Pouvoir absolu 2014V loňském roce se ukázal na dráze již jeho třetí ročník a právě ten by mohl hrát v dalším životě napajedelského plemeníka POUVOIR ABSOLU (Sadler's Wells) klíčovou roli. Má v něm totiž zimní královnu a horkou adeptku na titul nejlepší dvouleté klisny Dark Absolu.

 
Již jsem to jednou psal, ale přesto si to neodpustím ani dnes. Není to tak dávno, kdybychom hřebci jako je Pouvoir Absolu při příchodu do našeho chovu stavěli slavobrány. Syn svého času nejúspěšnějšího plemeníka na světě a i v kontextu celé historie chovu plnokrevníka výjimečného plemeníka Sadler's Wellse (Northern Dancer), z matky, která je pravou sestrou evropského šampióna a vítěze Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) Peintre Celebre (Nureyev) a který navíc sám prokázal slušnou třídu třemi listed triumfy ve Francii a Gr.1 umístěním, by ještě před 20 lety byl v našem chovu zjevením. Naštěstí pro český chov, a naneštěstí pro samotného Pouvoir Absolu jsme dnes mnohem dál, náš chov disponuje zřejmě nejlepší kolekcí plemeníků v poválečné historii, která je cílem mnoha zahraničních chovatelů. To však neznamená, že dnes nemá Pouvoir Absolu českým chovatelům co nabídnout.

Ač jeho hlavní devizou je rodokmen, na dráze ukázal i solidní třídu, byť s jedním handicapem - velkou pozdností. Jako dvouletý neběhal a ve třech letech debutoval až začátkem července třetím místem v dostihu o 22.000 euro na 2400 metrů v Clairefontaine a na konci srpna stejný dostih kategorie F v Clairefontaine vyhrál. Poté přešel na větší závodiště, na konci sezóny se ukázal v listed společnosti, kde doběhl pátý.

Jako čtyřletý se již už pravidelně účastnil blacktype dostihů, jeden listed dostih vyhrál a též doběhl druhý v Gr.2 Grand Prix de Deauville na 2400 metrů, čtvrtý v Prix du Cadran (Gr.1, 4000 m) a pátý v Prix Royal Oak (Gr.1, 3100 m). Celkem za svou kariéru získal 3 listed vítězství (vše na tratích 2400 metrů), jednou v listed doběhl druhý (na distanci 2800 metrů) a vedle již zmíněné Grand Prix de Deauville se umístil i v Gr.2 Grand Prix de Chantilly na 2400 metrů. V sedmi letech, již v péči Josefa Váni, si vyzkoušel i překážky, ze tří startů v proutěnkách vytěžil jedno vítězství v dostihu o 12.000 € v Římě.

Hřebec je, jak jsme uvedli výše, synem Sadler's Wellse, plemeníka, který získal 12x titul šampióna v Anglii a Irsku a další ve Francii i jinde a také otce 294 blacktype vítězů, jejichž podíl na všech potomcích dostihového věku činí úctyhodných 13%. Jen pro srovnání - Sadler's Wellsův nejůspěšnější syn Galileo sice jistě během pár měsíců, respektive jak začne sezóna v Evropě, svého otce v počtu BT vítězů překoná (nyní jich má 289), ovšem procentuelně je jejich podíl "jen" 10,5%. 

pouvoir absolu 3

Matka Pine Chip (Nureyev) se na dráze ukázala jen jednou - jako tříletá v mílovém dostihu Class B, v němž obsadila třetí místo. V chovu dala 5 vítězů, z nichž se vedle Pouvoir Absolu prosadil na blacktype scéně i její syn Perfect Murder (Desert King), který získal třetí místo v listed v Clairefontaine. O další zápisy do listin blacktype dostihů se zasloužila její dcera Pleine Nuit (Machiavellian), dvojnásobná vítězka ve Francii, která v chovu v Jižní Africe dala dva listed vítěze včetně valacha Night Trip (Trippi), který doběhl druhý v Gr.1 Mercury Sprint. 

Excelentní matkou byla bába Peintre Bleue (Alydar), sama Gr.2 vítězka v USA a listed vítězka z Francie, jejímž zlatým hřebem v chovu byla produkce nejlépe hodnocceného tříletého koně Evropy 1997, vítěze Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) a Prix du Jockey Club (Gr.1) Peintre Celebre (Nureyev), pravého bratra matky Pouvoir Absolu. Vedle něj dala ještě další dva grupové vítěze včetně premiantky Prix de Pomone (Gr.2) Peinture Rare (Sadler's Wells), 3/4 sestry Pouvoir Absolu, jednu listed vítězku a dva potomky, kteří se blacktype dostizích alespoň umístili.

Jak jistě víte, jsou Sadler's Wells a Nureyev, otec a mateřský otec Pouvoir Absolu, velmi blízkými příbuznými. Oba jsou syny Northern Dancera a Nureyevova matka Special (Forli), je bábou Sadler's Wellse. Chovatelé proto spojení krví těchto dvou velikánů používají relativně často, ovšem v té nejintenzivnější podobě, z jaké pochází Pouvoir Absolu, je najdeme už jen 2x, přičemž v jednom případě jde o pravou sestru Pouvoir Absolu, francouzskou vítězku Poulkovo.

Zajímavý rodokmen se sodilní třídou ale nepřilákal k Pouvoir Absolu mnoho pozornosti a hřebec, zařazený do chovu v roce 2013 v Napajedlích, má na dráze zatím jen 9 potomků, respektive 11, ale 2 z nich, valaši Del Rey a Speeder, začali svou kariéru rovnou v překážkovém provozu. O hřebci, respektive jeho chovné hodnotě, tak nevíme o mnoho více, než jsme věděli před 6 lety, kdy byl zařazen do chovu.

Seznam potomků Pouvoir Absolu a jejich statistiky v rovinových dostizích

potomek nar pohl. matka otec matky st vít um zisk (Kč)
Ábránd (HUN) h 2016 Álomarcú lány Bin Shaddad 1 0 0 0
Callawi k 2015 Call Me Xela Rainbows for Life 3 0 1 3 780
Dark Absolu k 2016 Rabbit Dark Angel Dark Angel 3 2 1 263 800
Mujahid Brave h 2014 Rabbit Mujahid Mujahid 15 1 12 163 010
Myranelle k 2014 Myranga Rainbows for Life 3 0 1 4 200
Rock'n Roll Fever (HUN) k 2014 Rainfire Rainbow Quest 7 0 3 22 973
Savoir Absolu v 2014 Sapora Rainbows for Life 7 0 4 14 180
Valentine Lady k 2016 Vaxalta Exaltation 2 0 0 0
Well Absolut h 2016 Well Knit Robellino 2 1 1 43 800


Velmi nízký počet potomků neumožňuje jakékoliv hodnocení, tak jen konstatujme, že z 9 potomků 3 (33,3%) zvítězili, z toho jeden, klisna Dark Absolu, uspěl v dostihu nejvyšší kategorie. Dalších 5 potomků se umístilo, bez umístění a tudíž bez jakéhokoliv zisku jsou zatím jen dva jeho potomci, oba loni jako dvouletí debutovali a měli jeden, respektive dva starty.

Výsledky potomků na rovině podle jednotlivých ročníků

ročník st.pot. vítězů I. um. zisk
2014 4 1 1 20 204 363 Kč
2015 1 0 0 1 3 780 Kč
2016 4 2 3 2 307 600 Kč
celkem 9 3 4 23 515 743 Kč

zdroj: Katalog plemeníků s podporou Jockey Clubu ČR

Ač hodnotit hřebce zatím nelze, dosavadní výsledky jeho potomků ale už dost zřetelně ukazují, jaké matky je vhodné k Pouvoir Absolu posílat. Není to nic převratného - k velmi pozdnímu hřebci bychom měli posílat ranější typy klisen, nicméně je pozoruhodné, jak zřetelně se to i na takto malém vzorku projevuje. Hřebcovým nejúspěšnějším potomkem je úřadující zimní královna Dark Absolu z chovu Rabbitu Trhový Štěpánov, jejíž matka Rabbit Dark Angel, zakoupená jako odstávče u Tattersalls za 3.000 gns, je dcerou plemeníka Dark Angela (Acclamation), který poté, co jako dvouletek vyhrál 4 z 9 startů včetně Middle Park Stakes (Gr.1, 1200 m), odešel, aniž by zkoušel štěstí jako tříletý, do chovu a dnes je jedním z nejúspěšnějších ostrovních plemeníků, nositelů ranosti a rychlosti. Sama Rabbit Dark Angel vyhrála jako dvouletá 4. září dostih na 1400 metrů v Chuchli, přičemž v té době již měla za sebou 3 absolované dostihy, první odběhla 22. května.

Druhý nejúspěšnější potomek Pouvoir Absolu hřebec Mujahid Brave, taktéž z chovu Rabbitu, je synem na dráze nepříliš výrazné Rabbit Mujahid, vítězky mílového dostihu ve třech letech v Lysé, ovšem dcery špičkového dvouletka, vítěze Dewhurst Stakes (Gr.1) Mujahida (Danzig - Elrafa Ah, Storm Cat).

A do třetice silné zdroje ranosti a rychlosti najdeme i na mateřské straně loni dvouletého Well Absolut z napajedelského chovu, osmidélkového vítěze jednoho z loňských dostihů Fitmin Cupu. Well Absolut je synem Well Knit, která své jediné vítězství získala ve dvou letech v dostihu na 1000 metrů, kdy též doběhla druhá za Dancing Theatre v Ceně Muscatite (I.k.). Ve třech letech bylo jejím největším úspěchem třetí místo v Ceně Jezdectví (NL) na 1400 metrů a čtvrté v Lázeňské míli, byť se dokázala umístit i v Oaks. Je dcerou Robellina (Roberto), špičkového dvouletka, vítěze Royal Lodge Stakes (Gr.2) a posléze úspěšného otce dvouletků, kteří se však často dokázali dále zlepšovat.   

Letošní sezóna bude zřejmě pro Pouvoir Absolu klíčová. Loňské úspěchy Dark Absolu i Well Absolut by mu mohly pomoci získat více přízně chovatelů v připouštěcí sezóně, výsledky zmíněné dvojice v klasickém ročníku pak možná rozhodnou, zda případný vyšší zájem o jeho hřebcovy služby bude záležitostí jediné sezóny, nebo mu pomůže i v té další.

Miloslav Vlček

Profily plemeníků:
AGE OF JAPE
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net