lagaro vjc 2016Už dlouho neměl domácí chov tak dobrého zástupce na dráze jakým je loňský šampión dvouletých hřebců a letošní dvojnásobný klasický vítěz Lagaro, odchovanec společnosti Acton s.r.o., majitele centra Darhorse. Nejen jako produkt českého chovu si Lagaro zaslouží bližší pohled na svůj rodokmen.

Hnědák Lagaro se narodil 16. dubna v Krabčicích jako druhý potomek trojkové chuchelské vítězky Lady Kristinne. Na dráze se poprvé ukázal 6. září ve Velké Chuchli, kde pěkným stylem vyhál dostih III. kategorie na 1400 metrů. O tři týdny později se postavil na start Gerschova memoriálu (I.k.), který po boji s maďarskou Miss Vikaniko (Lord of England) o krk vyhrál. Přemožitele nenašel ani v posledním sezónním startu v Ceně zimního favorita, byť vítězství získal až po tuhém boji s Montjeu Third (Pop Rock). Tři starty bez porážky, vítězství v nejvýznamnějším dostihu dvouletých - to byly důvodu, proč Lagaro s přehledem získal titul Nejlepšího dvouletého hřebce.

Start do letošní sezóny se mu příliš nepovedl - poté, co se v dostihu na čele naháněl s tréninkovým kolegou Luck Ahead byl v Memoriálu prof. Václava Michala (I.k.) jistě přemožen svým loňským stínem Montjeu Third, za kterým v cíli zaostal o 2 1/2 délky. Ve Velké jarní ceně (L), v níž se o tempo postaral Fantasticadventure, předvedl opět plně svou třídu a jistě o 1 1/2 délky zvítězil, triumf navíc korunoval skvělým časem 1:37,39. Týden poté stanul na startu slovenského ekvivalentu a ač se dostih pro něj tentokrát nevyvíjel tak příznivě jako v Praze a musel si jej odvodit, podařilo se mu, jako prvnímu po Tribal Instinctovi a vůbec prvnímu odchovanci českého chovu získal ex-federální tento double.

Dalghar
Lagarův otec Dalghar, foto Brighthill Farm

Lagaro se narodil z připuštění ve Francii, kde v Haras de Saint Arnoult jeho matka navštívila bělouše Dalghara (Anabaa), který tam tehdy připuštěl za 4.000 euro. Dalghar, polobratr takových hvězd jako Daylami (Doyoun), mnohonásobný šampión, osminásobný Gr.1 vítěz, úspěšný mj. v Breeders' Cup Turf nebo King George VI & Queen Elizabeth Diamond Stakes, a Dalakhani (Darshaan), vítěz Prix du Jockey Club či Prix de l'Arc de Triomphe a posléze excelentní plemeník, běhal sám od dvou do pěti let. Na rozdíl od svých polobratrů se, zřejmě díky vlivu svého otce Anabaa, nejlépe cítil na krátkých tratích. Hřebec, který nikdy neběžel dostih delší než na jednu míli (byť na této distanci jako dvouletek debutoval), získal z 18 startů 3 vítězství, 4 druhá a 3 třetí místa a vydělal celkem 203.634 libry. K jeho největším úspěchům patřila vítězství v Prix du Palais-Royal (Gr.3, 1400m) v rekordním čase a Prix Luthier (L, 1500 m), druhé místo v Criterium de Maisons-Laffitte (Gr.2, 1200 m) ve dvou letech či třetí místo v Lennox Stakes (Gr.2, 1400 m).

Poté odešel do chovu na francouzský Haras de Saint Arnoult, kde připouštěl v letech 2012 a 2013 a kde jej v první připouštěcí sezóně navštívila i Lagarova matka. Dalghar též pendloval na Nový Zéland, po připouštěcí sezóně 2013 se již do Evropy nevrátil. Na Novém Zélandu je o jeho služby poměrně zájem, během dosavadních 4 sezón připustil dohromady 258 klisen. Na Novém Zélandu se také dočkal prvního a zatím jediného blacktype vítěze - dvouleté bělky Astara, která 23. dubna vyhrála v Ellerslie Great Northern Champagne Stakes (L).

Dalghar je synem evropského šampióna sprinterů Anabaa (Danzig), který po úspěšné dostihové kariéře absolvoval ještě úspěšnější kariéru plemeníka stoje ve Francii, USA a jako pendler i v Austrálii. Jeho nejúspěšnějším potomkem byla šampiónka Goldikova, vítězka 14 Gr.1 dostihů, které se podařilo 3x za sebou zvítězit v Breeders' Cup Mile (G1). Mezi jeho 88 potomky (6% ze všech potomků dostihového věku), kteří získali blacktype vítězství, najdeme i úspěšného německého sprintera Alaska River, který po předchozím působení v polském chovu stojí letos druhou sezónu ve Skržicích.

Anabaa uhynul před 7 lety a jeho krev tak dnes zprostředkovávají jeho synové a dcery. Zvláště dcerám se v chovu výborně daří a Anabaa je dnes považován za jednoho z nejlepších mateřských otců. Dosud jeho dcery daly 61 blacktype vítězů včetně 10 Gr.1 vítězů, mezi nimiž najdeme i dvojnásobnou vítězku Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) Treve (Motivator), australské hvězdy Buffering (Mossman) a Dissident (Sebring), či vítězku Yorkshire Oaks a dalších dvou Gr.1 dostihů Lush Lashes (Galileo).

V porovnání s dcerami se synům Anabaa daří v chovu znatelně méně - společně dosud dali 19 blacktype vítězů. Jeho v chovu nejúspěšnějším synem je vítěz Prix du Jockey Club (Gr.1) Anabaa Blue, otec 8 blacktype vítězů včetně vítěze Arlington Million Stakes (Gr.1) Spirit One. V Indii si dobře vede Gr.2 vítěz Arazan, otec tamní Gr.1 vítězky Eternal Flame, blacktype vítěze dali i vítěz německé Velké jarní Martillo, druhý z Criterium de Saint-Cloud (Gr.1) Hannouma a v Austrálii působící King of Prussia. Anabovu bilanci v roli otce plemeníků mají ještě šanci vylepšit pravý bratr Goldikovy Gr.1 umístěný Anodin a francouzský klasický vítěz Style Vendome

Lagarova matka Lady Kristinne byla jako odstávče prodána na Tattersalls December Foal Sale za 12.000gns. V ČR běhala v barvách stáje Agrolipt, získala jedno vítězství a dvě umístění ve třech letech, kdy vydělala 41.050 Kč. Vrcholem její kariéry bylo vítězství v trojkové Ceně EBF na 1810 metrů ve Velké Chuchli. Poté jej získala firmy ACTON s.r.o., majitel centra Darhorse a zařadila klisnu do chovu. Její první syn, v roce 2011 narozený Chuantorena po Sholokhov, byl nabídnut na dražbě ročků BBAG v Baden-Badenu, kde byl vydražen za 24.000 euro. Na dráze se ale neukázal. Druhým potomkem byl nestartovavší Midkrist (Midships), poté se narodil Lagaro. Ve stáji Allana Petrlíka stojí jeho narostlá dvouletá polosestra po Bully Pulpit.

Lady Kristinne je dcerou v chovu úspěšného Northern Dancerova syna Night Shift, otce 89 blacktype vítězů a také velmi úspěšného otce matek, jehož dcery daly už 103 blacktype vítěze.

Bába Kisty (Kris) získala 4 umístění ve dvou a třech letech, dala 3 startující potomky a každý z nich vyhrál. Hodně zajímavá je Lagarova prabába Pine Ridge (High Top), dvojnásobná vítězka, matka 7 vítězů, mezi nimiž vysoko vyčnívá šampiónka tříletých klisen v Evropě, vítězka 4 Gr.1 dostihů včetně Irish 1000 Guineas In The Groove (stejně jako Lady Kristinne po Night Shift). Pine Ridge je bábou vítěze Cork and Orrery Stakes (Gr.2) a prabábou Passified, vítěze San Clemente Handicapu (Gr.2). Prabába Wounded Knee, dvojnásobná vítězka, se u nás proslavila produkcí šampióna sprinterů Samba Dancera.

Základní kros Lagara má již jeden úspěšný precedent mezi blacktype vítězi v podobě vítězky Ballyogan Stakes (Gr.3) Miss Anabaa, dcery Anabaa a klisny Midnight Shift po Night Shift. Obecně jde o spojení dvou jedinců z Northern Dancerovy linie Danziga a Night Shift, které najdeme například v pedigree australského Gr.2 vítěze Soul (Commands), Gr.1 umístěné Joviality (Cape Cross) či velmi úspěšného sprintera Dandy Man (Mozart). V prvních pětigeneracích je Lagaro prochován jen na Northern Dancera (3x4), pokud se podíváme dále, najdeme v jeho pedigree ne až tak běžný 5x6x6 inbreeding na Crepello, ale také vícenásobné prochování na Native Dancer. Stojí za zmínku, že v prvních 7 generacích nenajdeme žádné prochování na klisnu, s výjimkou matek hřebců, na které je Lagaro prochován.