šestým synem Sacahuisty, který si našel cestu do chovu, byl Spinning Wild. Spinning Worldův syn běhal jako tříletý ve Francii, kde bylo jeho největším úspěchem druhé místo v dostihu o 18,000 euro, posléze běhal ve Švýcarsku, kde ukořistil jedno vítězství. Působil dvě sezóny v chovu v České republice, ale dostal minimální příležitost a na dráze se ukázali jen tři jeho potomci. Poté byl vykastrován a skončil v jezdeckém sportu.

spinningwild
Spinning Wild krátce po svém příjezdu do ČR

Mnohem důstojnější osud měl sedmý syn Sacahuisty Jaguar On the Run. Syn Storm Cata běhal v barvách Michaela Tabora v Irsku, ale v žádném z 8 start se mu nepodařilo zvítězit. S ratingem 61 liber by těžko našel v irském chovu uplatnění, ale jméno jeho matky lákalo jihoamerické chovatele, a tak Jaguar on The Run našel nový domov v Peru. Tamní chov čítá zhruba 900 klisen a necelých 60 plemeníků, ale ani nezvítězivší Jaguar on the Run se mezi nimi neztratil. Jeho nejúspěšnější potomek, Jaguar Star, vyhrál Clasico Gustavo Prado Heudebert (G2) a v grupové konkurenci uspěla i jeho pravá sestra Nishme, vítězka Clasico Velocidad (G3).

Sacahuista přivedla na svět ještě další dva hřebce, ale Hishi Saturday byl vykastrován a kroky jejího posledního syna Realize Pegasuse, dvojnásobného vítěze v Japonsku, se mi po jeho posledním startu v roce 2012 nepodařilo vypátrat.

Sečteno a podtrženo - sedm synů Sacahuisty bylo zařazeno do chovu, jeden z nich se stal šampiónem plemeníků, tři (včetně zmíněného šampióna) dokázali dát Gr.1 vítěze a další 3 dali vítěze blacktype dostihů. Pouze jediný se producentem blacktype vítězů nestal, ale působíce v zemi, kde se blacktype dostihy nikdy neběhaly a majíc jen tři potomky, ani se jím stát nemohl. I tak je ale bilance Sacahuisty impozantní.