ExaltationHodně zajímavý je pro českého chovatele aktuální stav průběžného šampionátu plemeníků v Polsku. Ačkoliv i polský chov prožívá nápor importované konkurence a jeho vliv na domácí turf klesá, stále v něm hraje významnější roli než třeba chov náš v našem turfu. Pomáhají mu v tom i plemeníci z ČR.


V čele tamního šampionátu je po Nagrodě Derby otec vítězného Va Banka hřebec Archipenko (Kingmambo), stojící v anglickém Lanwades Stud, mj. též otec druhého z Českého derby 2014 Honzika Chipery. Na druhém místě průběžného šampionátu se nachází již uhynulý Belenus (Lomitas), těžící z mimořádné příležitosti, kterou dostal a mající nejvyšší počet startovavších potomků ze všech hřebců - celkem 28. Na třetím místě najdeme plemeníka, který do Polska přišel z ČR, Christianem Richnerem angažovaného Exaltationa (Rainbow Quest), který tak je nyní nejúspěšnějším plemenkem z těch, které mají polští chovatelé aktuálně k dispozici. Exaltation, který v minulosti dal mj. i klasického vítěze Džulietta, též působícího v polském chovu, má navíc velmi dobré statistiky. Letos mu v Polsku zatím vyběhlo 10 potomků, 7 z nich dokázalo zvítězit a průměrný výdělek na jednoho potomka, který činí 9.875 zlotých, je více jak dvojnásobný oproti průměrnému výdělku Belenusových potomků.

Do první desítky se z polských plemeníků dostali ještě pátý Nowogródek (Who Knows) a osmý October (Kingmambo), kteří oba jak procentem vítězů, tak i průměrným výdělkem na jednoho potomka za Exaltationem zaostávají. Na devátém místě tamního šampionátu se nachází další plemeník, který do Polska přišel z Čech - někdejší vítěz Velké dubnové ceny, ale především polobratr francouzského klasického vítěze a úspěšného plemeníka Clodovila (Danehill) hřebec Cloword (Spinning World). Ten v českém chovu nepůsobil, jeho tehdejšímu majiteli Ing. Františku Hrubému se nepodařilo pro hřebce najít v ČR důstojné působiště, a tak odešel do Polska. Letos mu zatím vyběhlo jen 5 potomků, ovšem 4 z nich dokázali zvítězit a průměrným výdělkem 11.360 zlotých na potomka je nejúspěšnějším domácím plemeníkem v žebříčku.

Až za těmito hřebci se nacházejí plemeníci, kteří naopak přišli z Polska do českého chovu. Nejlépe si z nich letos vede Fast and Furious (Singspiel), nacházející se na 16. místě šampionátu s jedním vítězem z 8 startovavších potomků a průměrným výdělkem 5.431 zlotých, což je v tamním žebříčku nadprůměrná hodnota. Až na 31. místě najdeme Enjoy Plana (Alydar) (3 st, 1 vítěz, průměrný výdělek 7.000 zl), na 35. Fly to the Stars (Bluebird) (4 - 1 - 4.937 zl), na 76. místě Silver Whistle (Alphabet Soup) (4 - 0 - 1.925 zl) a na 77. Alaska River (Anabaa) (2 - 0 - 3.815 zl).

V žebříčku najdeme i některé české plemeníky, mající potomky v Polsku aniž by tam kdy působili. Nejúspěšnějším z nich je Tiger Cafe (Sunday Silence) na 30. místě šampionátu s 2 vítězi z 5 startujících a průměrným výdělkem 4.558 zlotých.








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net