foal rolando 2Ve středu ráno se v Hřebčíně Střelice narodil první potomek Rolanda (Campanologist), plemeníka působícího v chovu Viktora Eichlera ve Světlicích. Premiérovým potomkem francouzského listed vítěze je kobylka, světlá hnědka, kterou na svět přivedla ryzka Doubravka (Arcano) působící v chovu společnosti Licehamr s.r.o.

"Je to velice vitální, pěkná, zavázaná klisna," hodnotí Rolandův první chovný počinek Andrea Pavlů ze střelického hřebčína. "Je trochu menšího vzrůstu, ale těžko podle toho hodnotit, její matka je také menší."

Rolando přišel do českého chovu už v roce 2021, ale připouštět začal až v závěru připouštěcí sezóny a z jediné připuštěné partnerky se potomka nedočkal. V loňském roce připustil 8 plnokrevných klisen a podle červencového vyjádření jeho držitele zůstaly všechny partnerky březí.

Odchovanec hřebčína Fährhof běhal od dvou do pěti let na německých, francouzských a italských drahách, kde z 18 startů získal 4 vítězství, 3 druhá a 5 třetích míst a vydělal 131.950 €.  Postupně se úspěšně etabloval na blacktype scéně na distancích 1600 - 2100 metrů, vrcholem jeho kariéry bylo vítězství v listed Grand Prix de Compiegne na 2000 metrů a třetí místo v Premio Del Piazzale (Gr.3, 1800 m). Rolandův nejvýraznější úspěch, zmíněné vítězství v listed v Compiegne, nabízí i zajímavé srovnání s domácími šampióny, neboť tehdy o 4 délky za Rolandem doběhl Kůň roku 2019 Subway Dancer (Shamardal), kterého Rolando porazil i v Grand Prix de la Region Grand Est (L) a svou třídu srovnával i s Wirelessem (Kentucky Dynamite) či Ventaronem (Le Havre), které též dokázal porazit.

Hřebec je synem čtyřnásobného Gr.1 Campanologista (Kingmambo), mimořádně úspěšného vytrvalce stáje Godolphin, který vyhrál 8 blacktype dostihů a v dalších 11 se umístil na druhém či třetím místě. Jeho chovná kariéra však bohužel skončila velmi záhy. Matka Rose di Brema (Lomitas) vyhrála 6 dostihů, podstatnější je ale její druhé místo v Oaks d'Italia (Gr.1). Skvěle se jí dařilo v chovu, kde vedle Rolanda přivedla na svět ještě další tři blacktype vítěze včetně v Qatar Derby (Gr.1) úspěšného Rogue Runner. Skvěle si vedou i její dcery v čele s Biancarosou (Dalakhani), matkou vítěze Derby Italiano (Gr.2) Tokyo Gold (Kendargent).

Nepřehlédněte: S trenéry před sezónou (1.) - Naváže Pavel Poles na loňskou úspěšnou sezónu?

Matka Rolandova prvního potomka Doubravka (Arcano), vítězka dostihu IV. kategorie v Mostu, umístěná ve dvojkách, je polosestrou vítěze Starohájského kritéria (L) The Mole Catchera (Whipper). (miv)