zazou hlava/PR/ Vážení chovatelé, před začátkem připouštěcí sezóny bych Vám rád představil hřebce, jejichž služeb budete moci letos v našem centru využít. U této příležitosti bych Vám též rád poděkoval za důvěru, kterou jste nám prokázali v minulé připouštěcí sezóně. Naši hřebci loni připustili více jak 100 klisen a díky Vám jsme se tak stali nejúspěšnějším chovatelem - držitelem plemenných hřebců u nás. Co nás mimořádně těší a zároveň i zavazuje byl velký zájem o naše hřebce od zahraničních chovatelů, dosud nejvyšší v historii českého chovu.MIKHAIL GLINKA
 (Galileo - Lady Karr, Mark of Esteem)
Prezentace Mikhaila Glinky v Katalogu plemeníků

U Mikhaila Glinky jsem přesvědčen, že se nám souběhem šťastných okolností podařilo angažovat hřebce zcela mimořádného potenciálu. Nakonec podívejte se do historie, i té předválečné, a zkuste najít srovnatelného hřebce, který by v našem chovu debutoval. Mikhail Glinka je synem nejlepšího plemeníka současnosti Galilea, mj. vítěze chovatelsky nejcenějšího dostihu historie Epsom Derby, jeho matka je pravou sestrou jiného vítěze Epsom Derby Sira Percyho, mateřským otcem je skvělý otec matek Mark of Esteem (viz článek o jeho úspěšnosti), v roli otců matek nejúspěšnější pokračovat legendárního mateřského otce Darshaana. Glinka navíc excelentní rodokmen potvrdil na dráze - ve dvou letech vyhrál listed a finišoval druhý v Gr.1 dostihu, ve třech vyhrál Gr.3 na Royal Ascotu, grupových úspěchů dosáhl i v Dubaji a Německu. Jeho dostihová kariéra byla mimořádně náročná, zahrnovala permanentní cestování, s ním spojené neustálé změny prostředí nejen dostihového, ale i tréninkového a klimatického. Nemám důvod nevěřit tvrzení jeho trenéra Arslangireje Šavujeva, že byl mimořádně tvrdým koněm a že by podobný management většinu ostatních koní zničil. Můžeme jen spekulovat, co by dosáhl při méně náročném přístupu.

Už rok sleduji jeho potomky a musím říct, že jsem s nimi velmi spokojen. Vím, že od držitele plemeníka těžko můžete očekávat negativní pohled na jeho potomky, ale pokud mi nevěříte, vezměte auto a přijeďte se na ně podívat a přesvědčit se sami - přijeďte k nám, ale můžete se podívat i trenéru Václavu Chaloupkovi, Gregovi Wroblewskému či Radimu Bodlákovi. Prvním pozitivem je, že hodně proráží - všichni jsou bez výjimek v jeho typu včetně zbarvení. Hříbata se vyznačují nadprůměrnou velikostí, jsou kostnatá s dobře vyvinutými klouby. Na pevnosti a korektnosti končetin je podle mého názoru vidět jeho extrémní tvrdost. Všichni jeho dosud narození potomci jsou zcela korektní, což je bilance, kterou se může pochlubit jen málokterý plemeník i ve světovém měřítku. Exteriér jeho potomků lze souhrnně popsat asi tak, že se jedná větší silné a pevné koně s hlubokým hrudníkem, pevným hřbetem a větším osvalením. Dosavadní zkušenosti s prací s nimi, a to jak naše, tak i trenérů, kteří připravují první dvouletky, jsou velmi pozitivní - jejich charakteristickým rysem je i dobrá povaha a psychická vyrovnanost. 

Z mého pohledu je to hřebec, který má vše, co má plemeník mít a jehož potomci naznačují, že by mohli jít v jeho šlépějích a pokud hledáte hřebce schopného dávat koně na derby trať, s čistým svědomím mohu říci, že u nás nevidím lepšího hřebce. A ač chov překážkových koní není naší prioritou, Galileovi synové patří k nejžádanějším překážkovým plemeníkům, jeho syn Soldier of Fortune byl loni nejvytíženějším plemeníkem v Evropě a sám Mikhail Glinka je 3/4 bratrem Gd1 vítězného proutěnkáře Chicago.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

zazou 2017

ZAZOU (Shamardal - Zaza Top, Lomitas)
Prezentace Zazou v Katalogu plemeníků

Zazou běhal od dvou do osmi let, už ve dvou letech vyhrál National listed a umístil se v Gr.1 dostihu, ve třech vyhrál hlavní předzkoušku Deutsches Derby ve kterém finišoval druhý, ve čtyřech vyhrál Gr.1 Premio Roma. Během náročné kariéry startoval v Německu, Francii, Itálii, Hongkongu, Turecku, Singapuru, Dubaji i České republice, vydělal přes 1,2 miliónu eur. Otec Shamardal dal již 90 blacktype vítězů (8% potomků!!!) a 18 Gr.1 vítězů, po Galileovi a Dubawim je třetím nejúspěšnějším plemeníkem v Evropě.  

Zazou svým původem, výkonností i exteriérem okamžitě zaujal chovatele a v prvním roce se stal nejžádanějším plemeníkem ve střední Evropě. Není bez zajímavosti, že pouze on a Mikhail Glinka zaujali chovatele ze západní Evropy. Ve srovnání s Mikhailem Glinkou máme u Zazou z hlediska jeho potomků mnohem méně chovatelských informací, ale díky již sedmi narozeným potomkům (5 v Česku, 2 v Polsku), z jeho prvního ročníku, lze již určité chovatelské posouzení s jistou mírou opatrnosti provést.

Zazou je z hlediska exteriéru typickým představitelem Shamardalovské krve. Jedná se o vyvážené koně střední velikosti, spíše lehčího typu s velmi ušlechtilou hlavou. Všech sedm dosud narozených potomků Zazoua vykazuje podobné znaky a všichni chovatelé potvrzují vitalitu, korektnost a ušlechtilost zřetelnou zejména na hlavě, která je spíše arabského typu. Z hlediska zbarvení se jedná o světlé hnědáky nebo ryzáky s výraznými lysinami, jejichž dalším společným znakem je i osvalení s výraznou kresbou a výborné postavení lopatky. Sedm dosavadních potomků není ještě dostatečný počet na zásadní závěry, ale vypadá to, že se Shamardalovská krev silně prosazuje, což je z chovatelského hlediska skvělá zpráva. Já osobně u potomků Zazua akcentuji především ušlechtilost, což je rys, který ze středoevropského chovu téměř vymizel. Není bez zajímavosti, že významní polští chovatelé jakými jsou R. Zielinski, M. Bochinski, R. Gorczyc, R. Rudkovski, H. Kopel nebo W. Krzeminski po prohlídkách prvních potomků po M. Glinkovi a Zazou přesměrovávají všechny své elitní klisny k těmto plemeníkům. To, jak dobrý dojem museli první potomci na polské chovatele udělat, nejlépe ilustruje fakt, že pět  TOP klisen trvale ustájených ve Francii a připouštěných špičkovými francouzskými plemeníky se stěhuje za M.Glinkou a Zazou do Darhorsu. 

Přestože většina odborníků nad způsobem dostihového managementu Zazoua i Mikhaila Glinky nevěřícně kroutí hlavou, tak z chovatelského hlediska to bylo vlastně dobře. Oba museli prokázat mimořádnou tvrdost, železné zdraví a velkou psychickou odolnost. Pokud za této konstelace dokázali od dvou let dlouhodobě vykazovat špičkovou výkonnost, tak je to to nejlepší vysvědčení pro jejich působení v chovu. Toto včetně špičkových původů si nepochybně uvědomují i chovatelé z dostihově vyspělých zemí a proto měli a mají o oba velký zájem. 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *MAJESTIC MISSILE (Royal Applause - Tshusick, Dancing Brave)
Prezentace Majestic Missile v Katalogu plemeníků

Majestic Missile  jako dvouletý vyhrál v Anglii dva grupové dostihy, úspěšně běhal do pěti let a celkem získal čtyři blacktype vítězství na sprinterských distancích. Jeho otec Royal Applause, Gr.1 vítěz ve dvou letech, se do análů turfu zapsal nejen jako úspěšný sprinter a plemeník, ale především jako otec plemeníka Acclamation, jednoho z nejlepších zdrojů ranosti a rychlosti v ostrovním chovu. Matka Tshusick dala 8 vítězů z 10 startujících, 5 jejích potomků vyhrálo či se umístilo v blacktype dostizích, každý je po jiném otci.

Skvělé teoretické předpoklady uplatnil v chovu, kde dal 7 potomků schopných bodovat v blacktype dostizích, všeichni navíc zdědili jeho geny k rychlosti a ranosti, nicméně, a to považuji za velmi významné, dokáží držet třídu řadu let a s věkem se i zlepšovat. Z mého pohledu je to skvělý producent, který když nedá eso, tak vyprodukuje velmi schopného provozního koně, schopného běhat a vítězit od raného věku a držet formu řadu sezón. Takhle se ukazoval v Anglii a Irsku a totéž potvrzuje i vzorek jeho potomků u nás. Esem je Mikesh, trojnásobný šampión spriinterů, úspěšný i v blacktype dostizích. Tady bych si dovolil připomenout, že ačkoliv u nás trénovaným koním se daří stále častěji získávat umístění v blacktype dostizích, sprinter je mezi nimi jen jeden - Mikesh. Valach Victory Missile, stejně jako Mikesh již osmiletý, získal 4 vítězství včetně dostihu II. kategorie, Ilchi vyhrál dva dostihy III. kategorie a doběhl čtvrtý v Karpatské ceně (L) a Seasonal Missile taktéž 2x zvítězil v dostizích III. kategorie a několikrát se umístil o kategorii výše. To je bilance 4 potomků Majestica u nás. 

Pro Majestica mluví i fakt, že Jockey Club nově garantuje program pro dvouleté koně, do dostihů dvouletých se vracejí majitelské prémie, navíc domácí odchovanci mohou těžit z možnosti účastnit se Fitmin Cupu. Chov plnokrevníka je postaven na rychlosti a mezinárodně prokázané třídě, nikoliv na využívání lokálně úspěšných pozdních vytrvalců s překážkovou kariérou a propagování cesty "když potomek neuspěje na rovinách, může pak uspět na překážkách".

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

midships2017

MIDSHIPS (Mizzen Mast - Interim, Sadler's Wells)
Prezentace Midshipse v Katalogu plemeníků

Midships je plemeníkem, který zatím nedostal větší šanci a to přesto, že se jedná o Gr. I. vítěze z výborné rodiny. V prvním ročníku nar. 2012 měl Midships 16 potomků, z nichž 6 směřovalo přímo do skokového sportu. Důvodem je paternitní linie Caro, která je ve Francii velmi úspěšná i ve skokovém sportu. Z deseti zbývajících se všech deset účastnilo dostihů. Z toho jsou 4 vítězové a 3 sériově umístění. Nejúspěšnějším potomkem z prvního ročníku je nepochybně Zurbaran, který v Itálii dokázal 4x zvítězit a 19x se umístit. Ve Francii se solidně předvedly klisny Shaylee (5 umístění ze 13 startů) a Marina Marine (3 umístění ze 4 startů). V Česku běhali z prvního ročníku jen 4 potomci a to Fiomi 3x1. a 7x umístěná, Ladar 2x1. 9x umístěný, Tamid 1x1. a 9x umístěný a Andaros 3x umístěný z 5 pěti startů, který je dále připravován v zahraničí na skoky. Vezmeme-li v úvahu malou příležitost a průměrné či spíše podprůměrné matky jedná se o velmi dobré výsledky. Druhý Midshipsův ročník se z důvodu právních sporů narodil v roce 2014. V roce 2016 se tak na dráze představili jeho čtyři dvouletí potomci, kteří zaznamenali dvě vítězství a pět umístění. To řadí Midshipse do špičky otců dvouletých koní jak z pohledu poštu vítězů, tak i z pohledu vydělaných peněz.
Potomci Midshipse se vyznačují korektností, větší a velmi pevnou tělesnou stavbou, celkovou tvrdostí a výbornou cvalovou akcí. Ke společným znakům překvapivě patří i rychlá fyzická vyspělost a schopnost úspěšně běhat ve dvou letech, přestože psychický vývoj je u nich pomalejší. V tomto ohledu trochu klamou tělem a je potřeba větší opatrnost při dávkování zátěže.
Větší popularitě Midshipse by nepochybně pomohlo, kdyby v Česku běhal jeho podobně úspěšný potomek jakým je Zurbaran v Itálii. Možná se toho dočkáme už letos třeba v podobě jeho dcery Finále, která naznačila velký potenciál.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Toto je naše nabídka pro nadcházející sezónu. Hřebce nabízíme za zlomky částek, za které připouštěli či "by připouštěli" v zahraničí, všechny platby až za březí klisnu, bez plateb za pouhé připuštění. Náš tým loni prokázal, že je bez problémů schopen zvládnout i tak náročnou připouštěcí sezónu jako byla loňská a je připraven i Vašim klisnám poskytnout tu nejlepší péči. Jsme schopni Vám poradit s připouštěcím plánem, výběrem konkrétního hřebce, případně i s transportem. V případě jakýchkoliv dotazů můžete kontaktovat mne na čísle 603 452 930 nebo přímo vedoucího chovu Ing. Karla Dvořáka 724 390 981.

Rostislav Kopecký 
foto Šárka Votavová, Zenon Kisza (MM)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking