/PR/ Vážení chovatelé, na začátku připouštěcí sezóny bych Vám rád, stejně jako v loňském roce, představil hřebce, jejichž služeb budete moci letos v našem centru využít. Těší mne, že Vám mohu nabídnout ještě širší a pestřejší kolekci hřebců než v loňském roce, díky níž věřím, že se nám opět, jako v posledních dvou sezónách, podaří udržet pozici středoevropského lídra. Za to vděčíme především Vám, a dovolte mi, abych Vám při této příležitosti znovu poděkoval za důvěru, kterou našim hřebcům dáváte. 

Od založení centra DARHORSE bylo naším prvořadým cílem zajistit kvalitní hřebce a to nejen v rámci střední a východní Evropy, ale schopné obstát v konkurenci západoevropských hřebců „střední třídy“. Představa angažování opravdu elitních plemeníků pro středoevropský prostor, je s ohledem na neustále klesající počet chovných klisen a velmi nízké připouštěcí poplatky naprosto nereálná. Současnou nabídku hřebců v našem centru považuji za maximum možného, přičemž nejde jen o původy, výkonnost či exteriér ale podařilo se nám pokrýt i celé distanční spektrum (sprinter, mílař, středotraťař, vytrvalec i univerzál se skokovými předpoklady). Výběr, prověřování i angažování hřebců je nikdy nekončící proces ale s klidným svědomím mohu prohlásit, že pro sezónu 2018 žádná lepší nebo srovnatelně kvalitní nabídka ve střední i východní Evropě neexistuje. Podle názoru našich zahraničních klientů, se v pomyslném poměru cena/výkon, jedná o nejvýhodnější nabídku v rámci celé Evropy.


dux scholar plemenik

DUX SCHOLAR
(Oasis Dream - Alumni, Selkirk)
Prezentace Dux Scholara v Katalogu plemeníků

Začnu nováčkem v našem týmu Dux Scholarem. O získání tohoto hřebce jsem usiloval několik let a jsem opravdu šťastný, že se jeho angažování nakonec podařilo úspěšně vyřídit. Významnou roli zde sehrála velká pomoc trenéra Jurie Šavujeva za kterou mu moc děkuji. Z mého pohledu se jedná o velmi perspektivního hřebce výborné krve a dobré třídy a zejména špičkového exteriéru. Dux Scholar je hnědák, ale já se ho nebojím označit za „černého koně“ naší nabídky a jsem přesvědčený, že se neztratí ani mezi Evropskými debutanty. To čeho si maximálně cením je distanční mílařská kontinuita paternitní linie Dux Scholara. Podíváme-li se čtyři generace zpět na jeho fenomenální předky počínaje Northern Dancerem, Danzigem, Green Desertem a Oasis Dreamem najdeme zde nejen rychlost ale i velkou rezistenci na laktát umožňující závěrečné zrychlení na mílařských tratích. Tato charakteristika bezezbytku platí i pro Dux Scholara a proto je zde velký předpoklad, že tuto schopnost bude předávat i svým potomkům. Zkušení chovatelé z Anglie i USA mi často opakovali, vyhýbej se plemeníkům, kteří mají rychlostně vybavené předky, ale na dráze uspěli na delších tratích. Přestože existuje několik výjimek, je zde vysoká pravděpodobnost, že nebudou schopni předávat rychlost a bohužel ani vytrvalost, která u nich není geneticky stabilizovaná. Jasná kontinuita je právě to, čeho si na Dux Scholarovi nejvíce cením. Jedním z důležitých cílů Darhorsu bylo mít mezi plemeníky zastoupena všechna distanční optima. Mílař nám dosud v nabídce chyběl, Dux Scholar tuto mezeru zaplňuje nejlepším možným způsobem, jakého lze v našich podmínkách dosáhnout.  

Dux Scholar běhal od 2 do 8 let, už jako dvouletek potvrdil blacktype výkonnost druhým místem v Horris Hill Stakes (Gr.3) a třetím v Autumn Stakes (Gr.3) v Anglii. Jako tříletý v Anglii vyhrál listed na 2000 metrů a doběhl druhý v Gr.3 na stejné vzdálenosti, poté se však vrátil na mílové distance, ale byl schopen vyhrát i na trati 1000 metrů, jak prokázal v Dubaji. I on měl náročnou kariéru, během níž 6x změnil trenéra, cestoval mezi Evropou a Dubají bez nároku na zimní pauzu, i tak ale sbíral umístění ve významných evropských dostizích jako Prix Danile Wildenstein (Gr.2), kde doběhl druhý, stejně jako v německé Oettingen-Rennen (Gr.2), či v Prix de la Foret (Gr.1), v níž obsadil čtvrté místo. Jistě si jej pamatuje
te i z našich drah, především díky vítězství ve Velké ceně Prahy či dvěma vítězstvím v Bratislavské míli (L). U nás byl mj. zvolen Šampiónem mílařů a jako čtyřletý byl nejlépe hodnoceným koněm u nás. Osobně si více než dosažených výsledků cením projevu - hřebec dokázal předvést speed, jaký mezi českými hřebci těžko hledáte. 

Dux Scholar má skvěle postavený rodokmen. Otec Oasis Dream patří k nejlepším evropským plemeníkům a dosud dal 110 blacktype vítězů. Mimochodem 3 z 5 našich plemeníků jsou po hřebcích, jimž se podařilo překonat hranici 100 potomků úspěšných v blacktype dostizích, což je bilance, jako se nemůže chlubit žádný středo a východoevropský chov. Dux Scholar navíc pochází z nejúspěšnějšího Oasis Dreamova nicku - ze spojení s dcerou Selkirka. Vynikající je i rodina, která je i díky Koni roku 1993 u nás Ajantě, polosestře Dux Scholarovy matky, dobře známá i u nás.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

mikhail glinka 643

MIKHAIL GLINKA
(Galileo - Lady Karr, Mark of Esteem)
Prezentace Mikhaila Glinky v Katalogu plemeníků

Mikhail Glinka má vše, co úspěšný plemeník potřebuje - vynikající původ, mimořádnou tvrdost, výbornou výkonnost. Ve dvou letech vyhrál listed a finišoval druhý v Gr.1 dostihu, ve třech vyhrál Gr.3 na Royal Ascotu, grupových úspěchů dosáhl i v Dubaji a Německu. Jeho dostihová kariéra byla mimořádně náročná, zahrnovala permanentní cestování, s ním spojené neustálé změny prostředí nejen dostihového, ale i tréninkového a klimatického. Nemám důvod nevěřit tvrzení jeho trenéra Arslangireje Šavujeva, že byl mimořádně tvrdým koněm a že by podobný management většinu ostatních koní zničil.

Hřebec je synem nejlepšího plemeníka současnosti Galilea, jehož vliv stále roste a jak mj. uvedl nedávný inzerát Coolmoru - jeho krev v sobě měla téměř polovina všech loňských Gr.1 vítězů v Anglii, Irsku a ve Francii !!! Mikhail Glinka je nejlepším z jeho synů stojících na východ od Francie, což si uvědomují i zahraniční chovatelé, a Glinka je společně se Zazou nejžádanějším českým plemeníkem mezi zahraničními chovateli. 

Matka Mikhaila Glinky Lady Karr je pravou sestrou vítěze Epsom Derby Sir Percyho, jeho mateřským otcem je skvělý otec matek Mark of Esteem, syn Darshaana. Spojení Galilea s krví Mark of Esteema a Darshaana je po nicku s Danehillem nejúspěšnějším Galileovým spojením, narozdíl od nicku s Danehillem, respektive s jeho dcerami, je však nositelem vytrvalosti a pozdějšího dozrávání. Navzdory tomu z loňských prvních dvouletků po Mikhailu Glinkovi polovina dokázala zvítězit, což je u dvouletých potomků mimořádná statistika.

Nárůst výkonosti a ještě lepší výsledky očekávám u potomků Mikhaila Glinky ve třech letech, což potvrzují i názory trenérů. Tendence k pozdnosti je dána zejména větší a pevnější kostrou a osobně jsem přesvědčený o tom, že potomci Mikhaila Glinky budou úspěšní nejen na rovinách ale i na skocích, což by měla být důležitá informace zejména pro české chovatele. Naprosto výjimečná tvrdost, kterou musel na dráze řadu let Mikhail Glinka potvrzovat, se velice pozitivně odráží v chovu na jeho potomcích a to zejména s ohledem na jejich 100% korektnost a psychickou odolnost. Další důležitou informací je, že prakticky všichni potomci Mikhaila Glinky jsou v podobném typu a velmi se podobají svému otci. V Darhorsu se pro tento jev vžilo označení „typický Glinka“ - jedná se o dobře stavěné hnědáky většího rámce s ušlechtilou hlavou a pevnou kostrou.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

zazou 649

ZAZOU (Shamardal - Zaza Top, Lomitas)
Prezentace Zazou v Katalogu plemeníků

Někdy lepší než sáhodlouhé informace je pohled na trh. A ten říká jasně - Zazou byl předloni nejžádanějším plemeníkem u nás, loni druhý za Mikhailem Glinkou, ale především je hřebcem, o kterého je největší zájem mezi zahraničními chovateli. A co je asi nejpodstatnější - k Zazou poslali své klisny i chovatelé ze západní Evropy, ze zemí, disponujících velmi kvalitními plemeníky.

Zazou běhal od dvou do osmi let, už ve dvou letech vyhrál National listed a umístil se v Gr.1 dostihu, ve třech vyhrál hlavní předzkoušku Deutsches Derby ve kterém finišoval druhý, ve čtyřech vyhrál Gr.1 Premio Roma. Během náročné kariéry startoval v Německu, Francii, Itálii, Hongkongu, Turecku, Singapuru, Dubaji i České republice, vydělal přes 1,2 miliónu eur. Otec Shamardal dal již 113 blacktype vítězů (7% potomků!!!) a je po Galileovi a Dubawim třetím nejúspěšnějším plemeníkem v Evropě.  

Pro nás je na rodokmenu Zazou zajímavé, že je kombinací nejlepší světové krve (Storm Cat - Giant’s Causeway, Machiavellian) s krví vynikajícího a velmi dobře se vážícího Shirley Heights, v kombinaci s německou krví, která, zřejmě díky silné tradici v našem chovu a geografické blízkosti, velmi dobře v našem chovu navazovala na zdejší klisny.  

Pro Zazoua platí z hlediska jeho prokázané tvrdosti, výkonnosti i psychické odolnosti to samé co pro Mikhila Glinku. Po větším počtu potomků Zazua, je skoro neuvěřitelné, že nevíme o žádném, který by nebyl korektní a nadprůměrně vitální. Jenom se zde potvrdila stará chovatelská pravda, že do chovu by měli být zařazováni především hřebci, kteří jsou po všech stránkách dostatečně prověření.

Potomci Zazoua jsou trochu jiní. Již na jeho prvním ročníku dnešních ročků je patrné, že se bude jednat o střední až vyšší koně ale lehčího typu. Z hlediska zbarvení jde o světlé hnědáky a ryzáky s výraznými bílými znaky. To co je především odlišuje, je celková ušlechtilost, nebo chcete-li atletičnost, která je patrná hned po narození. Velmi zřetelná je hluboká separace svalů, kterou podporuje geneticky daná velká elasticita svalových fascií. Díky těmto předpokladům by se mělo jednat o koně především rovinové schopné kvalitních výkonů již ve dvou letech.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Majestic missile 2016

MAJESTIC MISSILE (Royal Applause - Tshusick, Dancing Brave)
Prezentace Majestic Missile v Katalogu plemeníků

Majestic Missile  jako dvouletý vyhrál v Anglii dva grupové dostihy, úspěšně běhal do pěti let a celkem získal čtyři blacktype vítězství na sprinterských distancích. Jeho otec Royal Applause, Gr.1 vítěz ve dvou letech, se do análů turfu zapsal nejen jako úspěšný sprinter a plemeník, ale především jako otec plemeníka Acclamation, jednoho z nejlepších zdrojů ranosti a rychlosti v ostrovním chovu. Matka Tshusick dala 8 vítězů z 10 startujících, 5 jejích potomků vyhrálo či se umístilo v blacktype dostizích, každý je po jiném otci. Blacktype koně produkují dnes i její dcery a vnučky.

Skvělé teoretické předpoklady uplatnil v chovu, kde dal 7 potomků schopných bodovat v blacktype dostizích, všichni navíc zdědili jeho geny k rychlosti a ranosti, nicméně, a to považuji za velmi významné, dokáží držet třídu řadu let a s věkem se i zlepšovat. Z mého pohledu je to skvělý producent, který když nedá eso, tak vyprodukuje velmi schopného provozního koně, schopného běhat a vítězit od raného věku a držet formu řadu sezón. Takhle se ukazoval v Anglii a Irsku a totéž potvrzuje i vzorek jeho potomků u nás. Esem je Mikesh, trojnásobný šampión sprinterů, úspěšný i v blacktype dostizích. Tady bych si dovolil připomenout, že ačkoliv u nás trénovaným koním se daří stále častěji získávat umístění v blacktype dostizích, sprinter je mezi nimi jen jeden - Mikesh. Valach Victory Missile, který běhal do 7 let, získal 4 vítězství včetně dostihu II. kategorie, Ilchi vyhrál dva dostihy III. kategorie a doběhl čtvrtý v Karpatské ceně (L) a Seasonal Missile taktéž 2x zvítězil v dostizích III. kategorie a několikrát se umístil o kategorii výše. To je bilance 4 potomků Majestica u nás.

Majestic Missile je z hlediska konformace typický sprintér jehož „motor“ je ukrytý v mohutné zádi. Na jeho prvních v Česku narozených potomcích v roce 2017 je též patrná mohutná záď a schopnost nadprůměrné akcelerace. Jedná se o maskulinní tmavší hnědáky středního rámce s minimem bílých znaků a spíše flegmatickou povahou. Díky univerzální krvi Royal Aplouse by měl Majestic Missile sehrát roli široce využitelného zdroje rychlosti a ranosti, která Českému chovu chybí snad vůbec nejvíc.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

midships2017

MIDSHIPS (Mizzen Mast - Interim, Sadler's Wells)
Prezentace Midshipse v Katalogu plemeníků

Loňský rok byl pro Midshipse velkou satisfakcí. Jeho dvouletý syn Finios byl nejlépe hodnoceným dvouletkem českého chovu, tříletá Luxia doběhla druhá v trialu na Oaks a syn Lemien, prodaný do Itálie, vyhrál na apeninském poloostrově siepi o 24.200 €. Midships byl loni druhým nejúspěšnějším plemeníkem v ČR podle počtu vítězství, přičemž jej porazil jen náš Bully Pulpit, který však měl na dráze dvojnásobný počet startujících potomků. Jeho Average Earning Index (AEI), zobrazující průměrný výdělek na potomka u nás, byl loni třetí nejvyšší z českých plemeníků a například Egerton měl o 60% nižší AEI, Durante Alighieri o 40%, Pop Rock či Stormy Jail o 30% atd. Těší mne, že si toho všímá nejen chovatelská veřejnost, ale i trenéři, jako dr. Kantek, který v předsezónním rozhovoru na stránkách Fitminu uvedl, cituji: “Midshipsovi potomci jsou spolehliví a hodní na ježdění. A jsou univerzální, zvládají krátké i dlouhé dostihy. Myslím, že je  Midships nedoceněným plemeníkem.“

Midships na dráze vyhrál Gr.1 dostih a takovou třídou se mohou v našem chovu chlubit jen 4 plemeníci, z nichž polovina (MIdships a Zazou) působí v našem chovu. Kvalitu najdeme i na mateřské straně jeho rodokmenu. Matka Interim po Sadler’s Wells z výborné juddmontské rodiny vyhrála Gr.2 dostih a v chovu dala vedle Midshipse též Gr.1 umístěnou Principal Role a je bábou Gr.1 vítězky Temidy.    

Jsem zřejmé, že velkou výhodou Midshipsových potomků je velká univerzalita a to jak distanční tak i rovinová či skoková. Bohužel právě solidní rovinová třída brání jejich širšímu využití na překážkách, kde by podle mého názoru mohli dosahovat ještě větších úspěchů. Právě Midshipse považuji za ideálního univerzálního plemeníka pro české prostředí, které lze charakterizovat jako „do tří let roviny pak překážky nebo ještě lépe kombinace obojího“.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Toto je naše nabídka pro nadcházející sezónu. Hřebce nabízíme za zlomky částek, za které připouštěli či "by připouštěli" v zahraničí, všechny platby až za březí klisnu, bez plateb za pouhé připuštění. Náš tým prokázal, že je bez problémů schopen zvládnout i tak náročnou připouštěcí sezónu jako byly loňská a předloňská a je připraven i Vašim klisnám poskytnout tu nejlepší péči. Jsme schopni Vám poradit s připouštěcím plánem, výběrem konkrétního hřebce, případně i s transportem. V případě jakýchkoliv dotazů můžete kontaktovat mne na čísle 603 452 930 nebo přímo vedoucího chovu Ing. Karla Dvořáka 724 390 981.









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net