foal Roxette 26 mainJedna z nejúspěšnějších rodin v českém chovu, založená počátkem 60. let z Francie importovanou Relation (Relic), se posunula do další generace. V úterý ve 4 hodiny ráno ve středisku Heleny Voršilkové a Petra Floriana v Mnichově u Ústí nad Labem porodila loni do chovu zařazená Roxette (Durante Alighieri) kobylku po střelickém Eagle Topovi (Pivotal). Narozená klisnička chovatelky Michaely Poláčkové je již 8. generací rodiny, která pomáhala psát historii československého turfu a v současné době bojuje o záchranu.

 
Roxette, která získala na dráze 4 vítězství v dostizích nejnižší kategorie, je pravou sestrou třetího ze St. Leger (L) Respekta. I její matka Renéé (Rainbows for Life) vyhrála 4 dostihy nižších kategorií, je však polosestrou jednoho z nejúspěšnějších českých odchovanců posledních dvou dekád Renny Storma (Stormy Jail), šampióna dvouletých hřebců a především vítěze prestižního Quinté+ handicapu v Chantilly.

Kdysi velmi početně zastoupená rodina už má v českém chovu jen minimum aktivních matek, mj. i  prababičku čerstvé posily již 24 letou Renaissance (High Extreme) v chovu Tomáše Kaleny. Přesto však ze všech rodin, založených dvěma památnými importy chovných klisen z Francie v Letech 1962 a 1964, zůstává nejdéle aktivní.

Nepřehlédněte: Gaspariniho matka Galantery porodila kobylku po Japan a již je březí po Rubaiyat

Sama Relation dala mj. vítěze Československého derby Reliefa (Masis), její vnučka Redaktion (Wiesenklee) se v chovu blýskla fantastickou Redaktou (Dakota), klasickou vítězkou a především prvním koněm českého chovu, který se stal blacktype vítězem. Samotná Redakta pak v chovu dala Koně roku Reguluse (Lincoln), vítěze Českého derby 1995 s dodnes rekordním náskokem 15 délek.

Miloslav Vlček, foto Helena Voršilková

foal Roxette 26 2 foal Roxette 26 1









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin