justify rezPřed necelým měsícem zavedl americký Jockey Club nové pravidlo. Podle něj bude počet klisen, připuštěných během jednoho roku na území USA, Kanady a Portorika, omezen na 140 na jednoho plemeníka. Pravidlo bude platit pro všechny plemeníky narozené v roce 2020 a později.

 
Cílem nového pravidla je zastavení či alespoň zpomalení neustálého zužování krevní základny, k němuž vede i vysoký počet klisen u nejaktaktivnějších plemeníků. Řada chovatelů nové pravidlo uvítala, včetně například prezidenta jednoho z neslavnějších amerických hřebčínů Claiborne Farm Walker Hancocka. "Myslím, že je to skvělé rozhodnutí, které pomůže dlouhodobé udržitelnosti našeho průmyslu," uvedl Hancock pro Thoroughbred Daily News. "Více hřebců dostane šanci stát se plemeníky a vyrovnají se tím podmínky pro hřebce střední úrovně, kteří nejsou plně vytíženi. Zvýší se diverzifikace v celém genofondu. Pro náš chov je to vítězství."   

Objevily se ale i hlasy, které varují před důsledky této restrikce. Jeden zveřejnil nedávno Sid Fernando, přední prezident poradenské společnosti Werk Thoroughbred a zakladatel Werk Nick Rating a jejich populární služby eNicks. "Je to pokus odklonit klisny od populárních hřebců k těm méně populárním, což je příliš zjednodušený přístup ke složitému problému," komentuje Fernando snahu tímto způsobem zpomalit zužování krevní základny. "Je to jak přiložení náplasti na řez, který vyžaduje jemné stehy," srovnává a vysvětluje, co je na něm špatně.

"V současné době jsou plemeníky, kteří potřebují největší pomoc, hřebci ve třetím a čtvrtém roce působení, a pak prověření hřebci středního kalibru," říká Fernando. "Proč? Protože nejsou komerčně populární, na rozdíl od hřebců v první sezóně a elitních plemeníků. Ti lákají nejvíce chovatelů, protože většina z nich sestavuje připouštěcí plány s cílem svůj produkt úspěšně prodat," vysvětluje a dodává. "Chovatelé nechtějí riskovat prodávat ročky po plemenících, kteří v době, kdy chovatelé budou prodávat jejich potomky, budou mít na dráze první tříleté či čtyřleté potomky, protože pokud se těmto potomkům nebude na dráze dařit, ceny jejich ročků klesnou."

Fernando předpovídá, že nastavením limitu 140 se toto nezmění. "Možná více hřebců dostane šanci v chovu, aby uspokojili poptávku po debutujících plemenících, což je dobrá věc, protože to podpoří rozmanitost, ale je více než pravděpodobné, že zmíněný cyklus zájmu o hřebce bude pokračovat. V zásadě ale stanovení limitu bude tento problém zhoršovat a bude více hřebců, které budou chovatelé ve čtvrté, páté či šesté sezóně prodávat do Turecka či Jižní Koreje, pokud farmy zváží lukrativní zahraniční nabídky proti klesajícím příjmům z připouštěcích poplatků."

Příště už japonci Coolmore přeplatí?

Právě v klesajících příjmech z připouštění vidí Fernando největší problém limitu v turfu, kde chov pro prodej převládá nad chovem pro dostihové účely. Především proto, že Severní Amerika je jediná, která toto pravidlo zavádí a její držitelé plemeníků budou znevýhodněni oproti zahraničním. A hned přidává příklad v podobě nejžhavějšího plemeníka současné Ameriky, vítěze trojkoruny Justify (Scat Daddy). "Coolmore mohl nabídnout za Justify uváděných 75 miliónů dolarů, protože do svých kalkulací započítal poplatky od vysokého počtu připouštěných klisen v USA plus další z Austrálie. V loňském roce Justify pokryl 252 klisen za poplatek 150 tisíc dolarů. Pokud bude mít cca 210 živých hříbat, získá tím papírově příjem cca 31 miliónů dolarů, bez započtení příjmů z jižní polokoule. Pokud by se už na něj vztahoval limit 140 klisen, lze oprávněně pochybovat o tom, že by Coolmore učinil stejnou nabídku, jakou dal a stejně pravděpodobné je i to, že by WinStar prodal Justify japonskému syndikátu, který nabízel téměř tolik co Coolmore."

Ač publikovaná čísla jsou jen teoretická, protože Justify připustil nemálo vlastních coolmorských klisen a též je pravděpodobné, že zdaleka ne u všech cizích požadoval Coolmore inzerovanou výši připouštěcího poplatku, dobře ukazuje finanční rozvahy investorů do plemenných hřebců, jejichž cílem je mít investici do plemeníka uhrazenou dříve, než na dráhu přijdou jeho první potomci. A je zcela zřejmě, že když do těchto kalkulací zahrnou limit 140 klisen, vycházejí jim jiné ceny, které mohou mít v budoucnu, pokud další země nezavedou podobné limity, problém konkurovat zahraničním nabídkám. (miv)

Související články:
Revoluce v chovu plnokrevníka. Američané schválili omezení počtu klisen u jednoho hřebce na maximálně 140
Scat Daddyho synové vládnou americkému trhu plemeníků. Justify a Mendelssohn připustili shodně 252 klisen









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net