mikhail glinka headPřipouštěcí sezóny běží na plné obrátky, byť v našich reáliích jsou ty obrátky stále skromnější, a tak se dnes opět podíváme na jednoho z hřebců, působících v našem chovu. Profil krabčického Mikhaila Glinky (Galileo) bude ale trochu jiný než standardní profily hřebců, protože se v jeho případě tentokrát soustředíme na výsledky jeho potomků v překážkových dostizích.


Z Irska přes Anglii do Ruska, Dubaje, Německa, Francie a Česka

Dostihová kariéra Mikhaila Glinky byla mimořádně pestrá. Zahájil ji jako dvouletý v srpnu 2009 vítězstvím v maiden na 1700 metrů v Galway, po kterém jej Aidan O'Brien nasměroval do dostihu EBF v Killarney, kde skončil druhý. Následně byl přihlášen do Gr.2 Royal Lodge Stakes v Ascotu, kde v poli deseti koní obsadil šestou příčku. Start v Eyrefield Stakes (L) na 1800 metrů v Leopardstownu znamenal první blacktype vítězství. po kterém skončil na těžké půdě druhý v Gr.1 Criterium de Saint-Cloud na 2 kilometry.

Do klasické sezóny vstoupil třetím místem v Ballysax Stakes (Gr.3, 2000 m) a dva měsíce poté zvítězil ve vytrvalecké Queen's Vase (Gr.3) na 3200 metrů. Triumfem na slavném mítinku Royal Ascot hřebcova ostrovní kariéra skončila, protože krátce po vítězství byl zakoupen Ramzanem Kadyrovem a poslán do Ruska, aby stanul na startu tamního derby. Písková dráha moskevského závodiště mu nesedla a v derby skončil šestý, když dostih ovládl jiný Kadyrovův kůň North Stream (Giant's Causeway).   

Od trenéra Šapkukajeva se stěhoval na jeden start k trenéru Gary Mooremu, v jehož péči skončil pátý v Gr.3 Cumberland Lodge Stakes. Poté následoval přesun do Dubaje k H.J. Brownovi, dále zpět k Mooremu, znovu k Brownovi a poté, v roce 2012, jej získal do péče Arslangirej Šavujev. Během pendlování mezi Dubají a Evropou získal především vítězství v Gr.2 Dubai City of Gold na 2400 metrů a Preis der Sparkassen - Finanzgruppe (Gr.3, 2000 m), které získal v době přípravy trenérem Šavujevem.

Nepřehlédněte: Šampiónka Zoriana přivedla na svět dalšího potomka - klisnu po Wirelessovi

V roce 2012 stanul i na startu Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) jako druhý kůň historie v českém tréninku (po Tullamore). Na těžké půdě tehdy skončil na 14. místě, dvě příčky za pozdějším stájovým kolegou Meandre (Slickly), porazil však vítěze francouzského derby onoho roku Saonois (Chichicastenango). Objevil se i na českých drahách, mj. v památné Ceně města Karlovy Vary, jednom z nejlépe obsazených dostihů české historie, ve které doběhl současně druhý s Dux Scholarem za svým stájovým druhem Green Destiny, vítězem Arc Trialu (Gr.3), před posléze ve Francii velmi úspěšným My Old Husbandem.

Celkem za svou kariéru absolvoval 27 startů, 5x zvítězil, 5x doběhl druhý a 3x třetí, vydělal po přepočtu 431 tisíc liber. Vedle třídy zaujme i tvrdostí, či přesněji odolností, kterou musel prokázat při hodně náročném menežování a pendlování mezi kontinenty bez zimní pauzy. Trenér Šavujev několikrát na jeho konto konstatoval, že netrénoval mnoho takhle tvrdých koní a že toho Glinka mohl při ohleduplnějším menežování dosáhnout mnohem víc.

Slibný start v chovu

Mikhail Glinka působí v tuzemském chovu již od roku 2014. Start mu trochu ztížil na tehdejší dobu relativně vysoký připouštěcí poplatek 40 tisíc korun, nicméně o tři roky později, kdy začal připouštět za sumu o 10 tisíc nižší, se stal nejžádanějším plemeníkem v našem chovu. Následně mu ale v Krabčicích přibyla silná konkurence v podobě žádaného Zazou (Shamardal) a později i Dux Scholara (Oasis Dream), čímž se hřebcův prostor k realizaci znatelně zúžil.

Start v chovu měl velmi dobrý. V prvním ročníku měl slovenskou šampiónku Slivku, v jedničce umístěného Top One, či polskou Kenyattu, vítězku tamní dvojky, ve druhém pak dalšího šampióna Bolthorna,. mj. vítěze slovenského Zlatého poháru, v jedničkách včetně VJC umístěného Big Bena a ve třetím ve Švýcarsku úspěšného Alacona či polskou Magadi, vítězku Nagrody Upsali (I.k.).

Podle mého názoru ukázal bezesporu nemalý talent, nicméně vedle něj i nutnost pečlivě mu vybírat partnerky, jak z pohledu ranosti a rychlosti, tak i charakteru, a na potomky rozhodně nespěchat. A jak už dříve potvrdil i tehdejší šéf krabčického chovu, být si vědom toho, že s jeho potomky se "musí pracovat hodně v rukavičkách".  

Rodokmen překážkového plemeníka?

Mikhail Glinka byl prvním synem nezapomenutelného Galilea (Sadler's Wells) blacktype výkonnosti ve středoevropském chovu, jeho matka Lady Karr (Mark of Esteem) navíc pravou sestrou vítěze Epsom derby Sir Percyho, a tudíž prezentovat jej v rámci našeho chovu jako potenciálního překážkového plemeníka postrádalo smysl. Kdyby však byl Glinka zařazen do chovu v rodném Irsku, nepochybně by jako pozdní vytrvalec, který v Ascotu vyhrál dostih na 3200 metrů, našel místo právě mezi překážkovými plemeníky. Galileovi vytrvalí synové v něm končí velmi často, Mill Reefova linie, z niž pochází matka Lady Karr, je též zdrojem úspěšných překážkových plemeníků a navíc samotný Mikhail Glinka je 3/4 bratrem Chicaga (Montjeu), vítěze Premio Gran Corsa Diepi di Milano (Gd1).

I když však Glinka neplnil roli převážně překážkového plemeníka, několik jeho potomků už se na překážkách ukázalo. Zatím jich není mnoho, ale podívejme se, jak si vedli.

Seznam potomků Mikhaila Glinky s výsledky v překážkových dostizích

potomek nar. pohl. matka otec matky st. vít. um. zisk
Slivka 2015 k Sun Of Gracie Ivan Denisovich 17 6 8 613 851
Jacqueline 2017 k Jean Green Green Tune 16 0 12 141 660
Artysta (POL) 2018 h Avocado Duke of Marmalade 6 1 4 94 900
Mola (POL) 2018 k Musical Parade Amadeus Wolf 4 0 2 15 600
Vatan 2019 h Volturi Sabiango 2 0 1 7 650
Top One 2015 h Traviolla Jape 3 0 1 3 500
Flying Finn 2017 v Folie D'ocean Urban Ocean 1 0 0 0


Suverénní jedničkou je Slivka, která třídu ukázala už na rovinách a předvádí ji i v překážkových dostizích - nejprve v proutěnkách, kde prví čtyři starty nenašla přemožitele, posléze ve steeplechase a zkusila už i pardubické krosy. Vedle vítězství v Lindarängen Memorial ve Švédsku získala druhé místo ve Zlatém poháru EŽ Praha a.s., (I.k.) či čtvrtá v Gran Corsa Siepi d'Italia (Gd1) a Premio Chivas Regal (L). 

Ač nezvítězivší, na jedničkovou úroveň se dostala i Jacqueline, čtvrtá ve Zlaté sponě tříletých (I.k.) a pátá v Ceně Laty Brandisové (I.k.), ale především klisna, která ze 16 překážkových startů získala 12 umístění a jen jednou dostih nedokončila, když byla v cílové rovině bez šance na umístění zadržena.

Solidní výsledky předvádí i polský Artysta a i u něj můžeme, stejně jako o výše zmíněných dvou klisen, konstatovat vysokou míru spolehlivosti - z 6 překážkových startů získal 1 vítězství a 4 umístění. Dvě umístění ze čtyř startů v proutěnkách má na svém kontě taktéž v Polsku běhající Mola, zatímco zbylí tři startující potomci Mikhaila Glinky absolvovali dohromady jen 6 překážkových startů.

Ač kvůli nízkému počtu potomků je hodnocení ošidné, dva potomci na jedničkové úrovni a třetí s nadprůměrnou výkonností ze sedmi potomků je velmi pěkná bilance. I když stále platí, že partnerky pro Mikhaila Glinku je třeba pečlivěji vybírat, i v překážkovém provozu hřebec ukazuje, že mu nechybí talent k produkci špičkových koní.

Miloslav Vlček
 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net