reprocolorV pondělí byl podle očekávání dohlášen do Epsom derby vítěz Dante Stakes, nejvíce respektované předzkoušky Epsom derby, tříletý hnědák Telecaster (New Approach). Hřebec, který je aktuálně v pozici druhého až čtvrtého favorita dostihu, patří ke slavné rodině Reprocolor. Rodině, z níž vyšli šampióni jako Opera House či Kayf Tara která která má zastoupení i v našem chovu.

 
Rodina, založená klisnou Reprocolor (Jimmy Reppin), má ve světovém chovu mimořádné jméno, které se dá srovnat s i věhlasem rodiny Urban Sea (Miswaki), matky Galilea (Sadler's Wells) a Sea The Stars (Cape Cross). Naprosto klíčový byl a zůstává její vliv na úspěch anglického Meon Valley Stud, kde klisny z této rodiny tvoří většinu mateřského stáda a v minulosti právě tato rodina přinesla hřebčínu největší úspěchy. Symbolicky to den před triumfem Telecastera v Dante Stakes stvrdil jeho o rok starší polobratr Starcaster (Dansili). Tehdy v Yorku vyhrál sice jen handicap Class 4, ale jeho triumf byl jubilejním 1000. vítězstvím koně z chovu Meon Valley Stud. O podstatnou část z nich se zasloužili právě plnokrevníci z rodiny Reprocolor.

Z trojice ročních klisen zakladatelky slavného chovu

Příběh slavné rodiny začal docela nenápadně v prosinci roku 1977 na dražbě ročků v Newmarketu. Tam si klisnu vyhlédl bloodstock agent Richard Galpin a za 25.000 gns ji získal pro svého klienta Egona Weinfelda. Dcera vítěze Sussex Stakes Jimmy Reppin (Midsummer Night) a neumístivší se Blue Queen (Majority Blue), polosestry výborného sprintera Sandford Lad (St. Alphage), se záhy ukázala jako velmi dobrá investice. V péči Michaela Stouta už jako dvouletá ukázala drápky, když finišovala třetí v Somerville Tattersalls Stakes, ve třech letech pak vyhrála Lancashire Oaks (Gr.3), Lingfield Oaks Trial a Pretty Polly Stakes, navíc se dokázala umístit i v Yorkshire a Epsom Oaks.

Po skončení tříleté sezóny ukončila dostihovou kariéru a její vstup do chovu byl zároveň začátkem působení nově založeného Meon Valley Stud. Společně s ní tvořily základ stáda nového hřebčína další dvě klisny, které Galpin pro Weinfelda zakoupil stejný rok jako Reprocolor - hnědka One in a Million (Rarity), která v přípravě Henry Cecila vyhrála 1000 Guineas a Odeon (Royal and Regal), která vyhrála Galtres Stakes. Je až neuvěřitelné, jaký mimořádný instinkt tehdy Galpin projevil, protože všechy tři nejenže uspěly na dráze, ale i v chovu a založily rodiny, na kterým Meon Valley stojí dodnes.

Z plodné matky a nejlepší chovnou klisnou

Reprocolor byla hvězdou hned od začátku své chovné kariéry. Jako první partner byl pro ní vybrán v chovu tehdy debutující vítěz 2000 Guineas Tap On Wood (Sallust) a z tohoto spojení se narodila ryzka Rappa Tap Tap, která triumfem v Blue Seal Stakes přinesla Reprocolor první stakes úspěch v roli matky. Výborný start byl však záhy zastíněn úspěchy druhé potomka klisny Bella Colora (Bellypha), která zvítězila v Prix de l'Opera (Gr.2) či Lupe Stakes (Gr.3) a obsadila třetí místo v 1000 Guineas (Gr.1). I její výsledky byly ale překonány dalším potomkem. V roce 1983 se Reprocolor narodila další klisna - Colorspin, jejímž otcem byl vynikající mílař High Top (Derring-Do), mj. otec u nás úspěšně působícího plemeníka Coulstry. Colorspin přinesla rodině první Gr.1 úspěch, když zvítězila v Irish Oaks, její úspěchy na dráze však byly záhy přehlušeny jejími úspěchy v chovu.

Ale věnujme se ještě Reprocolor. I její čtvrté hříbě byla klisna, nestartovavší Sistabelle (Bellypha), po níž přišel na svět první syn. Ač byl jeho otcem skvělý Mill Reef (Never Bend) a nechybělo mu ani sebevědomé jméno Classic Connection, na dráze neuspěl. A na dráze se nedařilo ani následujícím třem klisnám, které se v letech 1986-88 narodily po něm, byť poslední z nich Retrotopper (High Top) si v tréninku přivodila fatální zranění. V roce 1989 však Reprocolor porodila dalšího hřebce, který záhy ukázal, že je schopná svůj talent předávat i synům. Ajdalův syn Cezanne vyhrál celkem 16 dostihů, mezi kterými se vyjímá Gr.1 Irish Champion Stakes.

Reprocolor byla velmi plodnou matkou a až do svého penzionování v roce 2000 přivedla na svět 18 hříbat, z nichž se 13 ukázalo na dostihové dráze, 9 zvítězilo, z toho 5 v dostizích kategorie blacktype.

Dcery i vnučky ve stopách své matky

Po svém penzionování si Reprocolor užívala zasloužený odpočinek a navzdory velmi plodné chovné kariéře se dožila úctyhodných 32 let. V srpnu 2008, kdy odcválala na nebeské pastviny, už mohla napočítat plných 28 stakes vítězů, pocházejících z rodiny, kterou založila, a toto číslo stále roste. Když Telecaster zvítězil v Dante Stakes, jeho matka Shirocco Star (Shirocco), sama velmi úspěšná na dostihové dráze, mj. druhá v Epsom Oaks, se stala už 35. chovnou klisnou z této rodiny, které se podařilo přivést na svět blacktype vítěze.  

O to, že se rodina tak úspěšně rozkošatila, se zasloužily dcery Reprocolor, které, s výjimkou výše zmíněné uhynulé Retrotopper, dostaly všechny šanci v chovu. Bylo jich celkem sedm a šest z nich dalo v chovu stakes vítěze. Jedinou, které se to nepodařilo, byla nestartovavší Colorvista (Shirley Heights), ale ani ji rozhodně nemůžeme považovat za neúspěšnou matku. Její syn Mudeer (Warning) doběhl druhý v Gr.1 Racing Post Trophy, dcera Christian Name (Cadeaux Genereux) finišovala třetí v Hakodate Sansai Stakes (Gr.3) v Japonsku a blacktype umístění získal i syn Primera Vista (Haafhd).   
 
Úspěšná symbióza se Sadler's Wellsem

Naopak nejúspěšnější dcerou Reprocolor v chovu byla ta, které se nejvíce dařilo i na zeleném oválu - Colorspin. I ona byla velmi plodnou matkou, mezi jejímiž 16 potomky najdeme hned dva šampióny, kteří na dráze vydělali více jak milión dolarů. Oba patřili šejku Mohammedovi, jen ten první běhal ještě v šejkových vínovobílých barvách, zatímco druhý už nosil modrý dres Godolphinu. Tím prvním byl Opera House, který na začátku 90. let válcoval ostrovní vrcholy, z nichž si na své konto připsal jak King George VI and Queen Elizabeth Stakes, tak i Coronation Cup, Eclipse Stakes či Tattersalls Gold Cup a sezónu 1993 ukončil ziskem titulu nejlepší starší kůň v Evropě. Následující jaro se v Meon Valley Stud narodil jeho pravý bratr Kayf Tara, za kterého šejk zaplatil na dražbě 210.000 gns, což sice byla tehdy podstatně vyšší suma než dnes, ale i tak se z dnešního pohledu jeví jako velmi laciný. Jeho distanční optimum leželo o trochu dále než u mladšího bratra, třídově však za ním nijak nezaostával, jak ukázal nejen v Irish St. Leger, ale především při třech triumfech v Ascot Gold Cupu (Gr.1).

Gold cup kayftara
Jedním z nejlepších koní z rodiny Reprocolor je její vnuk Kayf Tara, trojnásobný šampión evropských vytrvalců, který v barvách stáje Godolphin získal tři vítězství v ascotském Gold Cupu (Gr.1). Foto Getty images.

Opera House i Kayf Tara byli potomky tehdejšího vládce evropského chovu Sadler's Wellse (Northern Dancer), který s matkami této rodiny dal i řadu dalších úspěšných koní. Patřil k ni i nejúspěšnější potomek Bella Colory Stagecraft, vítěz Prince of Wales's Stakes (Gr.2), šampión starších koní v Evropě v roce 1991 a posléze i velmi úspěšný plemeník v Chile či jeho pravá sestra, vítězka Dahlia Stakes Balalaika

Promarněná příležitost českého chovu

Rodina Reprocolor je stále velmi aktivní a úspěšná, jak ukazuje nejen Telecaster, ale třeba i letošní vítěz Prix du Lys Quest The Moon (Sea The Moon), loňský vítěz Queen Elizabeth Stakes (Gr.3) Jaameh (iffraaj), druhý z loňských Dante Stakes (Gr.2) Mildenberger (Teofilo). Daří se jí i mimo Evropu, nejlepším příkladem budiž Pasadena Girl (Savabeel) z Nového Zélandu, která před 4 lety vyhrála u protinožců Champagne Stakes (Gr.1). A překonává další mezníky - zmíněný nedělní triumf Quest the Moon v Gr.3 Priy du Lys byl již 125. stakes vítězstvím koně z této rodiny!

Nás může těšit, že rodina Reprocolor je zastoupena i v našem chovu. Zasloužil se o to majitel stáje Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek, který před 8 lety koupil v Newmarketu na dražbě ročků za 8.000 gns (viz katalogový list) dceru Shirocca (Monsun) a nestartovavší La Jwaab (Alhaarth), vnučky Reprocolor. Na dráze se klisna, pojmenovaná Rabbit Shirocco, nijak výrazně neprosadila - z 5 startů získala 3 umístění v dostizích III. kategorie, ale přesto dostala šanci v chovu. Její nejstarší potomek, nyní čtyřletá Shirocco First (Rol'over Beethoven) se na dráze neukázala, její tříletý pravý bratr Shirocco Two v dubnu debutoval šestým místem v trojce v Lysé. V péči Allana Petrlíka je již i dvouletý Shirocco Alighieri (Durante Alighieri), který na svůj první start zatím čeká.

Shirocco two
Tříletý Shirocco Two, který v dubnu debutoval v Lysé, je prvním startovavším českým odchovancem z rodiny Reprocolor. Foto Monika Vodičková.  

Papírově mimořádně atraktivní klisnu z rodiny Reprocolor zakoupil v srpnu 2012 v Deauville Jiří Odcházel, který za hnědku po Montjeu z Flashing Green (Green Desert), vnučky Reprocolor, vysázel plných 90.000 €. Nebylo divu - otec Montjeu, který uhynul půl roku předtím, už byl otcem 4 vítězů Epsom derby a matka Flashing Green se v chovu ukázala taktéž výborně, když dva její potomci vyhráli listed dostih a třetí se v něm umístil. Tautou Montjeu, jak byla později pojmenována, ale na dráze zklamala. Ze 13 startů, které od dvou do čtyř let absolvovala, získala jen jedno vítězství v dostihu IV. kategorie a vydělala 43.200 Kč. Ač by byla vemi zajímavou posilou českého mateřského stáda, zdejší trh ji nemohl ocenit tak, jako anglický. V červenci 2015, šest týdnů po svém posledním českém startu, byla prostřednictvím The Castlebridge nabídnuta jako kůň v tréninku na newmarketské July Sale, kde ji za 100.000 gns získala agentura David Redvers Bloodstock.

Mutual
Prvorozený syn Tautou Montjeu hřebec Mutual (na snímku jako roček) byl loni v katalogu srpnové dražby v Deauville, ale nakonec byl stažen a v ringu se neobjevil. Foto Arqana.

Dnes stojí na francouzské Ecurie des Menceaux (viz list klisny), kde se jí 3. dubna narodilo již třetí hříbě, klisnička po Dabirsim (Hat Trick). Poté byla připuštěna australským šampiónem plemeníků-debutantů Zoustarem (Northern Meteor) a letos ji zřejmě čeká i první start jejího potomka v dostizích. Její dvouletý syn Mutual (Lope de Vega) je v péči francouzského trenéra Ferlanda a když si Tautou Montjeu nenašla cestu do českého chovu, můžeme alespoň držet palce jejím francouzským potomkům. Třeba i ona přispěje k úspěchům rodiny, kterou založila klisna, narozená z připuštění své matky plemeníkem za poplatek pouhých 200 liber.

Miloslav Vlček


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking