Benkova MartinaZa tři dny, 15. února, začne nová připouštěcí sezóna. Před jejím startem jsme krátce vyzpovídali Martinu Benkovou, řídící největší a nejstarší hřebčín v zemi - Napajedla. Náš rozhovor se netočil jen kolem současných napajedelských plemeníků a matek, ale dotkl se i hledání nového hřebce pro napajedelský chov, prodejnosti ročků na českém trhu i zájmu chovatelů o služby napajedelského hřebčína.

 
Do sezóny vstupujete se čtyřmi plemeníky. Jak je vidíte Vy očima chovatele?
Pouvoir Absolu nás všechny mile překvapil loňskými úspěchy dvouletých potomků. Je velmi podobný svému otci Sadler‘s Wellsovi, dává líbivá, kostnatá hříbata. 
Egerton dává úspěšné rovinové koně a také špičkové překážkáře. Má dva klasické vítěze a vítěze maďarského zimního favorita Smilinga či listed umístěnou Lucy, na překážkách vítěze kvalifikace na Velkou pardubickou Talenta, vítězku Ceny Laty Brandisové Poinsettii nebo několikrát Gd1 umístěného Diplomatu. Rádi jím připouštíme prvničky, jednak kvůli exteriéru, který předává a také pro jeho výborný charakter.
U Amico Fritze čekáme na první potomky ze zdejšího působení. Je to vítěz největšího sprintu v Německu, proto se snažíme ho využívat na „zkrácení“ některých vytrvalých klisen. Dobře se uvedl šampiónkou dvouletých klisen Love Connection.
U Chardonney Tcheque velmi kladně hodnotím jeho první potomky. Hříbata vypadají výborně, jsou korektní a silná v kostře. Z prvního ročníku hříbat si chceme nechat jeho dceru z Anjou (Sholokhov) do chovu. Letos po něm šampionka dvouletých klisen Skara porodila krásného hřebce, tmavého hnědáka.

Který z nich dostane letos s napajedelskými klisnami největší příležitost?
Každoročně se snažíme klisny spravedlivě rozdělit mezi naše plemeníky. Letos dostanou největší příležitost Pouvoir Absolu a Egerton.

Výborně si loni vedl Pouvoir Absolu, odráží se to na vyšším zájmu chovatelů o jeho služby?
Zatím je brzy to hodnotit - klisny teprve začínají postupně přijíždět a hlásit se. O hřebce rozhodně zájem je, ale jak velký, to uvidíme až na konci připouštěcí sezóny. Ale už má nahlášeno několik zajímavých klisen, například Rabbit Trhový Štěpánov k němu znovu pošle matku vítězky Ceny zimní královny Dark Absolu Rabbit Dark Angel nebo zimní královnu Rabbit Motivator. Z našich klisen dostane Pouvoir mimo jiné sprinterku Waka Lauru, klasickou vítězku Ines, jedničkovou vítězku Rapet nebo klasicky umístěnou Agnes Seice.

Egerton loni rozšířil svou kolekci jedničkových vítězů na překážkách o Poinsettii, vítězku Ceny Laty Brandisové, jeho syn Talent navíc přidal triumf v kvalifikaci. Mění se na základě Egertonových úspěchů na překážkách struktura jeho partnerek ve prospěch klisen s překážkovým potenciálem?
Je tu pár majitelů, kteří chtějí potomky Egertona směřovat rovnou do překážkového provozu, ale většina z nich má vizi do rovin a později do překážek. K Egertonovi již několik klisen přicestovalo, nejzajímavější jsou Avera, matka Avereho, Al Bustana a nositelka ratingu 117 Ale Ambrosio. Z napajedelského stáda dostane famózní Dally Hit, vítězku Ceny prezidenta republiky Greek Wedding, či sestru Carmelly Cassie, jedničkovou vítězku. 

Egerton benkova
Martina Benková s Egertonem

Vím, že jste hledali nového hřebce, jedním z uvažovaných byl v listed vítězný Teofilův syn, ale i další. O jaké hřebce jste měli zájem a jaký typ plemeníka byste nejraději získala?
Nabídek na koupi a pronájem plemeníka bylo několik, např. synové zmíněného Teofila, ale i Pivotala, Sir Percyho či Frankela. Bohužel to ale ani s jedním hřebcem neklaplo. Osobně bych zde nejraději viděla mílaře, ale nebráníme se ani vytrvalci.

Mateřské stádo prošlo v posledních letech výraznou obměnou. Přibyla v něm řada klisen jedničkové výkonnosti, často z dobrých rodin, na druhou stranu už v hřebčíně téměř nejsou zástupkyně tradičních napajedelských rodin. Není to škoda?
Spousta klisen z tradičních rodin, které zde dříve byly, neměla dobrou dostihovou kariéru. Na dráze měly mnohdy 5 i více potomků, ze kterých se ale nic neukázalo. Proto musely odejít. Bohužel v dnešní době je problém prodat ročka i z jedničkové vítězky, a tak musela proběhnout selekce. Přišly nové, mladé matky, většinou s kvalitní dostihovou kariérou a zajímavým původem, které by měly být přínosem mateřského stáda - klisny jako Dally Hit, Coffola, Princess of Gracie, Rapet, Greek Wedding, Ines, Agnes Seice, Waka Laura, Skara a další.
Do chovu se nám má postupně vrátit několik zástupkyň „českých“ rodin, které momentálně absolvují dostihovou kariéru. Je to například Poinsettia, dcera Egertona a Purbeccy, která je velmi úspěšná na překážkách. I tak stále máme v chovu zástupkyně tradičních rodin jako Relation, La Lézardé či Valencia.

Stádo se změnilo i početně, nyní máte v chovu 30 klisen, výrazně více než před pár lety. Je to z vašeho pohledu optimální počet, nebo se bude měnit?
Stav okolo 30 klisen chceme ponechat. Starší klisny budou odcházet do důchodu, některé klisny dostanou pauzu a několik klisen máme v pronájmu. A každý rok přicházejí nové, mladé klisny.

Byl nárůst počtu klisen odrazem zlepšené situace na trhu s ročky? Jak se vůbec z Vašeho pohledu trh v posledních letech vyvíjí? 
Neřekla bych, že se situace na trhu s ročky nějak výrazně změnila k lepšímu. Spíš se nám v posledních letech podařilo více prodávat hříbata z výborných matek a ročků pak nebylo tolik.

Podstatnou součástí fungování hřebčína je poskytování služeb ostatním chovatelům. Jak si v této souvislosti vede Hřebčín Napajedla, kolik je v hřebčíně natrvalo ustájených cizích matek či odstávčat na odchov?
Nyní máme v hřebčíně kolem 120 koní, z toho je přes 70 cizích a v sezóně jejich počet stoupne až ke 180. Zájem o služby roste, poslední dva roky máme nejvíc cizích ročků na odchov za posledních 10 let.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net