nick galileo danehillMinulý čtvrtek se v Leopardstownu běžely Ballyroan Stakes, Gr.3 dostih na 2400 metrů. Jistě o 1 ¾ délky se v něm prosadil tříletý Fields of Athenry trenéra Aidana O’Briena. Hřebec, jehož cílem bude zřejmě Saint Leger, je synem Galilea a Danehillovy dcery Last Love a jeho triumf byl již 75. blacktype vítězstvím pro nejúspěšnější evropský nick současnosti Galileo x Danehill.


Historicky prvním blacktype vítězem z tohoto spojení byl Teofilo, který před devíti lety, přesně 29. července 2006, vyhrál listed Tyros Stakes. Tím začal příběh spojení, za kterým dnes stojí zmíněných 75 blacktype vítězů, z nichž plná třetina byla dosažena v Gr.1 dostizích, a ze kterého vzešla taková esa jako Frankel, jeho bratr, vítěz Champion Stakes Noble Mission, francouzský derby vítěz Intello, francouzská klasická vítězka Golden Lilac, vítěz Irish 2000 Guineas Roderic O’Connor, italský derby vítěz Cima de Triomphe, dvouletá šampiónka Maybe či již zmíněný Teofilo, evropský šampión dvouletých.

Celkem dalo toto spojení dosud 31 blacktype vítězů (z toho 10 Gr.1 vítězů) a dalších 14 plnokrevníků se v blacktype dostizích alespoň umístilo. Blacktype vítězové tvoří 14,5% všech koní tohoto nicku, kteří dosáhli dostihového věku, pokud je budeme počítat je z počtu startujících koní, dostaneme se na 19,5% blacktype vítězů a 28,3% blacktype koní. Pokud mne paměť neklame, z pohledu počtu blacktype vítězů jde o nejúspěšnější spojení historie. To je ale dáno i jeho častým používáním - řada nicků v historii vykazovala i významně vyšší procentuelní podíl blacktype vítězů, ale v době, kdy plemeníci nepřipouštěli stovky klisen ročně…

Před časem jsem na téma tohoto nicku četl zajímavý článek, ve kterém autor položil otázku, jak by statistiky tohoto nicku vypadaly, kdyby broodmare Speirbeah přivedla na svět dříve Slaney Wave než Teofilo. Oba hřebci jsou potomci Galilea, ale zatímco v roce 2004 narozený Teofilo byl šampiónem, jeho o rok mladší bratr Slaney Wave, nezvítězivší, vydělal na dráze pouhých 1,406 liber. Právě výsledky Teofila v roce 2006 totiž zcela jistě inspirovaly řadu chovatelů a byla to práve sezóna 2011, v niž dosáhli klasického věku plnokrevníci z tohoto spojení realizovaného v připouštěcí sezóně následující po úspěších Teofila, vynesla nick do výšin. Možná si vzpomínáte na tehdejší jaro, během něhož Frankel nepřekonatelným způsobem vyhrál 2000 Guineas, o 2 týdny později Golden Lilac získala Poule d’Essai des Pouliches a 6 dní poté Roderic O’Connor vyhrál Irish 2000 Guineas. Nicméně ač Teofilo jistě byl pro mnohé inspirací, spojení Galilea a Danehilla se samo nabízelo. Galileo už v té době byl obklopen gloriolou nejlepšího evropského plemeníka a Danehill se stával velmi respektovaným mateřským otcem, s nímž v úspěšnosti soupeří jen Sadler’s Wells, jehož dcery těžko můžeme připouštět Galileem. Tudíž jsem přesvědčen, že i bez Teofila by byl z tohoho spojení respektovaný nick.

Podívejme se ale na pár statistik. Největší část blacktype vítězství tohoto nicku zajistili tříletí koně - celkem 34, 19 získali dvouletí, 16 čtyřletí a 6 pětiletí koně. Většinu, celkem 46 vítězství, získali hřebci, zbylých 19 náleží klisnám. Podstatně zajímavější je ale pohled na distanční optimum. Pokud pomineme dvouleté koně, tak tříletí a starší blacktype vítězové z tohoto nicku vyhrávali na distancích od 1400 do 2800 metrů. Průměrná vítězná distance činí 9,8 furlongu, zatímco vítězná distance všech Galileových potomků je 10,5 furlongu. Ukazuje se, že spojení s dcerami sprintera Danehilla distanční optimum sice zkracuje, ale nijak výrazně. Mezi blacktype úspěchy tohoto nicku najdeme jen dva na distanci 7 furlongů - Frankelův triumf v Greenham Stakes a vítězství Sidery v listed Starling Stakes v Jižní Africe. Všechny další úspěchy se odehrály na distancích 1600 metrů a delších. Celkem 11 z nich bylo dosaženo na tratích 2400 metrů a delších, což je sice méně než 15 vítězství na míli, ale z nich celkem 7 zajistil jediný kůň - Frankel. Famózní Frankel je příkladem té varianty spojení, kdy matka byla sprinterka. Ač i toto spojení dokázalo dát vytrvalce - Frankelova bratra Noble Mission - vesměs varianta spojení Galilea s dcerou Danehilla - sprinterkou dává mílaře, Danehillovy dcery mílařky či středotraťařky již dávají koně s delším distančním optimem. A protože ani těch není v produkci Danehilla zrovna málo, můžeme nyní, mnohem více než před pár lety, vídat produkty tohoto spojení v blacktype dostizích na distancích 1 ½ míle.

Podíváme-li se na statistiky tohoto nicku, nabízí se otázka, zda spojení Galilea s dcerami Danehilla přináší nějakou přidanou hodnotu, nebo je “jen” spojením dvou excelentních jedinců. Aniž bych chtěl zpochybňovat jeho úspěchy, zdá se mi, že spíše patří do té druhé kategorie. V posledních letech, jak jedinců z tohoto spojení přibývá, procentuální úspěšnost klesá, což je dáno i tím, že se ke Galileovi častěji dostávají Danehillovy dcery bez blacktype výkonnosti. Pokud vezmeme statistiky jen těch, odpovídá jejich úspěšnost zhruba zbytku celé populace Galilea. Takže možná více než nickem je spojení Galileo x Danehill spojením dvou výjimečných jedinců a realizací toho nejstarší receptu - spojovat to nejlepším s nejlepším a doufat v nejlepší.

Miloslav Vlček

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net