Po čtyřech sezónách na dostihové dráze ukončila sportovní kariéru pětiletá hnědka Dostihové stáje Pegas CARMELLA (Campanologist). Vlastní odchovankyně majitele DS Pegas Jiřího Trávníčka bude novou posilou mateřského stáda Hřebčína Napajedla.

Carmella ukázala vysokou třídu už ve dvou letech, kdy po vítězství v chuchelském EBF dostihu finišovala těsně druhá za Love Connection (Amico Fritz) v Ceně zimní královny. Ve třech letech patřila k nejlepším koním klasického ročníku, což prokázala nejen druhými místy v Oaks (L) a Saint Leger (L), ale i třetím v Jarní ceně klisen (L) a především čtvrtým v Českém derby (Gd3), kde za sebou nechala koně jako Darkolva (Dark Angel) či Cape Freedom (Cape Cross).

Jako čtyřletá se pokoušela uspět na francouzských drahách, kde ze tří startů vytěžila jedno těsné druhé místo v dostihu na 3200 metrů v Lignieres en Berry, poté se vrátila na české dráhy, ale na formu ze tří let už nenavázala. Do chovu odchází s vizitkou jednoho vítězství a 11 umístění z 18 startů, za která získala 842.370 Kč.

Carmela je dcerou hřebce Campanologist (Kingmambo), který v barvách Godolphinu získal 11 vítězství, z toho 8 v blacktype dostizích. V Anglii, kde byl trénován, zvítězil mj. v King Edward VII Stakes (Gr.2, 2400 m), větších úspěchů ale dosáhl při svých cestách po světě a to zvláště v Německu, kde vyhrál tři Gr.1 zkoušky na 2400 metrů. Zřejmě právě proto jej po skončení dostihové kariéry získal německý hřebčín Fährhof, kde začal v roce 2013 připouštět a kam za ním vyrazila i Carmellina matka Catoffle. Bohužel v prosinci 2015, poté co se vrátil z Argentiny kam létal připouštět během sezóny na jižní polokouli, uhynul na koliku. V chovu dal 9 blacktype vítězů včetně dvou argentinských Gr.1 vítězů Village King a Tiger Feet.

Nepřehlédněte: Chardonney Tcheque se z Tlumačova stěhuje do Střelic. Nahradí odcházejícího Va Bank

Matka Catoffle (Catrail) strávila úvodní sezónu v Irsku, kde z pěti startů vytěžila jedno vítězství v Leopardstownu na trati 1200 metrů a jedno třetí místo. Poté byla angažována stájí Pegas a v nových barvách po 13. místě v Memoriálu Rudolfa Deyla vyhrála 4 dostihy v řadě včetně Jarní ceny klisen a Oaks. Carmella je jejím pátým startovavším potomkem, z předešlých si nejlépe vedla Cassie (Alexandros), vítězka Memoriálu Rudolfa Deyla a čtvrtá v Oaks, která dnes též působí v napajedelském chovu. (miv)