Zhruba za šest týdnů začne další připouštěcí sezóna. Abychom Vám usnadnili cestu k výběru toho nejvhodnějšího plemeníka, opět připravíme profily jednotlivých plemeníků, kteří již mají na dráze své potomky. Jako první přichází na řadu hnědák Chardonney Tcheque (One Cool Cat), který v nadcházející sezóně bude připouštět v Hřebčíně Střelice. Jeho profil ale zatím nemůže přinést žádné hosnocení, je jen sumářem hřebcových dosavadních výsledků.

 
Chardonney Tcheque je jedním z rostoucího počtu hřebců v našem chovu, kteří sice kariéru, či alespoň její část, absolvovali ve službách české stáje a domácím tréninku, ale dokázali uspět i v blacktype dostizích. Storm Catův vnuk si k nám našel cestu z breeze-up dražby v Deauville, kde jej v květnu 2010 za 57.000 € koupil pro stáj Jiřího Charváta Christian Richner. Důvod, proč výběr padl právě na tohoto hřebce, byl jednoduchý - jeho o rok starší polobratr Shamalgan (Footstepsinthesand), který o den později doběhl třetí ve francouzské Velké jarní ceně.

Chardonney Tcheque sice na dráze nedosáhl takových úspěchů jako jeho polobratr, i tak si ale vedl velmi dobře. Trenér Tomáš Šatra jej na první start vyslal do Merana, kde Chardonney Tcheque lehce vyhrál mílový dostih o 13.200 €. Poté, co lehce vyhrál i Gerschův memoriál (NL) a po boji s Enricem (Sholokhov) i Cenu zimního favorita s přehledem získal titul Nejlepší dvouletý hřebec v České republice.

Nepřehlédněte: Raviella odchází do chovu. Prvním partnerem vítězky Karlovarské dvojnásobné míle bude Chardonney Tcheque

Chardonney Tcheque je synem plemeníka One Cool Cat (Storm Cat), evropského šampióna dvouletých, který v chovu se svými prvními dvouletky zazářil, aby ale záhy rychle zhasl poté, co první dvouletí přešli do další sezóny. Pamatuji se na jednu svou debatu s Tomášem Šatrou na konci hřebcovy sezóny právě na toto téma, kdy i zkušený trenér měl obavu, aby rychle vyspělý dvouletek dokázal udržet vysoko nasazenou laťku i v příští sezóně. Dokázal a nejen v té následující. Ač už jako dvouletek vypadal jako hodně hotový kůň, čas mu šel k duhu a v následujících sezónách patřil z ozdobám padocků českých závodišť. A nejen padocků a dokonce nejen těch českých. Po vítězství ve Velké jarní ceně (L) se neztratil ani v Premio d'Estate (L) v Miláně, kde v poli 11 koní obsadil čtvrté místo. Poté jej čekal povinný start v Českém derby, v němž sice ukázal, že distance 2400 metrů je za jeho optimem, přesto však dokázal získat čtvrté místo. Poté už nikdy nešel delší dostih než na 1800 metrů. Právě na této distanci pak v říjnu téhož roku dosáhl svého největšího úspěchu - vítězství v Premio Marchese Giuseppe Ippolito Fassati (L) v Miláně, kterým se stal blacktype vítězem.

Běhal ještě dalších 5 sezón, v nichž patřil k nejlepším mílařům na našich drahách. Jeho doménou se stala především Velká květnová cena (I.k.), kterou po úvodním druhém místě ve čtyřech letech následně 4x v řadě vyhrál. Uspěl ale i třeba i v Bratislavské míli (L), která mu pomohla k zisku titulu Nejlepšího mílaře na Slovensku, přičemž v Česku stejný titul získal dokonce dvakrát. Celkem za svou kariéru vyhrál 17 z 35 startů, 4x doběhl druhý a 3x třetí a vydělal bezmála 4 milióny korun.

Většina startů za peníze

V roce 2017 byl zařazen do chovu Hřebčína Napajedla, ve kterém působil ještě následující dvě sezóny. Pro sezónu 2020 se přesunul do teplokrevného chovu v Tlumačově s tím, že na další sezónu se vrátí do Napajedel. K tomu ale nedošlo - letos bude připuštět v Hřebčíně Střelice. V úvodní sezóně připustil 14 plnokrevných klisen, o rok později 9 a v roce 2019 10. Z úvodního ročníku mu letos vyběhl poměrně vysoký počet potomků - celkem 7, z toho 6 na našich drahách a jedna dcera v Maďarsku.

Seznam startujících potomků Chardonney Tcheque

potomek nar. pohl. matka otec matky st. vít. um. zisk (Kč)
Allür (HUN) 2018 k Allonya Protektor 4 0 3 32 960
French Chardonnay (GER) 2018 h French Quebec Excellent Art 2 0 2 22 800
Tasmína 2018 k Tanita Blueridge Dancer 2 1 0 22 500
Argema 2018 k Aromatica Beccari 2 0 2 18 000
Angelic Beauty 2018 k Anjou Sholokhov 2 0 2 14 550
Quenty 2018 k Queen Barbara Traditionally 2 0 2 9 000
Alfonza 2018 k Aurora Stormy Jail 1 0 0 0


Tabulka ukazuje, jak si jeho potomci vedli. Mezi sedmi startujícími potomky má sice jen jedinéh vítěze, ale s výjimkou maďarské Allür, dcery třetí ze Slovenských Oaks 2006 Allonye (Protektor), žádný neabsolvoval více jak dva starty. Naopak poměrně působivým faktem je, že z celkových 15 startů jeho potomků jen 3 neskončily dotovaným umístěním. Hřebci zcela jistě pomohla i kvalitní sestava matek jeho startujících potomků. Jeho zatím jediná vítězka Tasmína je polosestrou vítěze slovenského St. Leger Taggertona (Egerton) a její matka Tanita (Blueridge Dancer) vyhrála slovenskou Jarní cenu klisen. O matce Allür byla již řeč a matkou French Chardonnay je blacktype umístěná French Quebec (Excellent Art), jejíž prvním potomkem je jedničková vítězka a třetí z Oaks Faliraki (Zazou). Výbornou třídu ukázala i matka Angelic Beauty jedničková vítězka Anjou (Sholokhov).  

Ani ranost hřebcových potomků by neměla být překvapením. Sám byl šampiónem dvouletých, jeho otec One Cool Cat dosahoval nejlepších výsledků ve dvou letech, děd Storm Cat je tradičním nositelem ranosti a praděd Storm Bird (Northern Dancer) byl šampiónem anglických i irských dvouletých hřebců. Spojení těchto genů s kvalitními matkami dalo základ výsledkům, které samozřejmě ještě neumožňují žádné hodnocení schopností Chardonney Tcheque jako plemeníka, ale vzbuzují naději. Zda ji potvrdí nebo zda půjde ve šlépějích svého otce, jehož úvodní ročník ve třech letech nepotvrdil to, co ve dvou letech naznačil, to uvidíme už příští sezónu.

Miloslav Vlček     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net