Nejžádanější plemeník uplynulé připouštěcí sezóny ZAZOU (Shamardal) měl loni na dráze první dvouletý ročník. Právě takovým plemeníkům se věnuje rubrika Plemeníci, první pohled, která si neklade za cíl pokusit se o nějaké hodnocení, ale spíše sumarizovat dosavadní výsledky.


U Zazou je tato sumarizace o to zajímavější, že jde o hřebce atraktivního i pro zahraniční chovatele, jejichž klisny tvoří podstatnou část Zazouových partnerek, a tak i většina startujících z jeho prvního ročníku byla trénovaná v zahraničí.

Z německého tréninku k Ramzanu Kadyrovovi a do celého světa

Zazou má za sebou dlouhou, úspěšnou a také pestrou dostihovou kariéru. Zahájil ji v Německu jako svěřenec trenéra Mario Hofera, v jehož péči v první polovině července jako dvouletý debutoval třetím místem mezi nezvítězivšími na 1200 metrů. O měsíc později již vyhrál v Kolíně nad Rýnem dražební dostih na 1300 metrů a počátkem září finišoval čtvrtý v Zukunfts-Rennen (Gr.3) na 1400 metrů v Baden-Badenu. V dostihu se střetl s tehdejším svěřencem trenéra Šavujeva a pozdějším dvojnásobným Koněm roku v ČR Shamalganem, který na Zazou tehdy ztrácel 11 délek. Následně vyhrál bohatě 200.000 euro dotovaný Ferdinand Leisten-Memorial (dostih BBAG). Sezónu zakončil třetím místem v Gr.1 Criterium de Saint-Cloud, kde doběhl 3/4 délky za svým současným kolegou v týmu plemeníků Darhorse Mikhailem Glinkou.

Tříletou sezónu zahájil lehkým třídélkovým vítězstvím v Dr. Busch Memorialu (Gr.3) na 1700 metrů v Krefeldu, poté se vypravil do Francie na klasickou Poule d'Essai des Poulains (Gr.1, 1600 m), kde mu Shamalga vrátil předchozí porážku a Zazou skončil šestý. Následný triumf v Union-Rennen (Gr.2, 2200 m), německé obdobě naší Velké červnové ceny, z něj udělal favorita Deutsches Derby (Gr.1, 2400 m), ale ač byl ze všech německých koní na jeho startu nejlepší, musel se o 1 1/4 délky sklonit před anglickým hostem - barvy Godolphinu reprezentujícím Buzzwordem. Poté doběhl třetí za dvojicí starších koní vedenou Campanologistem v Gr.1 Rheinland Pokal na 2400 metrů. Na hluboké půdě v Longchamp se mu nedařilo a v Prix Dollar doběhl v poli poražených, sezónu zakončil čtvrtým místem v Premio Roma (Gr.1, 2000 m) v Římě.

Jako čtyřletý absolvoval 6 startů (během sezóny změnil trenéra a přešel k Waldemaru Hickstovi), zvítězil v Preis der Sparkassen Finanzgruppe (Gr.3, 2000 m) a především Premio Roma (Gr.1, 2000 m), sezónu zakončil třetím místem v Hongkongu v mezinárodním Cathay Pacific Hong Kong Cup (Gr.1, 2000 m). Následující rok byl po vítězství v Chantilly počátkem března zakoupen Ramzanem Kadyrovem, v jehož barvách na konci měsíce startoval v nejbohatším dostihu světa Dubai World Cupu (Gr.1, 2000 m), v němž obsadil pátou příčku. Ve stáji Ramzana Kadyrova se Zazou stal světoběžníkem a po Dubaji směřoval do Singapuru, kde finišoval čtvrtý v mezinárodním Singapore Airlines International Cupu (Gr.1, 2000). Následovalo třetí místo v Grosser Dallmayer-Preis - Bayerisches Zuchtrennen (Gr.1, 2000 m), v němž porazil německého derby vítěze Waldpark a sezónu ukončil v Turecku, kde podlehl jen godolphinskému Hunter's Light v mezinárodní Anatolia Trophy na dva kilometry.



V šesti letech byl jeho největším úspěchem triumf v Grosser Preis der Landeshauptstadt (Gr.3, 1700 m) a čtvrté místo v Hessen Pokal (Gr.3, 2000 m). Získávat grupová umístění dokázal i ve věku sedmi let, kdy mj. doběhl třetí v Preis de Sparkassen Finanzgruppe (Gr.3, 2000 m). Na sklonku kariéru se, už jako rekonvalescent, objevil ve stáji trenéra Šavujeva, který jej po 10 měsíční pauze vyslal do Lázeňské míle, kterou hřebec jistě vyhrál a kariéru následně ukončil těsným třetím místem ve Velké ceně Prahy. Celkem získal 9 vítězství, z toho 5 v grupových dostizích včetně jednoho Gr.1 vítězství, v dalších 14 grupových dostizích se umístil. 

Syn hvězdy minulé sezóny a polobratr Gr.2 klisny  

Zazou má co nabídnout i co se týká rodokmenu. Jeho otcem je jeden z nejúspěšnějších současných evropských plemeníků, šampión dvouletých v Anglii a posléze vítěz Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) a Prix du Jockey Club (Gr.1) Shamardal (Giant's Causeway). Plemeník irského Kildangan Stud je od roku 2016 private a loni se tak na dráze představili první dvouletí z doby, kdy jej Darley stáhla z trhu. Nástup to byl impozantní - jeho syn Pinatubo suvernbénně vládl evropským dvouletkům, vedle něj uspěli v Gr.1 dostizích i Victor Ludorum a Earthlight. Celkem již Shamardal dal 143 blacktype vítězů a může se pochlubit i vysokým 9% podílem těchto vítězů v celé své populaci, která dosáhla dostihového věku. Dobře si vede i jako otec plemeníků a to především zásluhou vynikajícího Lope de Vegy

Zazouova matka Zaza Top (Lomitas), čtyřnásobná vítězka, zvítězila v Grosser Hoppegartener Stutenpreis (L, 2000 m) a doběhla druhá v Premio Dormello (Gr.3, 1600 m) a Schwarzgold-Rennen (L, 1600 m). Po krátkém působení v německém chovu, během kterého přivedla na svět Zazoua, byla exportována k protinožcům a z tamního působení si nejlépe vede její dcera Za Za Gabor (O'Reilly), druhá v listed a třetí v Gr.2 dostizích na Novém Zélandu. Bába Zorina, vítězka ve dvou letech v Irsku, dala 6 vítězů ze 7 startujících, vedle Zaza Top též Zolanga (Acatenango), který doběhl druhý v Premio Emanuele Filiberto (L) a také vítěze populární Grosser Preis von St. Moritz Zatoof (Batshoof). Prabába Nadia Nerina (Northern Dancer), mj. matka Gr.3 umístěné Nadiny, je pravou sestrou šampióna dvouletých hřebců v Irsku a posléze úspěšného plemeníka v Austrálii hřebce Danzatore.

Čtyři sezóny v chovu, dvakrát v čele nejžádanějších plemeníků

Mix skvělé kariéry a výborného rodokmenu způsobily, že z dosavadních 4 sezón v chovu stanul Zazou dvakrát v čele nejžádanějších plemeníků a v těch zbylých dvou skončil druhý. Výrazně mu k tomu pomohl zájem zahraničních chovatelů, kteří v jeho případě tvoří velmi pestrou společnost zahrnující nejen polské či německé chovatele, ale zájem vzbudil třeba i ve Skandinávii. Z tohoto důvodu je možné, že níže uvedený seznam jeho startovavších potomků nemusí být kompletní. Pečlivě jsme sice hledali ve všech možných databázích jeho potomky a následně jejich kariéry, je však možná, že nám nějaký unikl. I tak z 11 startovavších potomků je většina trénována v zahraničí - pět v Polsku a jeden, slovenská odchovankyně Ferara, v Maďarsku. 

Seznam potomků Zazou s výsledky na rovinách

potomek nar. pohl. matka otec matky st vít um zisk (Kč)
Don Zou (POL) 2017 h Dona Zira Don Corleone 3 1 2 109 800
Ishii Maki (POL) 2017 h Isola Bene Auenadler 5 0 3 38 760
Falikari 2017 k French Quebec Excellent Art 1 0 1 9 000
Na konci duhy 2017 k Nidara Kallisto 4 0 2 7 200
Miss Zou (POL) 2017 k Masterpiece Elnadim 3 0 2 5 400
Born to Fly (POL) 2017 k Badawah Singspiel 2 0 1 2 700
Little Jane 2017 k Lady Jane Briliant 2 0 1 2 100
Jesienka 2017 k Jelka Oratorio 3 0 0 0
Venezia 2017 k Vatorine Vatori 1 0 0 0
Impela (POL) 2017 k Implikacja Royal Court 3 0 0 0
Ferara (SVK) 2017 k Fiordiligi Dynaformer 1 0 0 0

 
Dosavadní výsledky nám toho moc neřeknou. Nejúspěšnějším potomkem z úvodního ročníku je zatím v Polsku narozený a trénovaný Don Zou, historicky první a zatím jediný vítěz po Zazou. Don Zou se dokázal posléze prosadit i v elitní konkurenci, jak dokladuje jeho třetí místo v listed Nagroda Dakoty. Také druhý nejúspěšnější potomek Zazou hřebec Ishii Maki běhá v Polsku, kde se umístil v tamní I. kategorii. Zajímavé je porovnání přístupu polských trenérů s našimi. Ač vzorek je velmi malý a nelze z něj činit hlubší závěry, je zajímavé, že v průměru absolvovali polští potomci Zazou o jeden start více než jejich čeští protějšci. Ve Skandinávii sice měl potomky v tréninku, žádného startovavšího jsem však nenašel.

První ročník zatím neukazuje na velkou ranost jeho potomků. Sám uměl i ve dvou letech, vyhrál National listed dražební dostih a umístil se na grupové úrovni, otce Shamardala hodnotí Racing Post jako plemeníka, který umí dávat špičkové dvouletky, kteří se navíc dále zlepšují. I rodina dokázala vyhrávat ve dvou letech. Na druhou stranu podíváme-li se na matky a mateřské otce jeho prvních startujících, jedná se vesměs o koně pozdnější až pozdní. Více nám řeknou až jejich výsledky v letošní sezóně, na které si musíme počkat.

Miloslav Vlček









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net