Pivotal2Newmarketský Cheveley Park Stud, který je již 24 let jeho domovem, včera oznámil penzionování své hvězdy - osmadvacetiletého ryzáka Pivotala (Polar Falcon), nejúspěšnějšího plemeníka v bohaté historii hřebčína. Otec střelického Eagle Topa měl a má nemalý vliv i na český turf.

 
Hřebec, který v newmarketském hřebčíně více než zastoupil svého úspěšného otce Polar Falcona (Nureyev), neměl dlouhou dostihovou kariéru. Vyběhl jen 6x, 4x se ale vrátil do padocku jako vítěz a to i v těch nejprestižnějších anglických sprintech jakými jsou Nunthorpe Stakes (Gr.1) a King's Stand Stakes (tehdy Gr.2, dnes už Gr.1).  

Když v roce 1997 na Cheveley Park začínal, platili chovatelé za jeho služby jen 6 tisíc liber a po dvou letech cena klesla na 5 tisíc. V dobách největší slávy však stál až 85 tisíc a poslední dvě sezóny byl private. Jeho mimořádné výsledky zaujaly i konkurenci a když hřebec nebyl na prodej, získal na něm v roce 2006 šejk Mohammed alespoň čtvrtinový podíl. Ač cena nikdy nebyla oficiálně zveřejněna, po Newmarketu se povídalo, že velmi draze.

Nepřehlédněte: Dražba v Deauville skončila, z druhého dne z ní do Čech jede další roček

Seznam jeho úspěšných potomků je hodně dlouhý, zahrnuje i 241 potomků, kteří zvítězili či se umístili v blacktype dostizích včetně 32 Gr.1 vítězů. Ač byl jako otec mimořádně úspěšný, nyní se zdá, že v roli mateřského otce bude ještě úspěšnější. Dosud získal tři tituly šampióna otců matek a jeho dcery už daly 23 Gr.1 vítězů. Výrazně mu pomáhá výborná návaznost na Galilea a jeho syny, díky níž jeho dcery mají dostatek příležitostí i šanci být partnerkami elitních plemeníků. Jen s GalileemPivotalovy dcery daly 12 blacktype vítězů včetně takových hvězd jako Magical, Love či Rhododendron, s Frankelem přivedly na svět mj. Cracksmana či Veracious.

Pivotal nemalou měrou ovlivnil a ovlivňuje i český turf a chov, a to možná nejvýraznější stopa, kterou v něm zanechá, je ještě před námi. Jeho syn Eagle Top, jemuž letos přijdou na dráhu první dvouletí narození z českého působení, byl z dosavadních 3 sezón, která v našem chovu strávil, 2x nejžádanějším plemeníkem.

Eagle Top ale rozhodně není prvním Pivotalovým synem v chovu. V roce 2008 začal v Napajedlích působit Fairlypi, nyní stojící na Slovensku, který měl v prvním ročníku vítězku Oaks Merlyp a jedničkovou Airfare, další jedničkové koně dal později v Maďarsku a na Slovensku. Krátce v našem chovu působil i Liberty Force, který však po sobě nezanechal žádného startujícího potomka. V posledních dvou sezónách stál v chovu v Ohrazenicích i Pivotalův vnuk Lehaim, Gr.2 umístění ve dvou letech, který je synem Pivotalova nejúspěšnějšího potomka v chovu hřebce Siyouni. Nejdražší plemeník ve francouzském chovu Siyouni je jedním ze 7 Pivotalových synů, kterým se již podařilo zplodit Gr.1 vítěze.

fairlypi 1221
Ač pro zranění vyběhl jen jednou, dokázal Fairlypi dát i klasickou vítězku. Bude Eagle Top stejně úspěšným propagátorem Pivotalovy krve jako on?

Pivotalovu krev najdeme i u řady úspěšných importovaných koní jako například klasických vítězek French Quebec a Sedmikraska, které jsou dcerami Excellent Arta (Pivotal), vítěze Bratislavské míle Tamarind Cove (Galileo), který je z matky po Pivotal, stejně jako držitel slovenské trojkoruny 2019 Arcturus (Fast Company).

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net