Letošní královský mítink v anglickém Ascotu bude mít nečekanou českou účast. Poprvé v novodobé historii se tamního grupového dostihu zúčastní kůň z chovu českého chovatele. Bude jím dvouletý RASHABAR (Holy Roman Emperor), v Irsku narozený hnědák z chovu Haras de Beaufay pana Jiřího Trávníčka.

 
Brianem Meehanem v Anglii trénovaný hřebec je na startovní listině jednoho z vrcholů pro dvouleté Coventry Stakes (Gr.2, 1200 m), který se poběží hne d úvodní den mítinku v úterý 18. června. Do prestižního dostihu, jehož historie se začala psát už v roce 1890 a mezi jehož vítězi najdeme například Ponntosova otce Powera (Oasis Dream) a celou řadu pozdějších plemeníků produkujících rané koně, míří početné pole 26 dvouletků. Rashabar, který dosud absolvoval dva starty a získal postupně třetí a druhé místo, bude patřit k outsiderům, jehož aktuální kurz je 66:1.

Rashabar (Holy Roman Emperor) je prvním potomkem  nestartovavší Amazonky.(Camelot), která byla v roce 2017 jako ročka zakoupena pro DS Pegas v Deauville za 70 tisíc eur. Klisnu měl v přípravě Čestmír Olehla, na dráze se však nikdy neukázala a v roce 2021 byla zařazena do chovu. Jejího prvního potomka Rashabara nabídl Haras de Beaufay na loňské srpnové dražbě ročků v Deauville, kde byl vydražen za 120 tisíc eur a stal se tak prvním koněm českého chovatele, prodaným na této prestižní dražbě. (miv)       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net